خانه / اجتماعی /  دفتر مقام معظم رهبری از رفتگر بوکانی تقدیر کرد

 دفتر مقام معظم رهبری از رفتگر بوکانی تقدیر کرد

آژانس خبری- تحلیلی زریان؛ دفتر مقام معظم رهبری با اهداء یک جلد قرآن مجید از رفتگر بوکانی که كيف ۳۶ ميليوني را به صاحبش بازگردانده بود، تقدیر کرد

یه گزارش زریان، « لقمان آرزومند» از پرسنل فضای سبز شهرداری بوکان شهریورماه سال قبل ۳۶ ميليون و ۴۰۰ هزار تومان پول در پارک کوی محمدیه این شهر پیدا کرد و به صاحبش برگرداند.
 
 حال بعد از یک سال دفتر مقام معظم رهبری با اهداء یک جلد قرآن مجید از اقدام آرزومند تقدیر کرد.
 
این عمل لقمان در آن زمان مورد توجه رسانه های کشوری قرار گرفت و شهردار وقت بوکان اعلام کرد به پاس اين كار نيك، از لقمان به عنوان نيروي ثابت و خدا شناس در شهرداري بوكان استفاده شود؛ که تا به امروز عملی نشده است.
 
یکی از روزنامه های چاپ تهران گزارش این عمل نیک  آرزومند را به شرح زیر منتشر کرد:
 
 36 ميليون و ۴۰۰ هزار تومان، پول وسوسه‌كننده‌يي است. آن هم براي كارگري كه وقتي هوا گرگ و ميش است به محل كارش مي‌آيد و تا غروب بايد كار كند. با اين پول هزار كار مي‌توانست بكند و هيچ كس هم نمي‌فهميد. اما لقمان آرزومند، كارگر ۲۸ ساله شهرداري بوكان مي‌گويد: «من حلال زاده‌ام و پول حرام از گلويم پايين نمي‌رود.»صبح زود لقمان شال و كلاه كرد و به روال روزهاي گذشته از خانه بيرون زد تا براي انجام كارهاي روزانه‌اش به پارك كوي محمديه برود. به پارك كه رسيد، لباس‌هايش را تعويض كرد و يك بسم‌الله گفت و كارش را شروع كرد. تمام كه شد، نگاهي به دوروبرش انداخت و شروع به قدم زدن كرد. همين‌طور كه داشت قدم مي‌زد، چشمش به كيسه پلاستيكي افتاد كه گوشه‌يي افتاده بود. به هواي اينكه زباله است، جلو رفت تا بردارد و در سطل زباله بيندازد.
با انگشت نايلون را برداشت. اما به نسبت حجمش سنگين بود. با كنجكاوي داخلش را نگاه كرد. يك پاكت سفيد بود. به آرامي پاكت را باز كرد و چشمش به چند چك امضا شده و بسته اسكناس‌هايي افتاد كه روي هم چيده شده بودند. چك‌ها را شمرد. ۱۸ فقره بودند. اسكناس‌ها هم زياد بود. قلبش تند مي‌زد.
نخستين سوالي كه به ذهنش خطور كرد اين بود كه اين همه پول اينجا چه مي‌كند؟ صاحب‌شان كجاست؟ لقمان به «اعتماد» گفت: « حسابي ترسيده بودم و از استرس مدام دوروبرم را نگاه مي‌كردم و نگران بودم مبادا كسي از راه برسد و پول را بي‌هوا از دستانم بقاپد. نمي‌دانستم با اين همه پول بايد چه بكنم. اطرافم را نگاه كردم تا شايد صاحبش را پيدا كنم اما كسي نبود.»لقمان كمي با خودش فكر كرد كه در مورد پول‌ها با چه كسي حرف بزند. تنها كسي كه به ذهنش رسيد، سليمان فيضي، شهردار بوكان بود.
فيضي در اين خصوص به «اعتماد» گفت: «لقمان به من زنگ زد و گفت كه پول پيدا كرده‌ام. به او گفتم پول‌ها را بياور شهرداري. وقتي آورد، رييس پليس اماكن عمومي هم در جريان پيدا كردن پول‌ها قرار گرفت و بعد از صورت جلسه كردن چك‌ها، تلاش پليس براي پيدا كردن صاحب اصلي پول‌ها آغاز شد.»
 
از شدت ناراحتي نخوابيدم
 
درست در زماني كه رييس پليس اماكن شهري بوكان سعي مي‌كرد از طريق شماره حساب چك‌ها، صاحب اصلي پول‌ها را پيدا كند، صاحب پول‌ها نيز، از شدت ناراحتي يك لحظه آرام و قرار نداشت و بي‌تابي مي‌كرد و در اين فكر بود كه پول‌ها الان كجاست و دست چه كسي افتاده است. او صبح روز بعد دوباره به همان پاركي كه لقمان درآن كار مي‌كرد، رفت و با چشم‌هايي نگران و دست‌هايي لرزان همه جا را زيرو رو كرد تا شايد كيسه پلاستيكي‌اش را پيدا كند. اما هرچه گشت نااميدتر شد. اما انگار پول‌ها آب شده و به زمين فرو رفته بودند. دو روز از گم شدن پول‌ها گذشته بود و اميدش كم كم داشت به يأس تبديل مي‌شد. در همين گيرودار پليس اماكن كه از طريق شماره حساب چك‌ها صاحبش را پيدا كرده بود، با او تماس گرفت. وقتي مرد فهميد كه جاي پول‌هايش امن است، به سرعت خودش را به اداره اماكن رساند و پول‌هايش را تحويل گرفت. آن‌طور كه لقمان به «اعتماد» توضيح مي‌دهد، «صاحب پول‌ها اهل مهاباد بود و ازخوشحالي پيدا كردن پول‌هايش روي پاهايش بند نبود و مدام تشكر مي‌كرد و مي‌گفت از گم شدن پول‌هايم آنقدر ناراحت بودم كه شب نتوانستم بخوابم .
 
پاداش كار نيك
 
كارخوبي كه لقمان انجام داد، بي‌جواب نماند. صاحب پول‌ها و شهردار بوكان براي تشكر از لقمان به او ۳۰۰ هزار تومان به عنوان پاداش پرداخت كردند. آن‌گونه كه شهردار بوكان به «اعتماد» گفت: قرار است به پاس اين كار نيك، از لقمان به عنوان نيروي ثابت و خدا شناس در شهرداري بوكان استفاده شود.
 
روحم آزاد است
 
لقمان مي‌گويد حتي يك لحظه هم فكر خرج كردن ۳۶ ميليون و ۴۰۰ هزار تومان پول نقد به سرش نزده است. مي‌گويد پدرم كه فوت كرده هميشه به ما مي‌گفت مال حرام نخوريد. او تك پسر خانواده و مجرد است و دو خواهر دارد كه هردو ازدواج كرده‌اند. «از اينكه پول‌ها را به صاحب اصلي شان برگرداندم، اصلا پشيمان نيستم و روحم آزاد است.»
 
منبع: اعتماد
تاريخ: ۱۳۹۴/۵/۱۱

شناسه خبر : 7413

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + سیزده =