خانه / فرهنگی / در حوزه ادبیات کودکان؛ پنج عنوان کتاب کردی از سه نویسنده کردستانی رونمایی شد

در حوزه ادبیات کودکان؛ پنج عنوان کتاب کردی از سه نویسنده کردستانی رونمایی شد

سنندج – به مناسبت روز جهانی ادبیات کودک و نوجوان پنج عنوان کتاب کردی نوشته شیلان گیلانی، له‌ولاو صالحی و انور ناصری در سنندج رونمایی شد.

مراسم رونمایی پنج کتاب از سه نویسنده کردستانی شامگاه یک شنبه در سالن آمفی تئاتر کتابخانه مرکزی سنندج برگزار شد.
هیرو، ماسی و پشیله اثر له‌ولاو صالحی، پینوکیو و سه‌فه‌ره کانی گالیفر به ترتیب نوشته و ترجمه انور ناصری، ماسیخوره‌ی داوباز و دیارییه کان دایه نوشته شیلان گیلانی از آثاری بود که در این مراسم رونمایی شد.
بخش ممیزی اداره فرهنگ و ارشاد انگیزه را از نویسندگان گرفته است
عدنان برزنجی در این آیین گفت: جای بسی تاسف است که در آیین رونمایی از چنین کتاب های جمعیت اندکی جمع می شوند و این نشان می دهد که در این زمینه ضعیف کار شده است.
مدرسی زبان کردی و فعال ادبی اظهار داشت: زن ها می توانستند در خانه بنیشینند و خانه داری بکنند اما جای خوشحالی است که بانوان ما تنها آرزوی شوهر کردن را در ذهن ندارند و در کنار خانه داری و فعالیت شغلی به چاپ کتب ارزشمندی در حوزه کودکان می پردازند.
وی با بیان اینکه جامعه از زنان الگو می گیرد، افزود: اگر زن ها در خانواده قوی و قدرتمند باشند و فرزندانی خوب را تربیت کنند جامعه نیز قطعاً به سمت و سوی خوبی خواهد رفت.
برزنجی گفت: نوشتن کتاب کودکان کار هر کسی نیست و مطالعه زیادی در این زمینه می خواهد اما زنان به دلیل اینکه با فرزندان خود سر و کار دارند قطعا می توانند بهتر با کودکان ارتباط برقرار و خواسته های آنان را درک کنند.
مدرسی زبان کردی و فعال ادبی اظهار داشت: بنده معتقدم تا در نوشتن قدرتمند نشده نباید تصمیم به نوشتن کتاب کرد اما نباید قلم ها شکسته شود و هیچ اثری نوشته نشود نویسندگان باید این جرعت را به خود بدهند بنویسند تا بتوانند آثار قرتمندی تولید کنند.
وی در پایان از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان انتقاد کرد و گفت: بخش ممیزی این اداره بسیار کار را برای همکاران سخت کرده و انگیزه را از آنها گرفته است و امید است که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی جلو فعالیت نویسندگان سنگ اندازی نکند.
کار در حوزه کودکان آسان نیست
سروه مجیدی نیز در این آیین گفت: در جهان امروز بسیار به ادبیات کودکان توجه می شود و نوشتن در این حوزه اصلا کار آسانی نیست.
این فعال ادبی اظهار داشت: در ادبیات کودکان باید به روانشناسی آنها توجه کرد و نویسنده تمام حقایق دنیا را لمس کرده باشد تا بتواند از طریق نوشته آنها را به کودکان انتقال دهد.
وی افزود: کتاب هایی که ترجمه می شود باید بر اساس فرهنگ و عرف آن منطقه باشد که در کتاب های آقای ناصری به آن اشاره شده و نام بازی ها و غذا های قدیمی در آین کتاب بسیار آمده است.
کتاب شعر برای کودکان کار، طلاق و بیماری های خاص نوشته شود
محترم خسروی نیز که از فعالان ادبی کردستان است در این مراسم گفت: آینده هر کشور در گرو تربیت کودکان است و خانواده به عنوان اولین مکان آموزشی در تربیت و خلق و خو گرفتن کودکان نقش موثری را دارد.
وی افزود: جامعه بشری هرچه جلو می رود به افراد توانمند و خود ساخته نیازمند است که باید بزرگان جامعه در کنار خانواده این افراد را بسازند که چاپ کتاب یکی از این راهکار ها است.
خسروی گفت: کودکان همیشه تشنه دانستن، دیدن و شنیدن هستند که باید این تشنگی را با محتویات درست و اساسی سیراب کنیم.
این فعال ادبی با بیان اینکه شعر کودکان باید ریتمیک و احساسی باشد، عنوان کرد: شاعران حوزه کودکان باید بسیار با این افراد آشنا باشند و نیازمندی های آنان را درک کنند تا بتوانند اثر خوبی را بنویسند.
وی افزود: بسیار خوب است که نه تنها برای کودکان عادی کتاب نوشته شود بلکه برای کودکان کار و طلاق و بچه هایی که دچار بیماری های خاص شده اند نوشته شود اما این کتاب های در باب نصیحت و ترحم نباشد.
خسروی گفت: امید که توجه به کتاب و کتاب خوانی در جامعه تقویت شود تا نویسندگان از نوشتن دلسرد نشوند و شاهد پیشرفت در تمام حوزه های نوشتن باشیم.
گفتنی است، مرکز مطالعات کردستان شناسی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان به مناسبت روز جهانی ادبیات کودک و نوجوان این مراسم را برگزار کرده بود.

شناسه خبر : 3901

این خبر رو هم ببینید

یادی از علامه تقی جعفری و حضورش در کردستان/ شهباز محسنی

دانشجوی مقطع کارشناسی که بودم علاوه بر کلاس های دانشکده، در جلسات و سخنرانی های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 9 =