خانه / فرهنگی / داعش هم‌زمان با جشنواره دهم تئاتر خیابانی به مریوان آمد

داعش هم‌زمان با جشنواره دهم تئاتر خیابانی به مریوان آمد

عمرانی: جنایات داعش بر کسی پوشیده نیست / هنر نمایشی باید مسائل روز جامعه را مطرح کند
یکی از کارگردانان ایرانی و صاحب اثر در جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان گفت: تئاتر خیابانی باید به مباحث روز و با توجه به نیاز و فرهنگ مناطق بپردازد تا تاثیرگذاری لازم را داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مریوان، علی عمرانی دوشنبه شب در حاشیه اجرای نمایش “ای به تنم جان همه تو” در دهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان در مصاحبه با خبرنگاران رسانه‌های گروهی، اظهار کرد: این نمایش کاری از گروه خلسه شهرستان ورامین است.
وی با بیان اینکه ایده این کار هنگام خروج از مریوان در سال گذشته بعد از پایان نهمین جشنواره تئاتر خیابانی، به مغزم خطور کرد، گفت: این اثر در واقع مبارزات کوبانی و شنگال را با گروهک تکفیری داعش به نمایش در آورده است.
این کارگردان تئاتر کشورمان گفت: زمانی که داعش به این شهرهای کردنشین حمله کرد برخلاف برخی از شهرها که مردم فورا آن را ترک کردند، در شنگال و کوبانی بعد از کشته‌شدن مردان به دست گروهک تکفیری داعش، زنان کمر همت بستند و تا آخرین نفس با آنان مبارزه کردند.
به گفته وی، پیروزی این مردم بر داعش و بیرون راندن آنها از سرزمینشان روایت‌هایی است که در قالب نمایش ” ای به تنم جان همه تو” به مخاطبین انتقال داده می‌شود.
عمرانی از گروهک‌های تکفیری به عنوان یکی از مباحث روز در عصر کنونی نام برد و پرداختن به آن در قالب هنرهای نمایشی را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: پرداختن به مسائل روز و مشکلات اجتماعی در بطن تئاتر خیابانی امری ضروری است.
وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته با اثری با عنوان “هیلانه” که وقایع تلخ بمباران حلبچه را بیان می‌کند در جشنواره شرکت کردم و در زمان خروج از مریوان با شنیدن خبر کشته شدن جوانی مریوان توسط گروهک‌های تکفیری، ایده این اثر به ذهنم خطور کرد و کار از همانجا شروع شد.
این هنرمند عرصه تئاتر کشور تصریح کرد: شنیدن خبر کشته شدن یک دختر جوان کرد مرا به خلق و اجرای چنین اثری بیشتر ترغیب کرد و بلافاصله استارت کار را زدم.
وی با بیان اینکه مظلومیت کردهای خارج از کشور ایران در طول تاریخ هموار وجود داشته است، گفت: سعی دارم در قالب اجرای این جور نمایش‌ها، بخشی از مظلومیت کردهای خارج از ایران را به تصویر بکشم.
عمرانی در مورد اشعار و آهنگ‌های این نمایش نیز می‌گوید: بخشی از این اشعار را از کلیپی که در مورد یک زن کوبانی بود و در فضای مجاز منتشر شده است، گرفتم.
وی اظهار کرد: این کار در مجموع حاصل یک سال تحقیق بود که نتیجه آن را برای نخستین اجرا در دهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان به نمایش گذاشتیم.
این کارگردان اجرای کارهای متناسب با فرهنگ و نیاز هر منطقه‌ای را در جشنواره‌ها و اجراهای تئاتر خیابانی عنوان کرد و بیان داشت: کار “ای به تنم جان همه تو” به نظرم اثری است که در صورت حمایت مسئولان می‌تواند در سایر نقاط کشور به ویژه در نقاط مرزی کشورمان مخاطبین را جذب کند.
وی همچنین هدف از انتخاب ” ای به تنم جان همه تو” برای نام اثرش را یادآور شد و افزود: دوست ندارم با انتخاب یک کلمه برای اثرم کل مطلب را در یک لحظه به مخاطب انتقال دهم.
عمرانی تصریح کرد: اینکه مخاطب در همان لحظه نخست تمام مطلب را بفهمد، رغبتی برای دنبال کردن کار ندارد و من آن را قبول ندارم.
وی از جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان به عنوان هویت تئاتر خیابانی نام برد و افزود: تئاتر خیابانی فرهنگ مردم ایران است و نباید اجازه دهیم برخی کارها و اقدامات سطحی به آن لطمه بزند.
عمرانی در پایان تصریح کرد: در زمینه میزان حمایت مسئولان در استان خودم فقط به سکوت بسنده می‌کنم، چرا که حتی مکانی برای تمرین قبل از اجرا نداریم.

شناسه خبر : 10231

این خبر رو هم ببینید

وحدت پایدار، ضرورتی ماندگار/ *محمد هادیفر

وحدت در لغت به انسجام و پیوستگی معنا شده که در مقابل تفرقه و کثرت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 17 =