خانه / دینی / داعش و تکفیری ها تولید شدند برای تخریب اسلام

داعش و تکفیری ها تولید شدند برای تخریب اسلام

خطیب جمعه تهران با اشاره به اینکه داعش و گروه های تکفیری دست پرورده صهیونیستها هستند گفت: نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفته است داعش با به جان هم انداختن مسلمانان به ما خدمت کرده است

زمان انتشار خبر: جمعه ۲۹ آبان ۱۳۹۴ – ۱۳:۱۹
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، خطیب نماز جمعه امروز تهران گفت: در روایات حق مداری به عنوان روح ایمان معرفی شده است و انکار حق ریشه در هواپرستی دارد.
 
آیت الله سیداحمد خاتمی در خطبه های اول نماز جمعه امروز تهران افزود: حق مداری ابعادی دارد که شامل حق گویی، حق پذیری، کمک به اقامه حق و صبوری در مسیر حق است.
 
او با بیان اینکه آیه ۱۵۲ سوره انعام به عرصه حق گویی اشاره دارد گفت: عادلانه حرف بزنید و جانب حق را بگیرید نه جانب فرزند،برادر، هم حزبی یا هم گروهی را.
 
آیت الله خاتمی افزود: آیه ۱۳۴ سوره نساء نیز تاکید دارد که مومنین با تمام تلاش خود عدالت اجتماعی را در جامعه برپا کنند.
 
او با اشاره به اینکه در قرآن ۳۷ بار از واژه عدل و ۲۳ بار از واژه قسط و مشتقات آن ها استفاده شده است گفت: از نگاه قرآن قسط بخشی از عدالت در عرصه اجتماع است و مردم باید اهل برپایی عدالت اجتماعی در عرصه حکومتی، قانونی، اقتصادی و اجتماعی باشند.
 
خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه قسط فقط عدالت اقتصادی نیست ادامه داد: عدالت اجتماعی را برپاکنید و آنجا که باید در محکمه شهادت بدهید فقط حق مد نظرتان باشد اگرچه این شهادت مضر به حال خود یا والدینتان باشد و ارزش حق مداری را بر روابط عاطفی ترجیح دهید.
 
آیت الله خاتمی افزود: اگر به دنبال با تقواترین در جامعه هستید باید سراغ حق گوترین بروید.
 
او گفت: جهاد بزرگ آن است که انسان در برابر حاکم جائر به صراحت حق را بگوید و این ارزش است که انسان در جامعه حق گویی را ترویج دهد.
 
خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به اینکه حق پذیری از دیگر ابعاد حق مداری است افزود: بعضی به حق گویی معتقدند اما به طرف مقابل اجازه توضیح دادن نمی دهند.
 
آیت الله خاتمی ادامه داد: حق مداری این است که باید حق را اگرچه از طرف دشمن باشد پذیرفت و باطل را اگرچه از طرف دوست باشد نپذیرفت.
 
او گفت: رسمی که اخیرا در مجلس شورای اسلامی باب شده است بخشی از زندگی دینی اجتماعی است.
 
آیت الله خاتمی افزود: نمایندگان در مجلس از وزیر سوال می کنند و وزیر می آید توضیح می دهد و گاهی نمایندگان قانع می شوند و گاهی قانع نمی شوند؛ این کار درستی است و وقتی می بینند توضیح منطقی است بدون ملاحظات می پذیرند.
 
خطیب نمازجمعه تهران گفت: ما در مقابل انتقاد سازنده باید تحمل شنیدن پاسخ را هم داشته باشیم و فکر نکنیم هر چه می فهمیم و می گوییم عین حق و حقیقت است زیرا ممکن است اطلاعات ما کم و ناقص باشد و باید اجازه بدهیم طرف مقابل حرفش را بزند.
 
آیت الله خاتمی با اشاره به اینکه من به صورت کلان صحبت می کنم و کاری به جناح، خط و جریان ندارم تاکید کرد: حق مداری این است که باب انتقاد سازنده باز باشد و حق پذیری به عنوان فرهنگ در جامعه مطرح باشد.
 
امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم نماز جمعه با اشاره به حملات اخیر فرانسه گفت: ما حملات تروریستی فرانسه را که مردم کشی در قالب ترور است محکوم می کنیم زیرا این مساله با دین ما میانه ندارد.
 
ایت الله سید احمد خاتمی با اشاره به اینکه جانیان داعش در ذهن هر وجدان انسانی محکوم هستند افزود: داعش و گروه های تکفیری تولید شدند برای مبارزه با اسلام و تولد این مولود شوم هم به هنگام بیداری اسلامی و خیزش سریع اسلام در دنیا بود و ماموریت این گروه ها جز تخریب اسلام چیز دیگری نیست.
 
خطیب جمعه تهران افزود: گروه های تروریستی داعش و تکفیری تاکنون کلمه ای علیه رژیم صهیونیستی نگفته اند و حتی مجروحان آنها به دست این رژیم درمان می شوند.
 
آیت الله سید احمد خاتمی اضافه کرد: نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفته است داعش با به جان هم انداختن مسلمانان به ما خدمت کرده است.
 
او گفت: سران داعش و تکفیری ها میانه ای با اسلام ندارند اما بدنه این گروهها را متاسفانه شستشوی مغزی داده اند.
 
خطیب جمعه تهران همچنین به در پیش بودن مراسم اربعین سرور و سالار شهیدان آقا اباعبدالله الحسین (ع) اشاره کرد و افزود: تاکنون دو میلیون نفر برای حضور در این مراسم ثبت نام کرده اند.
 
او گفت: حضور زائران آقا اباعبدالله الحسین (ع) مانور وفاداری به دین و پیام به امام حسین (ع)است.
 
آیت الله خاتمی در ادامه از نیروی انتظامی به علت برخورد با بی قانونی در ملاعام قدردانی کرد و گفت: ما از اقدام نیروی انتظامی در برخورد با جرائمی که مشهود است مانند ماشین هایی که آلودگی صوتی ایجاد می کنند، متعرضین به نوامیس و کشف حجاب قدردانی می کنیم و این اقدام از طرف مردم مورد اقبال قرار گرفته است و نمایندگان مجلس نیز در نامه ای از این اقدام تکریم و رئیس قوه قضائیه نیز حمایت کرده است.
 
خطیب جمعه تهران در ادامه به نیروهای انتظامی توصیه کرد: در برخورد با جرائم،‌ مهر و محبت را با قاطعیت درآمیزد، زیرا کسی که جرمی انجام می دهد بیمار است بنابراین با بیمار با خشونت رفتار نمی شود.

شناسه خبر : 5437

این خبر رو هم ببینید

بیانیه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در پی اظهارات اسلام ستیز مسئولان فرانسه

شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در پی توهین مجدد نشریه فرانسوی شارلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 17 =