خانه / اقتصادی / در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی سنندج؛ آمادگی سفیرهند برای سفر به کردستان/سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات

در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی سنندج؛ آمادگی سفیرهند برای سفر به کردستان/سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات

سنندج – سفیر هند در جمهوری اسلامی ایران از آمادگی خود برای سفر به استان کردستان در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: در این سفر ضمن آشنایی باظرفیت های استان با مسئولان کردستانی نیز دیدار می کند.

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس و نائب رئیس اتاق بازرگانی سنندج با سفیر هند در جمهوری اسلامی ایران گفتگو کرده و از نزدیک ظرفیت ها و فرصت های سرمایه گذاری استان کردستان را به وی معرفی کردند.
در جریان این دیدار که شنبه شب صورت گرفت، سفیر هند در کشورمان نیز ضمن استقبال از سفر به کردستان گفت: در آینده ای نزدیک به استان کردستان سفر خواهد کرد.
رئیس اتاق بازرگانی سنندج در ابتدای این نشست بیان کرد: با توجه به تغییر رویکرد جمهوری اسلامی و ایجاد فضای تعاملات بعد از برجام و روابط دو جانبه کشورها  در نظر داریم با توجه به وجود پتانسیل های فراوان در بخشهای مختلف اقتصادی استان ارتباط دو سویه بین هند و کردستان ایجاد کنیم.
سید کمال حسینی  ضمن معرفی قابلیت ها و پتانسیل‌های  استان کردستان در حوزه کشاورزی، صنایع تبدیلی، معدن، صنایع معدنی و گردشگری، گفت: پتانسیل  استان در تولید محصولاتی همانند توت فرنگی، سیب زمینی، گندم، ‌ طلا، سنگ‌های تزیینی، کانی‌های فلزی، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی دارای رتبه و جایگاه بالا در سطح کشور زمینه خوبی را جهت حضور سرمایه‌گذاران هندی فراهم آورده است.
محمد عبده ابطحی مدیر توسعه رسته فناوری اطلاعات کشور در ادامه به معرفی کلیات طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو) در حوزه تولید نرم‌افزار و خدمات فناوری اطلاعات پرداخت که با محوریت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، استانداری کردستان  و سازمان صنعتی ملل متحد (یونیدو) طراحی شده است.
وی افزود: استان با دارا بودن بیش از ۱۲ هزار نفر دانشجو و فارغ‌التحصیل در حوزه فناوری اطلاعات و سطح پایین‌تر دستمزد  نسبت به هند، مکان خوبی برای حضور شرکتهای هندی جهت سفارش تولید نرم‌افزار به استان می‌باشد.
ابطحی در ادامه به تشریح برنامه طرح تکاپو برای ایجاد مرکز بین‌المللی تولید نرم‌افزار در استان با مشارکت شرکت های بین‌المللی از جمله شرکت های هندی پرداخت و افزود:  مذاکرات خوبی با یک شرکت هندی انجام شده و اتاق بازرگانی علاقمند به حضور تعداد بیشتری شرکت هندی بوده و از همه فعالان این عرصه  نیز دعوت بعمل می آورد.
حامد رنجبر نایب رییس اتاق سنندج نیز در جریان این نشست با اشاره به جایگاه ويژه هندوستان در اقتصاد جهانی و برنامه این کشور برای سرمایه‌گذاری در چابهار به منظور تسهیل دسترسی به بازار افغانستان و آسیای میانه، بر جایگاه ویژه و استراتژیک استان در همجواری با کشور عراق و جایگاه برتر استان در حوزه ترانزیت تاکید کرد.
وی با توجه  به در دست اجرا بودن طرح ایجاد منطقه آزاد تجاری صنعتی بانه مریوان، از کشور هند دعوت کرد برای دستیابی به بازار عراق، ترکیه، سوریه و سایر کشورهای منطقه  در استان کردستان سرمایه‌گذاری کند.
در ادامه این نشست سفیر هند با ابراز خوش ‌وقتی از جلسه با اتاق بازرگانی، صنایع، ‌معادن و کشاورزی استان، اعلام داشت که زمینه‌های پیشنهادی می‌تواند بستر خوبی برای تعامل کشور هندوستان با استان باشد.
وی با اشاره به تجربه بسیار موفق فناوری اطلاعات در هندوستان، از اینکه برنامه مدونی برای توسعه فناوری اطلاعات در استان وجود دارد ابراز خوشحالی کرد و گفت: از حضور شرکتهای هندی در استان حمایت خواهم کرد و هم زمینه را برای حضور کارشناسان و مدیران استان در هند مهیا می کنم.
سفیر هند در جمهوری اسلامی ایران، با پذیرش دعوت رییس اتاق سنندج برای حضور در استان، اعلام کرد: به زودی از استان بازدید نموده و از نزدیک ضمن آشنایی بیشتر با فرصت‌ها و پتانسیلهای استان، در خصوص نوع همکاری بین کشور هند و استان با مقامات کردستانی مذاکره می کنم.

شناسهٔ خبر: ۳۶۹۵۴۳۵ – یکشنبه ۶ تیر ۱۳۹۵ – ۱۰:۱۸
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 1003

این خبر رو هم ببینید

تکمیل طرح‌های نیمه تمام عمرانی اولویت شهرداری سنندج است

شهردار سنندج گفت: تکمیل طرح‌های نیمه تمام عمرانی، تکریم ارباب رجوع و پیوست فرهنگی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هفت =