خانه / سیاسی /  در مقابل دریافت ماهانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ دلار؛ کُردها آماده واگذاری صدور نفت به بغداد هستند

 در مقابل دریافت ماهانه ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ دلار؛ کُردها آماده واگذاری صدور نفت به بغداد هستند

سرویس جهان- دولت اقلیم کردستان اعلام کرد حاضر است صدور نفت اقلیم کردستان را در مقابل دریافت ماهانه یک میلیارد دلار به عنوان بودجه اقلیم کردستان به بغداد واگذار کند.

به گزارش کردپرس، صفین دزه ایی، سخنگوی دولت اقلیم کردستان عراق شب گذشته به خبرگزاری رویترز گفت: کردها آماده هستند با بغداد بر سر صدور نفت اقلیم کردستان به توافق برسند و اگر بغداد هر ماه مبلغ یک میلیارد دلار به اقلیم کردستان بپردازد، کردها حاضرند نفت خود را از طریق بغداد به فروش برسانند.
وی افزود: اگر بغداد جلو بیاید و بگوید خوب، تمام نفت خود را به من بدهید و من به عنوان سهم بودجه ۱۷ درصد آن را (که معادل یک میلیارد دلار است) به شما خواهم داد، من فکر می کنم این منطقی است و باید پذیرفت.
سخنگوی دولت اقلیم کردستان گفت: ما آماده مذاکره با بغداد هستیم و فرقی نمی کند که نفت اقلیم کردستان مستقیما به بازارها صادر می شود و یا نفت اول به بغداد رفته و از آنجا به بازارهای نفت صادر می شود.
به گفته صفین دزه ای، توقف واگذاری صدور نفت به بغداد یک سال پیش و پس از کاهش بودجه ارسالی به اقلیم به زیر ۴۰۰ میلیون دلار در سال اتفاق افتاد.
مقامات اقلیم کردستان می گویند این منطقه در حال حاضر ۵۱۳ هزار بشکه در روز نفت خام صادر می کند و از صدور آن، ۳۹۱ میلیون دلار درآمد کسب می کند. ۷۵ میلیون دلار آن به عنوان دستمزد به شرکت های نفتی خارجی که در اقلیم کردستان در حال استخراج نفت هستند، پرداخت می شود.
کد مطلب: ۱۰۸۰۰۴لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13085

این خبر رو هم ببینید

وضعیت استان‌ها در روزهای بارانی ۱۷ نفر کشته و ۷۴ مصدوم در سیل شیراز/ بارش شدید در راه است

با ورود سامانه بارشی جدید به کشور، بیش از ۱۳ استان کشور درگیر باران، برف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − هفت =