خانه / سیاسی / در گفتگو با فرید زکریا کارشناس سی.ان.ان روحانی:آینده ایران قطعا بهترازگذشته خواهد بود

در گفتگو با فرید زکریا کارشناس سی.ان.ان روحانی:آینده ایران قطعا بهترازگذشته خواهد بود

 بنده فکر می‌کنم شرایط ماه‌های آینده ایران به مراتب از آنچه که در گذشته بوده بهتر خواهد بود وصلح، برادری، اخوت و همزیستی بهتر از گذشته رادر ایران شاهد باشیم و من به آن روز امیدوارم.

 
رئیس‌جمهوری در حاشیه چهل و چهارمین اجلاس مجمع جهانی اقتصاد داووس، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی‌.ان.‌ان آمریکا به تشریح سیاست‌های دولت تدبیر و امید در خصوص مسائل گوناگون از جمله مذاکرات هسته‌ای، روابط با غرب، راه‌های حل بحران سوریه و برخی مسائل داخلی ایران پرداخت.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در مصاحبه با فرید زکریا مجری این شبکه، در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که چه شرایطی باید برای مذاکرات نهایی ایران با ۱+۵ برقرار باشد، گفت: معتقدم اگر طرف مقابل ما آمادگی کامل، اراده سیاسی و توان لازم را داشته باشد، از طرف جمهوری اسلامی ایران این آمادگی وجود دارد تا برای برداشتن قدم نهایی در مسأله هسته‌ای وارد شویم.
 
رئیس‌جمهوری تصریح کرد: معتقدم گرچه گام نهایی به آسانی قدم اول نیست و سخت‌تر خواهد بود، اما در عین حال شرایط به گونه‌ای است که ما می‌توانیم قدم نهایی را برداریم چرا که جمهوری اسلامی ایران تنها به دنبال فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و بر این حق خود کاملاً مصرّ است و تبعیض در این زمینه را نمی‌پذیرد. هرگز به دنبال سلاح هسته‌ای و به طور اساسی سلاح کشتار جمعی نبوده و نخواهد بود.
 
دکتر روحانی در پاسخ به این سئوال که در آمریکا و غرب این نظر وجود دارد ایران نباید هیچ قدرت غنی‌سازی داشته باشد و اورانیوم مورد نیاز ش را از خارج تهیه کند گفت: ایران به هیچ عنوان تبعیض را نمی‌پذیرد، فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای از جمله حق غنی سازی از حقوق مسلم همه کشورهاست و ما تنها در چارچوب‌های قانونی حاضریم حرکت کنیم، اگر کسی بخواهد فرای قانون با ما سخن بگوید این بدان معناست که به دنبال توافق نیست.
 
رییس‌جمهوری ادامه داد: ملت ایران در موضوع فناوری هسته‌ای بسیار حساس است و ما این موضوع را جزو غرور ملی خود می‌دانیم. امروز فناوری هسته‌ای در ایران بومی شده و اخیراً نیز پیشرفت‌های بسیار قابل ملاحظه‌ و جدیدی در زمینه ساخت سانتریفیوژ به دست آمده است، بنابراین در مسیر فناوری هسته‌ای بویژه در زمینه تحقیق و توسعه به هیچ عنوان محدودیت را نخواهیم پذیرفت.دکتر روحانی با بیان این که براساس قانون در آینده نیاز به ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای داریم و مصمم هستیم که سوخت هسته‌ای نیروگاه‌های اتمی را در داخل کشور و به دست دانشمندان خودمان تهیه کنیم و این راه را ادامه خواهیم داد، گفت:‌ در عین حال تمامی فعالیت‌های ما زیر نظر آژانس خواهد بود و ما در این زمینه شفاف و حاضر هستیم در مذاکرات آینده این موضوع که هیچ‌گونه نگرانی نسبت به فعالیت ایران وجود ندارد را روشن‌سازی کنیم. کما این که طی ۱۰ سال گذشته آژانس انرژی اتمی هزاران ساعت بازرسی در ایران انجام داده و تصور نمی‌کنم که این میزان بازرسی در هیچ کشور دیگری انجام شده باشد.
 
رآکتور آب سنگین
 
دکتر روحانی این سئوال را که پس فعالیت غنی‌سازی در ایران متوقف نخواهد شد را با قاطعیت پاسخ داد: به هیچ عنوان این کار انجام نمی‌شود.
 
رئیس‌جمهوری در پاسخ به این سئوال که گفته می‌شود رآکتور آب سنگین در اراک ، چیزی نیست که ایران برای برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای به آن نیاز داشته باشد، خاطر نشان کرد: این رآکتور، رآکتور آب سنگین است و رآکتور پلوتونیوم نیست و ما به آن برای تولید رادیو داروها نیازمندیم.
 
دکتر روحانی افزود: همه می‌دانند که رآکتور تهران بسیار کهنه و قدیمی شده و برای زمان طولانی نمی‌تواند عمر داشته باشد. ما برای درمان بیماران خود نیاز به فعالیت‌های پزشکی هسته‌ای داریم و برای این کار مسیر بسیار نزدیک رآکتور آب سنگین است که امروز در این کار روی پای خود ایستاده‌ایم و دانشمندان کشور آن را طراحی کرده و ساخت این رآکتور در حال اتمام است.رئیس‌جمهوری تأکید کرد: ما در خصوص مسایل پزشکی و مربوط به سلامت مردم نمی‌توانیم هیچ محدودیتی را بپذیریم و بارها اعلام کرده و می‌کنیم که در ایران بازفرآوری نداشته و نمی‌خواهیم به دنبال آن باشیم بنابراین ، بهتر است بگوییم رآکتوری که نیاز بیماران را می‌تواند رفع کند.
 
سلاح هسته‌ای هرگز
 
دکتر روحانی در پاسخ به این سئوال که آیا حسن نیت و اعتماد کافی برای ادامه مذاکرات میان ایران و کشورهای غربی با توجه به شکافی که در این باره احساس می‌شود وجود دارد، اظهارنظر کرد: البته نمی‌توان گفت که اعتماد کامل در این مسیر وجود دارد و این در حالی است که یکی از اهداف این مذاکرات ایجاد اعتماد میان طرفین است و در این مسیر اجرای ۶ ماهه توافقنامه ژنو هم برای این است که این اعتماد بیشتر شود.
 
رئیس‌جمهوری تصریح کرد: ملت ایران نسبت به سیاست‌های دولت آمریکا به دلیل اقدامات سه دهه گذشته آنان بسیار نگران هستند و اعتماد کافی به آنها ندارند که این اعتماد باید ساخته شود. امروز تازه پایه‌های ساختمان اعتماد بنیانگذاری شده است و ما باید این پایه را محکم و دقیق بسازیم و در این مسیر نیاز به زمان داریم.
 
دکتر روحانی با اشاره به این که یکی از اهداف گام نهایی در خصوص مسأله هسته‌ای هم ایجاد اعتماد بین ایران و کشورهایی است که نسبت به فعالیت‌های ایران تردید دارند، تصریح کرد: اگر هدف کشورهایی که با ایران مذاکره می‌کنند این باشد که تبعیضی میان ایران و سایر کشورها وجود نداشته و فناوری صلح‌آمیز، البته تحت نظر آژانس و در چارچوب مقررات بین‌المللی ادامه پیدا کند، اعتماد بیشتری ایجاد خواهد شد.
 
رئیس‌جمهوری افزود: اما اگر هدف این باشد که بخواهند ایران را از این فناوری باز دارند، هرگز امکانپذیر نخواهد بود، به دلیل اینکه این فناوری در شرایط تحریم کاملاً بومی شده و بنابراین، این راه ادامه خواهد داشت. فناوری صلح‌آمیز دائمی خواهد بود و سلاح هسته‌ای هرگز٫
 
تحریم‌ها خلاف قانون است
 
دکتر روحانی در پاسخ به این سئوال که گفته می‌شود کنگره آمریکا لایحه افزایش تحریم‌ها در مورد ایران را در صورتی که بعد از ۶ ماه مذاکرات و توافق همراه با موفقیت نباشد در دستور کار خود دارد ، در این صورت عکس‌العمل ایران نسبت به این تصمیم احتمالی چه خواهد بود، گفت: ظاهراً کنگره آمریکا فاصله زیادی دارد تا این که بتواند ملت ایران را شناخته و بداند هنگامی که از لحاظ دینی و مذهبی در ایران رهبران مذهبی و به ویژه رهبر معظم انقلاب اعلام می‌کنند که ساخت، نگهداری و استفاده از سلاح هسته‌ای حرام است این بدان معناست که ایران هرگز به دنبال سلاح هسته‌ای نیست.
 
رئیس‌جمهوری با طرح این سوال که آیا راهی که تاکنون تحریم‌ها رفته‌اند موفق بوده که بخواهد ادامه پیدا کند، گفت: تحریم‌ها خلاف قانون است و کنگره‌ای که ادعا دارد، قانونگذاری می‌کند نباید برخلاف مقررات بین‌المللی قدم بردارد، این تحریم‌ها به معنای تضعیف معاهده ان‌پی‌تی و سایر مقررات بین‌المللی است و هیچ کشوری نمی‌تواند برای کشور دیگری تصمیم‌گیری کند.
 
دکتر روحانی گفت: تحریم نسبت به ایران مسیری کاملاً بی‌معنا و ناصحیح است و کنگره آمریکا به جای تهدیدهای نابجا راه مذاکره و اعتمادسازی را تقویت کند.
 
ایران آماده برای مذاکره و اعتمادسازی
 
رئیس‌جمهوری تأکید کرد: ایران به طور کامل برای مذاکره و اعتمادسازی آماده است، اما نه از تهدید می‌ترسیم و نه زبان تهدید در مواجهه با ایران کارگر است. زبانی که آنها باید انتخاب کنند، قانونی، صحیح و گفتمان احترام نسبت به ملت ایران است و مطمئناً اگر در این مسیر گام بردارند به نفع همه ملت ها و منطقه حساس خاورمیانه و سایر ملت‌های جهان خواهد بود، کما این که در طول این ۶ ماه خواهند دید حرکتی که در حال انجام است به نفع همگان خواهد بود.
 
خطرناکترین گروه‌های تروریستی در سوریه
 
رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از این مصاحبه تلویزیونی در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که چرا ایران با توجه به مسائل و موضوعات مختلفی که در خصوص عدم رعایت حقوق بشر از سوی دولت سوریه وجود دارد از بشار اسد حمایت می‌کند، گفت: در یک جنگ داخلی نمی‌توان تنها یک طرف را دید. آنچه امروز منطقه را با معضل بسیار مواجه کرده مسأله تروریزم است.
 
دکتر روحانی ادامه داد: همگان حتی غربی‌ها به خوبی می‌دانند که امروز خطرناکترین گروه‌های تروریستی در سوریه تجمع کرده‌اند و متأسفانه برخی از کشورها از این تروریست‌ها حمایت مالی می کنند و به آنها امکانات می‌دهند و این در حالی است که دولت بشار اسد از پیش وجود داشته و کشور سوریه را اداره می‌کرده است. در این مسیر بر فرض اگر مردم اعتراضی هم داشته باشند باید از طریق قانونی، پیگیری شده و در یک انتخابات آزاد مشخص شود که مردم خواستار چه چیزی هستند.
 
رئیس‌جمهوری خاطر نشان کرد: امروز همه باید تلاش کنیم تا جنگ داخلی در سوریه متوقف شود و تروریست‌هایی که در سوریه اجتماع کرده و در آینده ممکن است به کشورهای دیگر بروند، از این کشور خارج شوند. دکتر روحانی تصریح کرد: این که کشورهایی از خارج بخواهند برای مسائل داخلی سوریه تصمیم‌گیری کنند هم اشتباه بوده و هم قانونی و عملیاتی نخواهد بود. امروز تروریزم خطری بزرگ در منطقه است و همه باید به این واقعیت تلخ توجه کنند.
 
رئیس‌جمهوری در پاسخ به این سئوال که شما در زمان تبلیغات انتخاباتی خود گفتید که مرگ بر آمریکا تنها در کلمات و شعار نیست و باید این موضوع را در عمل نشان دهیم ؛ هدفتان از ارائه این بحث چه بود ، گفت: ملت ایران هنگامی که می‌گویند «مرگ بر آمریکا» مقصودشان این است که می‌خواهند سیاست‌های تجاوزگرانه و مداخله‌جویانه آمریکا نباشد و ملت‌ها برای خودشان تصمیم بگیرند و در همه کشورهای منطقه دموکراسی استقرار پیدا کند و من در این راستا به ملت اعلام کردم که اگر می‌خواهید سیاست‌های آمریکا متوقف شود باید در مقام عمل قدم بردارید.
 
دکتر روحانی افزود: ما باید عملاً به آمریکا بفهمانیم که مداخلات او ناصحیح است، چرا که در دنیای امروز همه باید بدانیم دیگر شرایط قرن‌های پیش حاکم نیست و در قرن جدید که در آن حضور داریم همه باید به استقلال و منافع ملت‌ها احترام بگذاریم که اگر این گونه باشد، این همه مشکلات نخواهیم داشت.
 
رئیس‌جمهوری در پاسخ به این سئوال که آیا شرایط جدیدی به وجود آمده است تا ایران بتواند با آمریکا رابطه داشته باشد، گفت: این در اختیار آمریکایی‌هاست. اگر آنها مداخلات و فشارهای خود را کنار بگذارند و سعی در تخریب روابط ایران با دیگر کشورها نکنند و در قبال ملت ایران قدم‌های مثبت بردارند، البته شرایط جدیدی در این مسیر به وجود خواهد آمد.
 
دکتر روحانی ادامه داد: ما وآمریکا قرار نیست که تا ابد در حال دشمنی باشیم و حداقل این تصمیم از طرف ملت ایران وجود نداشته و بنده بعید می‌دانم ملت آمریکا نیز چنین اراده‌ای داشته باشند.
 
اسرائیل پاسخی بسیار پشیمان کننده می گیرد
 
رئیس‌جمهوری در پاسخ به این سئوال که اگراسرائیل علیه تأسیسات اتمی ایران حمله نظامی داشته باشد، عکس‌العمل ایران چه خواهد بود، گفت: مطمئناً اسرائیل یک چنین اقدامی نخواهد کرد چرا که به خوبی می‌داند در این صورت پاسخ به او چه خواهد بود.
 
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: رژیم اسرائیل توان جمهوری اسلامی ایران در منطقه را به خوبی می‌داند و ما نیز از امکانات آنها اطلاعات کافی داریم، اسرائیل در این مسیر شعار می‌دهد و در مقام عمل قادر به چنین کاری نخواهد بود و اگر چنین دیوانگی را انجام دهد پاسخ بسیار پشیمان‌کننده ای خواهد گرفت.
 
مجری شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان خطاب به رئیس‌جمهوری گفت شما امروز مرکز توجه دنیا هستید، اما عده‌ای معتقدند که شما آنطور که در ظاهر نشان می‌دهید، نیستید و حتی برخی اعلام کردند که روحانی گرگی در لباس میش است. سئوال من این است که شما خودتان را چگونه توصیف می‌کنید؟ که رئیس‌جمهوری در پاسخ خاطر نشان کرد: این سخن متعلق به یک متجاوز، غاصب و کسی است که کودکان را کشته و به زن‌ها رحم نکرده و امنیت منطقه را به هم زده است.
 
دکتر روحانی ادامه داد: بنده منتخب یک ملت هستم و همه ارزش در اینجاست که ملت ایران در انتخاباتی آزاد و رقابتی حضور یافته و فردی را به عنوان رئیس‌جمهوری انتخاب کردند که شعار او اعتدال و عقلانیت بوده ومی‌خواهد با دنیا تعامل سازنده داشته باشد، بنابراین دولت یا رئیس‌جمهوری مهم نیست و آنچه اهمیت دارد نظر ملت ایران است و دولتی که انتخاب شده این ملت است.
 
رئیس‌جمهوری خاطر نشان کرد: ملت ایران در انتخابات اخیر خود با صدای رسا با دنیا سخن گفت و پنجره‌های خود را به روی دنیا باز کرد و ما امیدواریم، جهان از این فرصت به خوبی استفاده کند.
 
شرایط آینده ایران بهتر از گذشته
 
دکتر روحانی در پاسخ به سئوالی مبنی بر وضع دو تن از کاندیداهای انتخابات ایران در سال ۸۸ که در حصر خانگی هستند و این که امکان آزادی آنان وجود دارد، یا خیر؟ گفت: هیچ کس برای همیشه در زندان و حصر نمی‌ماند. معتقدم شرایطی که امروز در ایران به وجود آمده به گونه‌ای است که در آن ملت صلح، نزدیکی بیشتر و عدم وجود شکاف در جامعه را می‌خواهند و بنده فکر می‌کنم شرایط ماه‌های آینده ایران به مراتب از آنچه که در گذشته بوده بهتر خواهد بود وصلح، برادری، اخوت و همزیستی بهتر از گذشته رادر ایران شاهد باشیم و من به آن روز امیدوارم.
 
رئیس‌جمهوری در پاسخ به این سئوال که نظر رهبری ایران در خصوص تعامل با غرب در موضوع هسته‌ای چیست و آیا این نظرات می‌تواند در حرکت دولت تأثیرگذار باشد، گفت: در زمینه هسته‌ای برای حل و فصل نهایی و تعامل و روابط بهتر با کشورهای غربی، دولت ایران هیچ محدودیتی نخواهد داشت، البته در زمینه سیاست خارجی، سیاست‌های کلی در اختیار رهبر معظم انقلاب و پس از آن در مقام عمل و طراحی صرفاً در اختیار دولت است.

شناسه خبر : 19577

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + یازده =