خانه / اجتماعی / حاشیه هایی فراتر از قانون/ مردم خواهان آرامش اند

حاشیه هایی فراتر از قانون/ مردم خواهان آرامش اند

قروه- در هر کوی و برزنی صحبت ازدغدغه ای است به نام انتخابات و این میان یک طرف مردمی هستند که خواهان آرامش اند و یک طرف مسئولانی که خواهان رعایت قانون و اما آنچه به عمل می نشیند حاشیه ها است.

به گزارش خبرنگار مهر، صحبت از انتخاب است و یک صندلی و یک مجلس، صحبت از برقراری انضباط شهر است و ناظمی که خط کش اعتبار به ترازوی عملکردش وزن می دهد. این روزها در میان هوای یخ زده زمستان که گویا به جنگ استخوان آدمیزاد آمده است، تنور انتخابات داغ است و چرخه ثبت نام گرداگرد حاشیه ها و حاشیه سازها بسان گردباد دایره ای سرگیجه ها دارد برای مردم و بس.
حکایت انتخابات حکایت نمایشی است که تا مدتی روی پرده برای اجرا می رود و بعد از اینکه در مدت نامعلومی مخاطب را با خودش یکی ساخت، آهسته به آرشیو اذهان عمومی می خزد و مهم این است که این نوع خزیدن به چه صورت خواهد بود؟
یک شهر و چند نفر؟!
یک شهر و یک جمعیت چند قومیتی دست اتحاد بسته اند و با تمامی مشکلات موجود صحرای خوشبختی را با نگاه کردن به آسمان پر ستاره می گذرانند، گرچه گاهی برخی بر ساز ناکوک می زنند اما اتحادشان هرگز مرکزیت را به هم نمی زند.
در شهرستان قروه بحث نمایندگی مجلس آنقدر که حاشیه ها را پررنگ می سازد واقعیت وظیفه یک نماینده بودن را نه… شهر شاید خیلی بزرگ نباشد اما به تبع دیگر شهر ها و استانها درگیر است با مشکلات و معضلاتی که اگر تدبیری عاقلانه پایشان ننشیند برخی نی زنان به آسیبهای اجتماعی می پردازند.
از مجلس اول تا دهمین مجلس که بر سر آن رقابتی است نفس گیر، ماجراهایی پیش آمده و چه بسا که در دل این ماجراها عده ای با خاطره های خوب ماندگار شده اند و عده ای هم به جز خط کشیدن به روی عواطف مردم کاری نکردند.
زلزله انتخابات که به جان هر منطقه ای بیفتد، بزم تبلیغات و وعده وعیدها نیز به تیزی یک چاقو گلوی سکوت شهر را می برد و یک تغییر کوتاه مدت ایجاد می شود و هرکس به تشخیص خود پرونده ثبت نام در دست گرفته و نام خود برای گرفتن کرسی مجلس می نویسد. شاید برخی از افرادی که پای در کوی رقابت می نهند برنده شدن چندان برایشان ملاک نباشد و فقط قصدشان چهره شدن و خودی نشان دادن باشد اما از آن طرف عده ای هم هستند که به نیت برنده شدن و تسخیر کرسی مجلس، ذره بین به دست حرکت می کنند.
مسلماً هر کدام از این افراد به قصد و برنامه ای وارد بحث می شوند اما آنچه از نظر مردم و آگاهان در جامعه مهم و اساسی جلوه می کند این است که شهر قروه با این وسعت چرا تعداد ثبت نامی هایش باید سر به فلک بزند؟! مردم معتقدند که هرچه تعداد کاندیداها کمتر باشد جنجال انتخاباتی و حاشیه های حین و بعد آن هم به تبع کمتر خواهد شد و همین طور شناخت برای رأی دادن نیز بهتر صورت می گیرد.
این در حالی است که هر ساله برای انتخابات تعداد زیادی ثبت نام می کنند و با صلاحیت شدن، جای جای شهر را برای تبلیغات از آن خود کرده و با آلودگی زیست محیطی و نیز ضربه زدن به بافت تجاری و فرهنگی، بدن شهر را خراش می اندازند و مهم تر اینکه آلودگی صوتی شان نمکی است بر زخم اهالی شهر و همین امر کافی است تا ذهن اعتبار مردم آغشته به ابهام شود و یک نوع حس بلاتکلیفی را در خود پرورش دهند.
ثبت نام دهم اندکی نو نواتر شد
در دوره قبل ۱۵ نفر مرد برای حضور در انتخابات مجلس ثبت نام کردند که از این تعداد ۱۱ نفر دارای مدرک کارشناسی ارشد و ۴ نفر دیگر نیز با مدرک دکتری پرونده ثبت نام نهم را ورق زدند و این در حالی است که امسال و در دهمین دوره ۱۸ نفر مرد کفش رزم پوشیده اند و در این میان رقابت برای ۱۴ نفر کارشناس ارشد، ۳ نفر دکتری و ۲ نفر کارشناسی با اختصاص امتیاز ویژه ایثارگری و یا ادواری از قبل رقم خورده است و بنابه اطلاعات موجود در این دوره دو نفر از نمایندگان ادوار و نیز نماینده فعلی شهرستان روی صحنه حاضر شده اند.
شاید این نوع مشارکت قابل تقدیر و تحسین باشد اما اگر به بعدهای اجتماعی آن در آینده نگاهی بیاندازیم مسلماً نمی توان از حاشیه سازی ها، برخوردهای انتخاباتی و دیگر معضلات چشم پوشی کرد.
تکثیر فرهنگ در انتخابات
با وجود اینکه در دل شهر اکثر مردم از تعداد بالای کاندیداهای انتخابات ناراضی اند اما در ستاد انتخابات ماجرا به گونه ای دیگر رقم می خورد و فرماندار قروه رعایت قانون را مهمتر بر می شمارد.
شعبان سپهر در گفت و گو با خبرنگار مهر و در سفارش به طرفداران کاندیداها می گوید: «در واقع ارزشهای رایج و مورد احترام جامعه باید رعایت شود چرا که انتخابات به عنوان مشارکت آگاهانه و فعال مردم است که سرنوشت را در جهت بهبود امور رقم می زند».
به گفته وی اگر طرفداران در فعالیتهای انتخاباتی به این نکات بی توجه باشند ممکن است آسیب ایجاد شود لذا پرداختن به ویژگیها، قابلیتها در وجود نامزدهای انتخاباتی باید مدنظر قرار گیرد.
سپهر خطاب به کاندیداها بیان کرد: «افراد کاندید شده باید وعده های دور ندهند چون که فرصت عمل شدن ندارند و بدانند که این وعده ها اثری به جز خراب کردن اذهان آیندگان نخواهد داشت».
وی خودداری از تخریب دیگر کاندیداها، روراست بودن با مردم را از جمله اولویتهای یک انتخاب سالم خواند و تصریح کرد: «کاندیداهای انتخابات جزو سرمایه های کشور هستند لذا تخریب آنان یعنی صدمه زدن به سرمایه های جامعه و این سرمایه های جامعه هم باید با راستی مردم را جذب کنند و بدانند کسانی که از نظر صداقت عمل کنند در دراز مدت پیروز خواهند شد».
سپهر با بیان اینکه فرصت کوتاه گذراست، افزود: «در تمامی امور آنچه باید مدنظر باشد وحدت جامعه است، لذا دامن زدن به اختلافات قومی و زبانی، مذهبی چندان خوشایند شهر نیست».
فرماندار قروه رعایت قوانین تبلیغاتی را مهم دانست و خارج از قانون عمل کردن را خطایی بزرگ برشمرد و گذشتن از خطا را خطایی بزرگتر خواند.
پاسخی نرم تر از آرامش
وقتی خبر برخی وقایع انتخابات به گوش رئیس هیئت نظارت شهرستان رسید، وی خطاب به مردم و مسئولان دخیل در این امر در گفت و گو با خبرنگار مهر، بیان کرد: «هیئت نظارت مسئولیت سنگینی دارد و حسب قانون به عنوان وکلایی در دل شهر هستند که امانت داری و قانون مداری را باید در رأس کارهای خود قرار دهند لذا مردم باید صبوری به خرج دهند و بدانند که مهمترین کار ستاد انتخابات در شهرستان رعایت قانون و امانت داری است».
اسماعیل اسدی با اشاره به اینکه هیئت نظارت در کنار هیئت اجرایی با یک هدف مشخص در یک مسیر برای رسیدن به قله افتخارات حرکت می کند، افزود: «حضور افراد باید بدون حاشیه باشد و تلاش ما بر این است که سایه ها را به صحنه بیاوریم و هر کاری که برای حضور مردم در انتخابات معین شده است را به درستی انجام دهیم».
به گفته وی هیئت نظارت تکمیل کننده کارها بوده و همفکر و هماهنگ در کنار مردم برای ایجاد محیطی آرام بدون حاشیه گام بر می دارد.
اسدی تصریح کرد: «ما امانت دار مردمی هستیم که در انتخابات اولین هستند لذا با همدلی و همفکری در بحث مسئولیتها ضمن توجه به نکات ریز و حساس در حفظ جایگاه امانتداری و مردمداری تلاش خواهیم کرد».
این مسئول بار دیگر حساسیت هیئت انتخابات را رصد کرد و در واقع پاسخی نرم تر از آرامش را به مردم هدیه داد.
به هر روی نمایش انتخابات جدای از انتخاب برتر برای تعیین سرنوشت جامعه نمایه کردن حضور مردم برای ارزش دادن به مؤلفه های اجتماعی در یک کشور را نیز به همراه دارد و چه زیبا می شود اگر آنطور که مسئولان توقع دارند مردم پای کار باشند بدانند که مردم هم توقع دارند آنان پای آرامش جامعه بایستند.

شناسه خبر : 7101

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =