خانه / اجتماعی / در سمینار آموزشی توجیهی مدیریت مصرف برق عنوان شد: افزایش ۵٫۶ درصد مصرف برق در کردستان

در سمینار آموزشی توجیهی مدیریت مصرف برق عنوان شد: افزایش ۵٫۶ درصد مصرف برق در کردستان

 
سخنگوی شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان گفت: در شش ماهه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل مصرف برق در کردستان ۵٫۶ درصد افزایش داشته است.
علیرضا صدیقی در سمینار آموزشی توجیهی مدیریت مصرف برق ویژه دبیران و معلمان آموزش و پرورش استان کردستان در سنندج اظهار کرد: کشور ایران یک درصد جمعیت جهان را دارد که دو درصد انرژی جهان را مصرف می‌کند.
وی افزود: برای تولید یک کیلووات برق، یک‌هزار دلار سرمایه‌گذاری اولیه صرف می‌شود که این رقم را می‌توان برای هزینه‌های تاسیسات مصرف کرد.
صدیقی تصریح کرد: در کشور ایران ۵۲ درصد از مشترکان انرژی برق خانگی هستند که ۲۷ درصد برق مصرفی توسط آنها صورت می‌گیرد و ۴۸ درصد مابقی مشترکان، ۷۳ درصد انرژی برق را مصرف می‌کنند.
به گفته این مسئول، در اثر سوزاندن حامل‌های انرژی همچون زغال سنگ، چوب، نفت و گاز آلاینده‌های مختلفی مصرف می‌شود و با تولید یک کیلووات انرژی برق ۲۰۰ گرم گاز دی‌اکسید کربن وارد هوا می‌شود.
وی با بیان اینکه دی‌اکسید کربن علت اصلی تولید گاز گلخانه‌ای است، گفت: در خصوص مدیریت مصرف برق در خانه و صرفه‌جویی انرژی خانگی که مصرف می‌شود، باید مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: آمار مشترکان مصرف، ۵۲۵ هزار مشترک برق است که بیشترین آمار مربوطه به بخش خانگی با مصرف ۴۴۸ هزار مشترک معادل ۸۵٫۵ درصد و کمترین تعداد مشترکان در بخش صنعت با ۲۲٫۹ مشترک یعنی ۴۲ درصد است.
صدیقی خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی حدود ۷ هزار و ۵۵۳ مشترک معادل ۱٫۴۳ درصد، در بخش تجاری ۵۱ هزار و ۷۲۶ مشترک معادل ۹٫۸۶ درصد مصرف برق دارند.
وی با بیان اینکه مصرف برق تا پایان شش ماهه اول سال جاری ۹۶۴ هزار و ۵۰۶ مگاوات ساعت بوده است، گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵٫۶ درصد افزایش داشته است.
وی افزود: بیشترین مصرف برق در بخش خانگی با ۴۴٫۲ درصد بوده است.
به گفته مسئول روابط عمومی شرکت توزیع برق استان کردستان، در بخش کشاورزی با ۳۲٫۴ درصد مصرف برق در ۶ ماهه اول بوده که با توجه به این آمار افزایش انرژی در بخش خانگی است که بیشترین تعداد مصرف‌کننده انرژی را دارد.
وی افزود: در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۲، ۱۵ هزار و ۱۴۸ مشترک به مشترکان اضافه شده و کمترین میزان مصرف برق در طول ۶ ماهه نخست سال مربوطه به مرداد ماه با ۴۰۶ مگاوات بوده است.
وی بیان کرد: در این راستا شرکت توزیع برق استان کردستان و سازمان آموزش و پرورش استان در قالب تفاهم‌نامه‌ای به آموزش مدیریت مصرف برای پایه‌های پنجم و ششم ابتدایی و دوره متوسطه اول با گنجاندن درسی با عنوان مدیریت مصرف در این پایه اقدام کردند.
صدیقی افزود: قدمت این طرح ۱۰ ساله است که در گام اول در سطح شهر سنندج و در مدارس منتخب ناحیه یک و ۲ اجرا شد و با توجه به استقبال سازمان آموزش و پرورش و بازخوردهایی که گرفتیم به این نتیجه رسیدیم که آن را گسترش دهیم.
وی افزود: در مرحله بعد آن را در ۷ شهر استان و در شهرهای سنندج، سقز، بیجار، مریوان، قروه، بانه، کامیاران و دیواندره اجرا خواهیم کرد.
صدیقی در پایان به نقش معلمین و دبیران به عنوان معماران جامعه اشاره کرد و گفت: نقش معلمین در این راستا بسیار حائز اهمیت بوده و با نقش فنی آنان در صندوق افکار دانش‌آموزان به عنوان نسلی که با کمبود انرژی مواجه می‌شود، باید به سمتی پیش برویم که با بتوانند با کمبود منابع انرژی دست و پنجه نرم کنند.
 

شناسه خبر : 10071

این خبر رو هم ببینید

اراضی ملی؛ معضلی که دست از سر سقزی ها بر نمی دارد

اراضی ملی یا تداخل مالکیت اراضی داخل محدوده یا روستاهای شهرستان سقز، معضلی است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 3 =