خانه / علمی / داروهای لاغری تهدید جدی برای سلامت مصرف‌کننده است

داروهای لاغری تهدید جدی برای سلامت مصرف‌کننده است

آسيب دريچه‌هاى قلبى، افزايش فشار خون، افزايش ضربان قلب، گلوكوم، وابستگى دارويى، بى‌قرارى، اضطراب و بى‌خوابى از جمله عوارض داروهای لاغری است. بنابراین مصرف هيچ يك از اين داروها بدون مشورت و نظارت پزشك و مشاور تغذيه توصیه نمی‌شود

سه شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۳ – ۱۱:۵۱
دكتر مرضيه رحمانى داروساز و دستيار دانشكده داروسازى در گفتگو با ایمنا با اشاره به اینکه كاهش وزن به منظور حفظ سلامت، اهداف درمانى و يا به دست آوردن ظاهر مناسب به كار مى‌رود و شامل كاهش كلى توده بدنى است كه به وسيله كم شدن مايعات بدنى، چربى و بافت‌هاى چربى ذخيره شده حاصل مى‌گردد، اظهارکرد: در بسيارى از بيمارى‌ها مثل ديابت، فشار خون بالا و استئوآتريت، كاهش وزن به روند بهبود بيمارى كمك خواهد كرد همچنين كاهش وزن ناخواسته در مواردى از بيمارى‌ها هم‌چون پركارى تيروييد، سرطان و ايدز ديده مى‌شود.
وی از آن‌جـا كـه افزايش وزن نتيجه به هم خوردن تعادل بين دريافت و مصرف انرژى است، يك رژيم غذايى مناسب كه با توجه به شيوه و سبك زندگى و شرايط جسمانى فرد تنظيم شود و با فعاليت فيزيكى همراه باشد، را راه حل كارآمدى براى به دست آوردن وزن ايده‌آل دانست و گفت: بسيارى از طراحان رژيم غذايى بر اين ادعا هستند كه اين برنامه‌ها بدون ورزش هم نتيجه مى‌دهند و اين در حالى است كه كارآمدى آن‌ها در طولانى مـدت زيـر سـوال اسـت.
دستیار دانشکده داروسازی با اشاره به اینکه بعضى از رژيم‌هاى غذايى كه در مدت كوتاهى باعث كاهش مقدار زيادى از وزن مى‌شوند براى سلامت انسان مضر بوده و اجتناب از آن‌ها توصيه مى‌گردد؛ افزود: روش‌هاى ديگر كاهش وزن شامل استفاده از مكمل‌هاى غذايى، داروهاى كاهش وزن و يا جراحى مى‌باشد و در اين ميان قرص‌هاى لاغرى از استقبال بيشتـرى برخوردار است و امروزه مصرف‌آن‌ها با اهداف درمانى بلكه فقط براى بدست آوردن يك ظاهر مناسب روبه افزايش است.
این داروساز هر چند استفاده از داروهاى لاغرى را به طرق مختلف باعث كاهش وزن دانست اما اطلاع از عوارض ناخواسته اين داروها را براى افرادى كه به سلامت خود اهميت مى‌دهند ضرورى عنوان کرد.
رحمانی ضمن توضيح اثرات اين داروها كه به وسيله كاهش اشتها، تغيير متابوليسم بدن و يا تغيير در جذب كالرى اعمال مى‌شود؛ تصریح کرد: تعدادى از داروهاى ضد چاقى با عوارض جانبى جدى و تهديد كننده براى سلامت انسان مى‌باشند.
وی با اشاره به اين‌كه چندی پیش از بين داروهاى ضد چاقى فقط يك دارو توسط سازمان FDA ‌براى مصرف طولانى مدت تاييد شده كه باعث كاهش جذب چربى از طريق روده به وسيله مهار آنزيم سيپاز مى‌شود؛ افزود: از آن‌جا كه مقدار زيادى از چربى در روده مى‌ماند، مدفوع چرب و بدبو يكى از معضلات اين نوع دارو بوده و عوارضى نظير دردهاى شكمى و تجمع گاز در روده بزرگ نيز در مصرف داروها ديده مى‌شود.
دستیار دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به ديگر عوارض داروهاى ضد چاقى كه شامل: آسيب دريچه‌هاى قلبى، افزايش فشار خون، افزايش ضربان قلب، گلوكوم، وابستگى دارويى، بى‌قرارى، اضطراب و بى‌خوابى است؛ تاکید کرد: مصرف هيچ يك از اين داروها بدون مشورت و نظارت پزشك و مشاور تغذيه مناسب نيست.

شناسه خبر : 20691

این خبر رو هم ببینید

سنندج قرمز کرونایی شد/۶ شهر کردستان در وضعیت قرمز قرار دارد

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: بر اساس آخرین رنگ‌بندی عنوان شده توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + نه =