خانه / اجتماعی / در جریان سفر رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور عنوان شد: صادرات فرش منحصر به فرد کردستان به اروپا  

در جریان سفر رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور عنوان شد: صادرات فرش منحصر به فرد کردستان به اروپا  

مدیر یک واحد فرشبافی در کردستان از بافت ۲۰۰ متر فرش در سال در این کارگاه خبر داد و گفت: صادرات ما تنها به خارج از کشور و به کشورهای آلمان، ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی انجام می‌شود.    
 

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به همراه رئیس این سازمان در استان کردستان ظهر امروز از کارگاه قالیبافی رستم پور در سنندج بازدید کردند.
در جریان این بازدید مدیر کارگاه در جمع خبرنگاران به ارائه توضیحاتی در خصوص این کارگاه پرداخت و گفت: فعالیت این مجموعه از سال ۸۶ آغاز شده است و تاکنون برای ۲۰۰ نفر اشتغالزایی انجام داده است.
هیوا ناصری با بیان اینکه در حال حاضر نیز ۱۰۰ نفر در این واحد به کار قالیبافی اشتغال دارند افزود: در این کارگاه آموزش ها به صورت دوره ای انجام می‌شود و در آن تولید فرش در دوره‌های مختلف آموزش داده خواهد شد.
وی از بافت ۲۰۰ متر فرش در سال در این کارگاه خبر داد و گفت: صادرات ما تنها به خارج از کشور و به کشورهای آلمان، ایتالیا و سایر کشورهای اروپایی انجام می‌شود.
ناصری با بیان اینکه برای راه‌اندازی این مجموعه ۲۵۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی اخد شده است، گفت: آورده اولیه ما در این راستا ۸۵۰ میلیون تومان بود.
مدیر کارگاه رستم‌پور تصریح کرد: حق‌الزحمه بافندگان بسته به نوع فعالیت آنها از ۳۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان در نوسان است و تمام این افراد توسط خود ما بیمه شده‌اند و برای هر کدام از آنها ۷۳ هزار تومان پرداخت می‌کنیم.
وی شیفت کاری در این واحد را از ۸ صبح تا ۱۸ عصر عنوان کرد و گفت: در این کارگاه بافندگانی از ۱۷ سال سن تا ۶۵ سال به فعالیت مشغول هستند.
ناصری با بیان اینکه به ۹۰ نفر از افراد زیر پوشش کمیته امداد آموزش ارائه شده است، گفت: در حال حاضر نیز ۴۰۰ نفر به بهبافی فرش در این واحد اشتغال دارند.
مدیر کارگاه قالیبافی رستم‌پور مشکلات این واحد را اقساط سنگین آن عنوان کرد و افزود: این کار سرمایه می‌خواهد و باید این مشکلات حل شود.
مدیر کارگاه رستم‌پور دوره‌های موجود در این کارگاه را بین ۶ ماه تا ۲ سال عنوان کرد و گفت: فرش‌های بافته شده در این کارگاه از نوع تک‌پو است که تاکنون در جهان نمونه آن تولید نشده است.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور نیز خواستار تدوام فعالیت کارگاه فرشبافی و توجه به اشتغال‌های کوچک در جریان این بازدید شد.
 

شناسه خبر : 9055

این خبر رو هم ببینید

نماینده بوکان خواستار تعیین جایزه موسیقی استاد «حسن زیرک» شد

نماینده بوکان در مجلس شورای اسلامی خواستار تعیین جایزه موسیقی استاد «حسن زیرک» شود و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − چهار =