خانه / اقتصادی / حجم تجارت خارجی در استان کردستان به ۳ میلیارد دلار رسید

حجم تجارت خارجی در استان کردستان به ۳ میلیارد دلار رسید

مدیرکل گمرکات استان کردستان حجم تجارت خارجی استان کردستان را ۳ میلیارد دلار در ۶ ماه نخست امسال اعلام کرد و گفت: حجم تجارت خارجی در استان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۰۰ درصد رشد داشته ‌است

به نقل از اداره کل گمرکات استان کردستان؛ محمد شهبازی ظهر روز گزشته در یازدهمین جلسه شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت در سنندج اظهار کرد: در ابتدای استقرار دولت یازدهم، مشکلات زیادی در عرصه تجارت وجود داشت که گمرک، رفع موانع گذشته را در اولویت کاری خود قرار داده است.
وی گفت: یکی از مشکلات در عرصه تجارت وجود تعهد ارزی بود که با شروع به کار دولت یازدهم اولین بخش نامه حذف تعهد ارزی بود.
مدیرکل گمرکات استان کردستان به الکترونیکی کردن فعالیت‌های گمرک اشاره و خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح دیگر تاجران نیاز به مراجعه حضوری ندارند و می توانند از محل شرکت خود اظهار کالا داشته باشند که این امر، امروز در سنندج محقق شد.
وی با بیان این که تا پایان مردادماه امسال، حجم صادرات کشور ۱۹ میلیارد دلار بوده است گفت: ۶۱ درصد صادرات کشور در چند ماه اخیر سایر کالاها به غیر از میعانات نفتی بوده است که این امر نوید بخش این واقعه است که صادرات کشور به سوی صادرات غیر نفتی می رود.
شهبازی حجم تجارت خارجی استان کردستان را ۳ میلیارد دلار در ۶ ماه نخست امسال اعلام کرد و افزود: حجم تجارت خارجی در استان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۰۰ درصد رشد داشته است و پیش بینی می شود تا پایان سال به ۶ میلیارد دلار برسد.
وی همچنین واردات استان در ۶ ماه نخست امسال را ۱۶ میلیارد دلار اعلام  و خاطرنشان کرد: این میزان واردات مربوط به خط تولید و سرمایه گذاری بوده است که می توان پیش زمینه رونق صادرات در استان باشد.
مدیرکل گمرکات استان کردستان به میزان صادرات استان نیز در شش ماهه نخست امسال اشاره کرد و آن را ۲۱۳ میلیون دلار اعلام کرد که از طریق گمرک سنندج و سیرانبند بانه انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: در ۶ ماه نخست امسال  15 هزار ماشین سواری از طریق مرز باشماق با هدف ایرانگردی تردد داشته‌اند و  314 هزار مسافر از این طریق وارد استان کردستان شده‌اند.
شهبازی روند ترخیص کالا در گمرکات کردستان را طولانی دانست و گفت: در حال حاضر ۳۷ هزار تن برنج در انبارهایی که زیر کلید گمرک نیستند منتظر مجوز برای خروج است که این برنج ابتدا باید برای طی مراحل آزمایشگاهی به ارومیه ارسال شود و امیدواریم دانشگاه علوم پزشکی و اداره‌کل استاندارد مشکلات آزمایشگاهی برای ورود کالا به استان را برطرف کنند.
 
کد مطلب: ۷۰۹۷۵  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۱۰  |  ساعت: ۹ : ۲۴

شناسه خبر : 1709

این خبر رو هم ببینید

ارتقا سطح علمی و فنی مهندسان موجب بهبود کیفیت ساخت و سازها می‌شود

معاون عمرانی استاندار کردستان گفت: ارتقا سطح علمی و فنی مهندسان موجب بهبود کیفیت ساخت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =