خانه / ورزشی /   خانواده “مقبل هنرپژوه” از مسئولان گله مندند  

  خانواده “مقبل هنرپژوه” از مسئولان گله مندند  

هفتمین سالگرد فوت مقبل هنرپژوه، قهرمان ملی پوش بوکان با گلایه های خانواده این قهرمان از مسئولان همراه شد.
 

به گزارش خبرنگار زریان، گرچه کارنامه ورزشی “مقبل هنرپژوه” قهرمان ملی پوش بوکانی پر از افتخارات رنگارنگی است که برای کشورش ایران کسب کرده است، اما امروز خانواده اش از مسئولان گله مند اند.
“زببده هنرپژوه” ارشد ترین فرزند خانواده هنرپژوه به خبرنگار زریان می گوید: در این هفت سال در اکثر شهرهای منطقه چون پیرانشهر، دیواندره مهاباد یادواره  مقبل را برگزار کرده اند اما در بوکان هیچ یادواره ای برگزار نکرده اند و آنجه که در شان مقبل باشد در این شهر صورت نگرفته است.
خانم هنرپژوه در خصوص نحوه برگزاری مراسم سالگرد بردارش گفت: در این هفت تمامی هزینه های سالگرد مقبل را خانواده وی تقبل کرده و حتی حاضر به نصب یک بنر در سطح شهر و اطلاع رسانی نیستند و اگر ما بخواهیم بنری نصب کنیم باید از شهرداری اجازه بگیریم.
وی در خصوص اینکه آیا برای برگزاری یادواره مقبل هنرپژوه درخواستی از مسئولان کرده اند، گفت: نه. چون اصلا وظیفه ما نیست. در شهرهایی که یادواره برگزار کرده اند، هیئت کوهنوردی این کار را کرده است.
این عضو خانواده هنرپژوه در ادامه با اشاره به وضعیت نامساعد آرامگاه مقبل هنرپژوه گفت: در سال ۸۶ ساخت آرامگاه این قهرمان ملی  را خانواده مقبل  با هزینه های شخصی خود انجام داند و الان تخریب شده است و وضعیت نامساعد این آرامگاه در شان بوکان و این قهرمان ملی نیست.
وی افزود: بارهای برای ساماندهی این آرامگاه و تعیین محلی مناسب برای نگهداری وسایل وی به مانند یک موزه در خواستهایی را تحویل مسئولان شهر داده ایم، اما متاسفانه تا به امروز بی جواب مانده است.
وی در حالی که بر رسانه ای کردن این بخش از گفته هایش تاکید می کرد گفت: برای یک تانکر آب جهت آبیاری فضای سبز برده زرد که به متعلق به جامعه ورزشی بوکان است و به یک محل ورزشی تبدیل شده است، باید هر بار دستور شهرداری را بگیرم در حالی که این فضا متعلق به شهر بوکان و شهروندان آن است.
“زببده هنرپژوه” در ادامه تاکید کرد: بنده به عنوان یک طرفدار کوهنوری که یک گروه را سرپرستی می کنم درخواست می کنم برای ترغیب جوانان به ورزش با ورزشکاران همکاری کنند.
مادر مقبل نیز ضمن تاکید بر اینکه به عنوان یک مادر به شدت از مسئولان گله مند است، به زریان گفت: این پسر برای مملکت خودش به کوه های دنیا صعود می کرد، برای ایران افتخار آفرینی می کرد، حتی به او پیشنهاد دادند که به عضویت تیم ملی یک کشور خارجی دربیاد اما اون قبول نکرد و گفت من ایرانی هستم و برای ایران افتخار آفرینی می کنم.
وی افزود: من تنها انتظار دارم آرامگاه وی را ساماندهی کنند و مسیری که به مزار وی منتی می شود زیر سازی کنند، چرا که در فصل رمستان غیر قابل تردد می شود.
“مقبل هنرپروژه” جوانترین فاتح قله «لوتسه» چهارمین کوه مرتفع دنیا(۸۵۱۶ متری) است که در نبرد با برف و یخ همیشه فاتح بود، از حادثه”گاشر بروم” هم نجات پیدا کرد اما تقدیر چنان کرد که از برده زده بوکان شکست بخورد.
مقبل ۹روز بعد از سقوط از برده زرد، در ۲۴ آبان ماه سال ۱۳۸۶ برای همیشه در برده زرد آرام گرفت و این کوه از آن زمان به میعادگاه کوهنوردان تبدیل شده است.
 

شناسه خبر : 10981

این خبر رو هم ببینید

انعقاد تفاهم نامه همکاری شهرداری سنندج و مجمع جوانان کردستان

تفاهم نامه همکاری شهرداری سنندج و مجمع جوانان کردستان در راستای توسعه شهری و ایده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =