خانه / اجتماعی / دانايي توانايي است

دانايي توانايي است

دنياي امروز هر روز بزرگ‌تر و ارتباطات هر چه پيچيده‌تر و سريع‌تر مي‌گردد. رسانه‌هاي گروهي در کم‌تر از چند ثانيه آخرين حوادث چهار گوشه دنيا را انتقال دهند.

به گزارش خبرنگار کردنور – اسیرین مقصودی دنياي امروز هر روز بزرگ‌تر و ارتباطات هر چه پيچيده‌تر و سريع‌تر مي‌گردد. رسانه‌هاي گروهي در کم‌تر از چند ثانيه آخرين حوادث چهار گوشه دنيا را انتقال دهند. زمان در چرخش اطلاعات محو شده است. براي زندگي در اين دنياي پيچيده بايد آگاهي کافي و توانايي لازم را داشت تا جايي که براي ما ايرانيان شعار «توانا بود هر که دانا بود» را قرن‌هاست شاعری بزرگ به گوش‌مان سروده است. بنابراين در کوچک‌ترين واحد جامعه که خانواده باشد، جلو چشمان‌مان کودکان و فرزندان‌مان با کامپيوتر، اينترنت، تلويزيون، ماهواره، ويديو و سي‌دي و گوشی‌های همراه و تبلت کار مي‌کنند و ارتباط مي‌گيرند يا به عبارتي آموزش مي‌بينند و کسب آگاهی می‌کنند. چگونه است که تک تک ما آدم‌ها از کوچک و بزرگ و پیر و جوان با عطش سیری‌ناپذیری سرهایمان گرم گوشی و غرق در شبکه‌های اجتماعی تلگرام، اینستاگرام، فیس بوک و… هستیم. چه اتفاقی افتاده است برای ما که چنین سیری‌ناپذیر ساعت‌ها و بلکه ده‌ها ساعت از عمر شیرین را در غرقیات شبکه‌های اجتماعی هستیم.
چه رازی دارد این سرگرمی؟ تا همین بیست سال پیش کسی در گفتمان روزانه‌اش کی می‌گفت: یه میس بنداز..ادت کنم.. فالو هستی..پی ام بذار و.. اما در این میان در دور و برمان وجودی به نام کتاب هم در قفسه و در گنجه و سر طاقچه و… هست.که آن سرگرمی‌های فریبنده ما را نسبت به کتاب نامهربان کرده است و  نقش کتاب و جايگاه آن رو به مخاطره گذاشته شده است.
به اعتقاد بيشتر علما هنوز کتاب هيچ جانشيني ندارد و تنها ابزار آگاهي بخشي خاموش و بي‌ادعا کتاب است. آمار کتاب‌خواني هر ايراني-بخوانید هر کردستانی هم- هنوز چیز دردناکی است. برخی‎ها می‌گویند ۱۸ دقیقه در هفته یا در ماه!!! برخی‌ها یک نفر غربی و اروپایی را با ما مقایسه می‌کنند که در سال ۶۴۵ ساعت کتاب می‌خواند، یعنی چیزی حدود ۲ ساعت در شبانه‌روز. اين آمار تحقیرآمیز ما، این آمار دردناک ما بايد از همان خانواده افزايش يابد. بايد فرهنگي به وجود بياوريم که کتاب را به درون زندگي‌مان سرازير کنيم، کتاب را به زندگیمان وارد کنیم، راه بدهیم و چپ و راست حضور کتاب را در کنارمان و ميان دست‌هاي‌مان بيابيم. بايد از ميان اين همه هديه و کادو بردن‌ها چه بهتر که برای آن دوست کتاب ببريم. حتي مي‌توانيم براي ديدار از برخي بيماران به جاي يک نايلون پر آبميوه پاکتي، کتاب هديه ببريم که بیمار اوقات خود را پر کند. خدا را چه دیدی شاید شفا هم پیدا کرد و آرامش گرفت. پيشنهاد مي‌کنم خانواده‌ها اين موضوع را دست کم نگيرند و بهانه هم نياورند. که: کتاب گران است، وقت نداريم و به درس بچه‌ها لطمه وارد مي‌کند. همه این‌ بهانه‌ها جواب دارد و جوابش این است که یه نگاهی به ساعت‌های هدر داده در شبانه‌روز زندگیمان داشته باشیم که دیگر بهانه نیاوریم. به اميد روزي که شاهد کتابخواني وسيعي در تمامي ارکان زندگي‌مان باشيم و در داخل اتوبوس‌ها، صف‌ها، پارک‌ها منازل، بيمارستان‌ها و سالن‌هاي انتظار مردمي کتاب به دست را غرق مطالعه ببينيم و ديگر شاهد نباشيم که به جاي اين همه ايستگاه‌هاي شکم اعم از: فست‌فودها، شيريني‌فروشي، آبميوه‌گيري، تنقلات، جگري، کبابي و… دريغ بورزيم به داشتن يک کتابفروشي، به اميد آينده‌اي پر از کتاب و پر از روشنگري.           

شناسه خبر : 6115

این خبر رو هم ببینید

بازی عجیب فروشگاه های زنجیره ای با مردم/ / تخفیفات دروغین برای جذب مشتری

فروشگاه های زنجیره ای در بسیاری مواقع، تنها ظاهرسازی کرده و به تخفیف وانمود می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 15 =