خانه / سیاسی / حمله داعش به تجارت ایران و عراق !!!

حمله داعش به تجارت ایران و عراق !!!

آمار و ارقام نشان می دهد در چهار ماهه نخست سال جاری پنج میلیون و ۳۳۴ هزار تن کالا به عراق صادر شده است که ارزش آن با یک میلیارد و ۸۴۲ میلیون دلار برابری می‌کند.

آمارهای رسمی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی نشان می دهد حضور گروه تروریستی داعش در خاک عراق، روابط تجاری ایران و عراق را دچار اخلال کرده است. عراق در حالی رتبه دوم را در دریافت صادرات ایران در سال ۱۳۹۳ به خود اختصاص داده است که میزان صادرات به این کشور نسبت به سال گذشته بیش از ۹ درصد کاهش داشته است.
ارقام نشان می دهد در چهار ماهه نخست سال جاری پنج میلیون و ۳۳۴ هزار تن کالا به عراق صادر شده است که ارزش آن با یک میلیارد و ۸۴۲ میلیون دلار برابری می‌کند که به این ترتیب میزان صادرات به این کشور حدود ۱۷ درصد از کل صادرات کشور است.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، میزان صادرات غیرنفتی ایران به کشور عراق در پنج ماهه اول امسال در مجموع حدود ۲ میلیارد و ۲۱۱ میلیون دلار اعلام شده است. این در حالی است که وزن صادرات غیر نفتی به کشور عراق در سال ۹۲ عددی برابر با ۵ میلیارد و ۹۴۹ میلیون دلار را نشان می دهد.
همچنین طبق آمارهای منتشر شده وزن واردات غیرنفتی به کشور عراق در سال گذشته به ۶۸ میلیون ۴۶۶ هزار دلار رسید و وزن واردات غیر نفتی در ۵ ماهه نخست امسال تاکنون حدود ۲۹ میلیون و ۴۸ هزار دلار اعلام شده است.
این در حالی است که دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق چند وقت پیش در خصوص روابط تجاری ایران و عراق گفته بود که عراق بعد از چین دومین شریک تجاری ایران است؛ به گونه‌ای که در پنج ماهه ابتدایی امسال حجم معاملات با عراق دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار صادرات بوده است که اگر درآمد توریستی و صادرات برق و نفت را اضافه کنیم به رقم ۵٫۵ میلیارد دلار خواهیم رسید.
جهانبخش سنجابی شیرازی  بر این باور است که صادرات به عراق با توجه به ورود گروهک داعش به عراق با افت مواجه شده است اما تراز تجاری ایران و عراق ۹۸٫۵ درصد مثبت به نفع جمهوری اسلامی ایران است.
همچنین رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر در خصوص فعالیت گروه تروریستی داعش در عراق و تاثیر آن بر روند صادرات گفته است که فعالیت این گروه تروریستی با توجه به فاصله ۹۳۹ کیلومتری تا جنوب عراق تاثیری بر روند صادرات ایران از مرز شلمچه به عراق نداشته است.
سیداحمد حسینی فر به افزایش ۹۰ درصدی صادرات کالا از مرز شلمچه به کشور عراق اشاره کرده و در ادامه گفته است که در سه ماه نخست سال جاری، روزانه ۵۰۰ کامیون کالا از مرز شلمچه به مقصد عراق صادر می شد ولی در روزهای اخیر صادرات از این نقطه مرزی روزانه به ۹۰۰ کامیون رسیده است.
با این حال آمارهای منتشر شده، از تاثیرات حضور داعش در روابط تجاری ایران و عراق خبر می دهند و هنوز هم مشخص نیست که در ماه های آینده ممکن است این روابط سر از کجا درآورند. قطعا برای حضور در بازار عراق با توجه به ناامنی‌های اخیر باید تدابیر جدی اتخاذ شود.

شناسه خبر : 17711

این خبر رو هم ببینید

پایان سرمایه گذاری سیاسی “اسرائیل” در اقلیم کردستان عراق

“هرگز به ذهن رهبران سیاسی کرد و به ویژه بارزانی ها نمی رسید روزی فرا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + شانزده =