خانه / فرهنگی / حسن زاده: خدمت متقابل کرد و ایران باید ثبت و جمع‌آوری شود

حسن زاده: خدمت متقابل کرد و ایران باید ثبت و جمع‌آوری شود

معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان خواستار توجه ویژه مسئولان و متولیان حوزه فرهنگ و ادب استان در خصوص ثبت و جمع‌آوری خدمات متقابل کرد و ایران در راستای منویات مقام معظم رهبری شد…….

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان به نقل از فارس، ایرج حسن‌زاده در نخستین جلسه شورای هماهنگی ستاد برگزاری نخستین همایش ملی بررسی آثار مترجمان کرد ایران اسلامی در سنندج اظهار کرد: قوم کرد یکی از اصیل‌ترین اقوام ایرانی بوده و خدمات بسیاری را در طول تاریخ به فرهنگ و ادب ایران زمین ارائه کرده‌اند.
وی افزود: مقام معظم رهبری در سفر تاریخیشان در اردیبهشت سال ۸۸ با برشمردن کردستان به عنوان استانی فرهنگی اظهار داشتند که باید نخبگان کردستانی همانطور که آیت‌الله مطهری خدمات متقابل ایران و اسلام را تدوین کردند به سوی تدوین خدمات متقابل کرد و ایران بپردازند.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار کردستان در ادامه سخنان خود تصریح کرد: نقش اصحاب فرهنگی و هنر، خبرنگاران و اصحاب مطبوعات در تعالی و توسعه استان انکارناپذیر بوده و باید به توسعه فرهنگی و حمایت از فعالان این عرصه توجه ویژه‌ای توسط متولیان امر صورت گیرد.
حسن‌زاده خاطرنشان کرد: کردستان مأمن فرهنگ و ادب و دروازه ورود اسلام به ایران است و کردهای اختیارالدین همواره در تعالی و عزت ایران اسلامی سهیم بوده و خدمات ارزنده‌ای به ایرانیان کرده‌اند.
وی افزود باید مسئولان و متولیان امر با استفاده از توانمندی نخبگان فرهنگی و ادبی استان به سوی تدوین و جمع‌آوری خدمات متقابل کرد و ایران پرداخته و سرمایه‌های ادبی، فرهنگی و اجتماعی استان و قوم کرد را برای همه ایرانیان ماندگار کند.
معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان در ادامه سخنان خود از برگزاری نخستین همایش بررسی آثار مترجمان بزرگ کرد ایرانی در اسفندماه سال‌جاری در سنندج استقبال کرد و افزود: بحث ترجمه یکی از دستاوردهای مهم بشری و آمیخته با اندیشه، تفکر و تأمل بوده و در این میان نیز ایرانیان در طول هزاران سال برای تعالی و پیشرفت خود از این علم بهره گرفته‌اند.
حسن‌زاده افزود: خوشبختانه در این میان نیز شاهد خدمات ارزنده‌ای توسط مترجمان بزرگ کردستانی به ایرانیان و حتی جهان اسلام بوده‌ایم که در این میان نام محمد قاضی و ابراهیم یونسی می‌درخشد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: باید خدمات این بزرگان و سایر فعالان حوزه فرهنگ و ادب کردستان ارج نهاده شود و بدون شک برگزاری این همایش ملی نیز برکات بسیاری برای استان خواهد داشت

شناسه خبر : 5279

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + شانزده =