خانه / فرهنگی / حاج ملا قادر کردی امام جمعه نلوس ؛ اختلاف و چند گانگی عامل ضعف و زبونی مسلمانان است/ دولت روحانی در جهت رفع تبعیض همه اقشار مذهبی قدم بر دارد

حاج ملا قادر کردی امام جمعه نلوس ؛ اختلاف و چند گانگی عامل ضعف و زبونی مسلمانان است/ دولت روحانی در جهت رفع تبعیض همه اقشار مذهبی قدم بر دارد

هدف از هفته وحدت ایجاد اخوت اسلامی و از بین بردن تشتتاتی است که در طول تاریخ بشر بین مسلمین پدید آمده و توازن را به هم زده و پاکسازی رسوباتی است که بوسیله دشمنان دین و وحدت اسلامی بوجود آمده است .

مصاحبه با ماموستا حاج ملا قادر کردی امام جمعه شهر نلوس اشنویه  از روحانیون سرشناس اهل سنت در کردستان و ایران به مناسبت فرارسیدن ولادت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص) و هفته وحدت
منظور و هدف از هفته وحدت چیست ؟
-هدف از هفته وحدت ایجاد اخوت اسلامی و از بین بردن تشتتاتی است که در طول تاریخ بشر بین مسلمین پدید آمده و توازن را به هم زده و پاکسازی رسوباتی است که بوسیله دشمنان دین و وحدت اسلامی بوجود آمده است .
چرا وحدت بین مسلمانان وجود ندارد ؟
-بعد از صدر اسلام قدرتها و زورمندان با تمام توان سعی کردند بهمراه کفر جهانی شیرازه محکم اتحاد اسلامی را از هم بگسلند و در یک کلمه آگاهی و شعور را متاسفانه از حاکمان کشورهای اسلامی گرفته و در نتیجه دشمنان دانا و دوستان نادان به عامل اصلی ایجاد تفرقه تبدیل شده اند .
ضرورت وحدت از دیدگاه قرآن و سنت چیست ؟
-در اشاره به آیه قرآن کریم ” ولا تنازعوا فتفخلوا و تذهب ریجکم . واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا ” گفت ، قرآن و سنت با تاکید تمام بر ضرورت وحدت اسلامی تاکید دارند و اختلاف و چند گانگی را عامل ضعف و زبونی مسلمانان معرفی کرده و عزت و اقتدار اسلامی را در گرو وحدت و یک دلی می دانند .
نقش استکبار جهانی و در راس آن انگلیس در ایجاد افتراق و عدم وحدت مسلمین چیست ؟
-استکبار جهانی و در ارس آن سیاستمدار کهنه کار انگلیس از زمان گلادستون مصرانه در جهت تخریب اتحاد اسلامی تلاش کرده تا به مقاصد شوم خود برسند .
چرا بعضی از حاکمان کشورهای اسلامی و ازجمله عربستان از وحدت بین مسلمانان هراس دارند ؟
–به نظر من همه کشور ها و حاکمانی که بر اتحاد و همدلی مسلمانان حساسیت دارند و از وحدت آنان می ترسند ، می تواند دو دلیل داشتهباشد .۱٫ تضاد با منافع شخصی و سلطه شیطانی خود ۲٫ وابستگی به قدرتهای استکباری و کفر جهانی.
آیا ایده تشکیل هفته وحدت و تلاش برا یایجاد وحدت بین مسلمانان در بیداری اسلامی نقش داشته است ؟
–متاسفانه گامهای که در راستای بیداری اسلامی از طریق هفته وحدت صورت گرفته به عقیده بنده نتوانسته نتایج مطلوب و ثمر بخشی داشته باشد .
گروه های تکفیری و جهادی در عدم ایجاد وحدت بین مسلمانان نقش دارند ؟
–افراط و تفریط از دیدگاه اسلام محکوم و قرآن دین مبین اسلام را امت وسط خوانده و حرکات و ایده های نا متوازن بر خلاف مصالح مسلمین و وحدت اسلامی است .
کرد پرس : دستاوردهای هفته وحدت از زمان تشکیل تا به حال چگونه بوده است ؟
–همانگونه که قبلا عرض شد اقداماتی در جهت ایجاد وحدت اسلامی صورت گرفته ولی متاسفانه مطلوب و نتایج دلخواه را نداده و در این رابطه رعایت راهکارهای لازم از طریق اندیشمندان ضروری است .
چه انتظاری از دولت تدبیر و امید برای ترویج هفته ی وحدت و وحدت بین مسلمانان در داخل و خارج ایران دارید ؟
–یکی از وظایف اصلی رسالت پیامبران و از جمله حضرت ختمی مرتبت ایجاد عدالت اجتماعی بوده است و از دولت  تدبیر و امید انتظار می رود با توجه به اینکه خود را نماینده طیف های مختلف در جامعه ایران اسلامی می داند در جهت رفع تبعیضات و ایجاد فضای باز برای همه اقشار اسلامی با هر مذهبی اقدام بنماید و طبیعی است این دولت می تواند با بهره گیری از نظرات دلسوزانه اندیشمندان دینی و برخورد حکیمانه در داخل و خارج زمینه ایجاد اخوت و برادر دینی را بوجود آورد .
در پایان انتظار داریم مسئولین امر برای تحقق بخشیدن به اهداف امام راحل (ره ) و مقام معظم رهبری در مورد ایجاد وحدت اسلامی از ابتدا اول هفته وحدت که مصادف با دوازده ربیع الاول و روز میلاد پیامبر اسلام (ص) از دیدگاه اهل سنت می باشد حداقل این روز را در مناطق سنی نشین تعطیل اعلام نموده تا اهل سنت با اتحاد بیشتر به اقدامات مسئولین ، بیشتر به آینده خود امیدوار باشند و مجددا یاد آور می شوم اجرایی عدالت در همه زمینه های زندگی اجتماعی مردم و رفع تبعیضات ناروا می تواند مهمترین عامل در جهت الگو قرار دادن جمهوری اسلامی برای همه کشورهای اسلامی و ملل مسلمانان جهان می باشد.منبع: خبرگزاری کردپرس

شناسه خبر : 5165

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + بیست =