خانه / اجتماعی / در میزگرد کُرد پرس با حضور نمایندگان احزاب سیاسی مطرح شد تغییر فرمانداران در نزدیکی انتخابات غیر قانونی است/ سهم خواهی نمایندگان کردستان به دلیل ضعف مدیران اجرایی

در میزگرد کُرد پرس با حضور نمایندگان احزاب سیاسی مطرح شد تغییر فرمانداران در نزدیکی انتخابات غیر قانونی است/ سهم خواهی نمایندگان کردستان به دلیل ضعف مدیران اجرایی

خبرگزاری کُرد پرس در میزگردی با حضور دبیران ۵ حزب سیاسی در کردستان به بررسی مسائل و موضوعات پیش روی استان پرداخت. میزگردی با مباحثی داغ. اصلاح طلبان حاضر در این نشست تمام قد از دولت دفاع کردند و اصولگرایان حاضر هم وضعیت فعلی استان را نامناسب قلمداد کردند.


کرد پرس- منصور منصور نصرتی شعار دبیر حزب جمعیت اسلامی فرهنگیان، سید خالد حسینی دبیر حزب اسلامی ایران زمین، متین بیگلری دبیر حزب اعتماد ملی، عباس حسین پناهی دبیر حزب جمنا و شیخ احمدی دبیر حزب آزادی، حاضران در این میزگرد بودند. نمایندگان احزاب اصلاح طلب به شدت از عملکرد مدیران نزدیک به این جریان حمایت کردند هر چند برخی کاستی ها را اذعان کردند و از طرف دیگر نمایندگان احزاب اصولگرا بر ضرورت نقد و بیان مشکلات تاکید کردند.

قصدمان تضعیف هیچ مدیری نیست اما نقدها را باید گفت

منصور نصرتی شعار دبیر حزب جمعیت اسلامی فرهنگیان در آغاز این نشست با تشکر  از مجموعه کُردپرس برای پرپایی این میزگرد در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت:  می خواهم خطاب به مسئولان استانی این را عرض کنم که هیچ یک از ما قصد زیر سوال بردن شما را نداریم به ویژه به دلیل بومی بودن. چرا که اگر زیر سوال بروند گفته می شود که این هم از نیروی بومی. اما این دلیل بر آن نمی شود که اگر ضعفی وجود دارد بیان نشود.

وی با بیان اینکه  انسان واقعی باید آیینه وار عمل کند، افزود:  ما می خواهیم اگر مشکلی وجود دارد هرکسی در هر جایگاهی نزدیک به هر جریانی از جمله اصولگرایی، اصلاح طلبی است و با هر تفکری که دارد اگر ضعفی وجود دارد جهت اصلاح باید تذکر داده شود.

تغییر گسترده فرمانداران در آستانه انتخابات تخلف است

وی با اشاره به تغییرات گسترده در حوزه انتصاب فرمانداران و بخشداران و .. گفت: در حال حاضر با توجه به در پیش بودن انتخابات، تغییر فرمانداری ها و اداره آن توسط سرپرست، خلاف قانون است. این سوال برای مردم پیش آمده که چه دلیلی دارد کسی که خود نیروی وزارت کشور است، سال ها معاون فرماندار بوده و فرزند شهید است به طور ناگهانی یک ساعت پیش از معارفه فرماندار جدید برکنارش می کنند.  باید شفاف سازی و اطلاع رسانی شود که چه دلیلی دارد در ایام انتخابات چنین اتفاقی می افتد.

رتبه کردستان در بسیاری شاخص ها منفی است

سید خالد حسینی، دبیر حزب اسلامی ایران زمین در ادامه این میزگرد با بیان اینکه تعداد رسانه هایی که فراجناحی عمل کنند کم است به همین خاطر از  کُرد پرس برای فراهم آوردن این فضا قدردانی می کنیم، گفت:  رتبه اول و دوم کردستان در بسیاری از شاخص های منفی مانند تورم، بیکاری، طلاق، چک های برگشتی و … بارها تذکر داده شده است اما متاسفانه مسئولان مربوطه پاسخ مناسبی به این پرسش ها در مورد چرایی این موضوع نمی دهند که نشانه ای از ناکارآمدی آنها است.

وی افزود: بارها این موارد تذکر داده شد اما گوش شنوایی برای آن نیست و هیچ واکنش و پاسخی از سوی مسئولان به دنبال نداشت مگر اینکه دلایلی واهی مانند مرزی بودن استان مطرح شد که بسیار بی معنی بود ما ۱۶ استان مرزی در کشور داریم که کردستان از نظر منابع غنی و خدادادی سرآمد تمام آن استان ها است بنابراین چنین تحلیلی به هیچ وجه منطقی و عقلانی نبود.

بعد از گرفتن پست به احزاب پشت می کنند

حسینی با بیان اینکه هنگام انتخابات برخی افراد سراغ احزاب و گروه های سیاسی می روند اما پس از آن که پست های کلیدی نصیب شان می شود به احزاب و برنامه های ارائه شده پشت می کنند، گفت:  تخلف و سوءاستفاده از بیت المال مطرح می شود که عموما مربوط به افرادی  است که نقش چندانی هم در آوردن مردم پای صندوق های رای نداشته اند اما وارد مسائل سیاسی می شوند و پست های کلیدی را با حربه های خاص تصاحب می کنند.

وی با بیان اینکه اعتقاد من بر این است پس از دولتی  که مقام معظم رهبری به عنوان رییس جمهور در راس آن قرار داشت، دولت ها زمینه فساد زیادی داشته اند و فرقی هم نمی کند که دولت اصولگرا  یا اصلاح طلب بوده باشد، گفت: مسائل مادی و مادی گرایی جای عقیده و باور و خدمت به مردم و مسائل جهادی را گرفت مسائل جهادی که انقلاب بر اساس آن صورت گرفت. کاش مسئولان استان می آمدند و روشنگری و توجیه می کردند درباره این مسائل. اما آنها سکوت کردند و این سکوت نشانه بی جوابی است و یا اینکه کاری هم اگر انجام داده اند چندان جوابگوی نیازهای جامعه نبوده است.

تغییر فرمانداران خلاف قانون است

حسینی با بیان اینکه از ابتدای تیرماه بخشنامه ای از سوی وزارت کشور صادر شده که بر اساس آن  تغییر فرمانداران، بخشداران و حتی استانداران ممنوع است، گفت: اما این مسئله در استان ما رعایت نشده و به تعبیر دیگر بی قانونی صورت گرفته است. سوال من این است که فرماندارانی که در ایام انتخابات تغییر کرده اند اگر کارآمد نبوده اند چرا از ابتدا به این سمت گماشته شده اند و اگر هم کارآمد بوده اند چرا برکنار می شوند؛ اینگونه عمل کردن شائبه مسائل ایجاد می کند شائبه تخلف و برنامه ریزی برای دور زدن مردم. این اتفاقات نیاز به پاسخ از سوی مسئولان دارد از طریق رسانه ها. مردم سردرگم اند در حال حاضر که دلیل این اتفاقات چیست و از سوی چه کسی صورت می گیرد؟

وی افزود: هیچ یک از مسئولان مسئولیت این بی قانونی را  را بر عهده نمی گیرند. کاری اشتباه است و  این بی قانونی محض است و باید فردی به این مسئله پاسخ دهد و افکار عمومی را قانع کند.

سهم خواهی نمایندگان دلیل بی ثباتی مدیریتی

متین بیگلری؛ دبیر حزب اعتماد ملی در کردستان در این زمینه با اشاره به اینکه به نظر ما هم این بی ثباتی مدیریتی قابل قبول نیست، گفت: اما همه تقصیر را نباید به گردن مسئولان دولتی انداخت و در این حوزه باید به مسائل دیگری از جمله سهم خواهی نمایندگان مجلس توجه کرد.

وی با بیان اینکه عدم ثبات مدیریتی در شهرستان های استان متاسفانه فضایی نامطلوب و نامناسب است و اساسا در این حوزه هم معاونت سیاسی امنیتی استانداری باید پاسخگو باشد، افزود:  حقیقتا این یک ضعف بزرگ است در نزدیکی ایام انتخابات بیش از ۵۰ درصد حوزه های انتخابی استان وضعیت مشخصی ندارند و بلاتکلیف هستند. احزاب هم در حوزه های مختلف این نقد را مطرح کرده اند و بنده هم تاکید دارم که این ضعف هرچه زودتر باید برطرف شود و البته باید علل آن هم بررسی شود.

بیگلری افزود: مسئله ای که اینجا وجود دارد متاسفانه سهم خواهی نمایندگان مجلس است در حالی که اساسا این مسئله ربطی به نمایندگان ندارد و نماینده نباید ورود به دستگاه های اجرایی داشته باشد و متاسفانه همین مسئله، عامل تغییرات مختلف و اساسا شاید عدم ثبات مدیریتی بوده است.

دولت مورد حمایت اصلاح طلبان است/حزب اعتدال و توسعه، اصولگرا است

دبیر حزب اعتماد ملی در کردستان با بیان اینکه در مورد بسیاری از مواردی که مطرح می شود باید تفکیکی قائل شد، توضیح داد:  دولت فعلی دولت مورد حمایت اصلاح طلبان بوده و خواهد بود. اساسا با وجود عملکردی که دولت تدبیر و امید داشته در سال ۹۶ مجددا اجماع اصلاح طلبان بر حمایت از شخص آقای روحانی بوده است.  اگر نگاهی به چینش حزب اعتدال و توسعه داشته باشیم این حزب هرگز در چارچوب اصلاح طلبی نبوده است. اگر از بدو تشکیل هیئت موسس ۱۳۷۹  شورای مرکزی لیست اعضای مشارکت کننده در کنگره آن و … را بررسی کنیم خیلی جالب است بر می خوریم به نام شخصی مانند حاجی بابایی نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس و یا نامی مانند کاظم جلالی عضو شورای مرکزی. من فکر می کنم بیشتر مشکل بر می گردد به افرادی که در چارچوب سیاسی ثبات ندارند.

وی با بیان اینکه تشکیل حزب اعتدال و توسعه اساسا در درون جریان اصولگرایی بوده حالا اینکه چه شد که اصلاح طلبان به شخص آقای روحانی و حمایت از ایشان رسیدند که خود عضو جامعه روحانیت مبارز بوده و در حال حاضر هم هستند این هم یک فلسفه بوده؛ که جای بحث اَن اینجا نیست، گفت:  می خواهم یک تفکیک قائل شویم اساسا بین اصلاح طلبی، گفتمان اصلاحات و دولت تدبیر و امید. اما ما به عنوان منتقدان دولت که قطعا حامی آن هم هستیم خیلی از موارد را در جمع های خصوصی مطرح کردیم و خیلی از موارد را هم که دیدیم در جمع های خصوصی شنیده نمی شود علنی کردیم.

هماهنگ کننده مدیران اقتصادی پاسخگوی وضعیت فعلی باشد

عباس حسین پناهی، دبیر حزب جمنا با بیان اینکه  فردی که مدیر اقتصادی است، تمام مدیران اقتصادی زیر نظر او هستند باید پاسخگوی وضعیت فعلی اقتصادی استان باشد، گفت: این ناکارآمدی ها در حوزه اقتصاد استان به دلیل ناکارآمدی همان فرد است. ما می گوییم استان کردستان را به گند کشیدید عذرخواهی کنید و به کنار بروید بنا به چندین دلیل. به عنوان نمونه مرکز آمار، بیکاری تابستان امسال را که منتشر کرده نسبت به سال گذشته باز هم روند افزایشی داشته است. آذربایجان غربی همسایه استان کردستان است چرا سال گذشته ۱۴٫۶ درصد بوده اما امسال این نرخ را به حدود ۸ درصد رسانده است.؟  چرا کردستان افزایشی بوده و استانی مانند آذربایجان غربی کاهشی بوده است ناشی از چیست؟

وی افزود: عده ای منفعت طلب کردستان را به تسخیر خود درآوده اند. حتی جواب احزاب اصلاح طلب را هم نمی دهند . نه اصلاح طلبان را قبول دارند و نه مردم . امام راحل و رهبر معظم انقلاب در تمام بحث های خود بر روی مردم تاکید داشته اند (نوکر باشید، با مردم باشید و …). اما اینان مردم را رعیت فرض می کنند. اگر هر روز مقابل مدارس بروید متوجه خواهید شد که مدیران کل ماشین های شخصی خود را در پارکینگ منزل شان پارک کرده اند و با خودروهای اداری بچه هایشان را به مدرسه می برند. آیا این ارباب رعیتی نیست؟ آیا ناشی از بی لیاقتی و ناکارآمدی مدیران نیست؟  آنها دنبال تجملات هستند.

وی افزود: انقلاب ما اینگونه نیست، انقلاب در دنیا ماندگار است چهلمین سال آن است یعنی به درجه بلوغ رسیده است نظام جمهوری اسلامی امروز عاقل ترین شده است. در حالی که متاسفانه عده ای غیرانقلابی در داخل به دنبال منفعت طلبی هستند و نباید از آنها دفاع کرد چرا که گناه در حق مردم است. استفاده از خودروهای اداری برای کارهای شخصی، زمان کم حضور در ادارات و … آیا خدمت گذاری به مردم است؟ این خدمت نیست این خیانت است. با خدای خود عهد ببندیم که اگر برای مردم کار می کنیم باید با خدا عهد ببندیم نوکری مردم را بکنیم و به آن افتخار کنیم در مقابل آقایان غیر انقلابی و دروغ گو بایستیم.

این فعال سیاسی افزود: امروز جان مردم به لب شان رسیده است از گرانی گرفته تا جواب ندادن به آنها در ادارات. ما تمنا داریم از خبرگزاری کُردپرس به عنوان یک خبرگزاری صادق، شجاع و انقلابی از ریاست دادگستری استان کردستان، نمایندگان مجلس و دولت دعوت کند و از آن ها جویا شود که اگر استان کردستان فاسد نیست تشریح شود.

حسین پناهی، فراری دادن سرمایه گذار، جواب ندادن به ارباب رجوع، زمان کم مدیران و کارمندان حضور در ادارات، قتلگاه شدن جاده ها، از بین رفتن محصولات کشاورزی، فرار جوانان تحصیلکرده به کردستان عراق برای پیدا کردن کار و …. را از مصادیق فساد عنوان کرد و گفت:  تمام دولت ها به غیر از یکی دو دوره دست اصلاح طلبان بوده . حتی احمدی نژاد هم اصولگرا نبوده است. امروز هر فردی در خط امام و رهبری و مردم نباشد ما آن را رسانه ای می کنیم. تخلفاتی در  انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ وجود داشته اما چرا اینها علنی نشده اند؟ چرا کسی مجرم شناخته نشد؟ اینگونه مسائل موجب بی اعتمادی مردم می شود . هرچند به برکت رهبری مقام معظم رهبری، امید بیشتر می شود شما ببینید در گام دوم انقلاب امید در جوانان و مردم ما بیشتر شده. انقلاب ما در دنیا بی نظیر است تمامی انقلاب ها پس از ۳۰ سال در حال از بین رفتن است اما انقلاب ما ۴۰ ساله شد در حالیکه در دنیا همچنان مطرح است. کشور ابرقدرتی مانند آمریکا را به زانو درآورده است و آمریکا نتوانسته هیچ غلطی بکند.

نقد کنیم نه تخریب

شیخ احمدی، دبیر حزب آزادی هم در این جلسه با بیان اینکه  فضای باز و آزادانه و دموکراتیک برای احزاب سیاسی به عنوان نخبگان و کنشگران سیاسی از الزامات موفقیت در فعالیت های سیاسی است، گفت: این محقق نمی شود مگر با عدم فشارهای کاذب و غیراخلاقی. اگر احزاب و نمایندگان احزاب و کنشگران سیاسی واقع بینانه و بدون پرده بخواهند از تمامی مشکلات صحبت کنند کمی مشکل ساز می شود همانطوری که در دوره های مختلف دیده شده و شاهد هستیم.

وی افزود: دوستان مواردی را مطرح کردند که به هرحال به حق جامع و کامل بود اما نقد یک چیز سازنده و تخریب یک چیز نابودگر است. نقد یک عمل دوستانه است و تخریب یک عمل دشمنانه. متاسفانه در فضای مدیریتی کشور بنا بر وضع موجود در دوره های مختلف مشکلات و نواقصی وجود داشته و هست و این قابل لمس است برای تمام آحاد مردم و ربطی هم به اصولگرا و اصلاح طلب بودن دولت ها ندارد.

وی افزود: این مشکلات به فشارهای حداکثری از داخل و خارج بر نظام مقدس جمهوری اسلامی ربط دارد. متاسفانه دوستان کمی به دولت ها بی مهری دارند از جمله دولت های مورد حمایت اصولگراها چه برسد به اصلاح طلبان این بی مهری ها شامل نقد سازنده و کمک گر نمی شود.

شعارهای عوام فریبانه سازنده نیست