خانه / سیاسی / دلایل اهمیت شهر کوبانی برای آمریکا و داعش

دلایل اهمیت شهر کوبانی برای آمریکا و داعش

کارشناسان علت تشدید بمبارانها علیه مواضع داعش در کوبانی را اثبات توانایی هوایی آمریکا و ائتلاف، جلوگیری از تبدیل این شهر به مامنی امن برای داعش و نیز نمایش توانایی طرفین در برابر حضور گسترده رسانه های جهان عنوان می کنند

به گزارش کردپرس آمریکا تا ۱۰ روز پیش، از سقوط تقریبا قطعی کوبانی سخن می گفت اما اکنون ضمن تامین سلاح برای مدافعان شهر، بمباران مواضع داعش را در داخل و اطراف کوبانی به شدت افزایش داده است به طوری که بر میزان بمباران مواضع داعش در عراق تاثیر منفی گذاشته و این گروه در عراق پیشرویهایی داشته است.ائتلاف ضد داعش از زمان آغاز بمبارانها، تاکنون بیش از ۱۵۰ بار مواضع داعش را در کوبانی هدف قرار داده است که به گفته برخی کارشناسان با تعداد بمبارانها در تمام مناطق تحت نفوذ داعش در عراق برابری می کند.
 
به گفته کارشناسان تمرکز آمریکا بر حفظ کوبانی که ترکیه را نیز علیرغم بی میلی برای جلوگیری از سقوط کوبانی با خود همراه کرد، دلایل مختلفی دارد.
 
شاشناک جوشی، پژوهشگر ارشد در موسسه رویال سرویس در لندن می گوید:«من فکر می کنم آمریکا میان بی اهمیت خواندن شهر کوبانی و سپس پی بردن به اینکه چاره ای جز درگیر شدن در این مسئله ندارد، گرفتار شد. زیرا کوبانی به معیاری برای موفقیت و برتری هوایی ائتلاف علیه داعش تبدیل شده است. آمریکا ناچار شد حتی به قیمت فراموش کردن اقدامات اخیر داعش در استان الانبار عراق، مانور هوایی خود را در کوبانی بیشتر کند.»
 
یکی دیگر از کارشناسان سیاسی معتقد است با توجه به حضور گسترده رسانه های جهان در مرز ترکیه ودسترسی لحظه ای جهانیان به آخرین وضعیت شهر، جنگ در کوبانی به محلی برای نمایش قدرت ائتلاف و داعش تبدیل شده است.
 
مایکل استفان،پژوهشگر در دفتر انستیتوی رویال سرویس در دبی به فارن پالسی می گوید:« حضور رسانه ها التهاب جنگ را در کوبانی افزایش داد.داعش و ائتلاف ناگهان دریافتند که نمایش آنها در کوبانی می تواند محلی برای قضاوت جهانیان درباره توانایی آنها باشد.» به همین دلیل داعش همه توانایی خود را برای تصرف آن به کار گرفت و ائتلاف و از جمله آمریکا بر بمباران مواضع داعش در این شهر تمرکز کردند. آمریکا برای اولین بار پس از حملات داعش اقدام به تهیه اسلحه برای پیکارجویانی کرد که علیه داعش می جنگند.
 
مقامات آمریکایی از جمله جان کری، وزیر خارجه آمریکا علت تمرکز بر کوبانی را در اولویت قرار گرفتن این شهر در لیست قلمروگشاییهای داعش می دانند.ژنرال لیود آوستین، مسئول فرماندهی مرکزی آمریکا می گوید:« دشمن(داعش) همه تلاش خود را برای تصرف کوبانی بکار گرفته است و این مسئله اهداف زیادی را برای آمریکا و ائتلاف برای بمباران فراهم می کند.»
 
یکی دیگر از مقامات آمریکا به فارن پالسی گفته است با زمین گیر کردن داعش در کوبانی قدرت تجدید قوا، عضوگیری و نیز تصرف دیگر شهرها از داعش گرفته می شود.
 
اما شاشناک جوشی با این که این توجیه را از سوی آمریکا منطقی می داند اما معتقد است آمریکا باید به جای نمایش دادن در برابر رسانه ها، تصمیم گیریهای خود را برای مقابله با داعش به صورت استراتژیک، بیطرفانه و غیر سیاسی بگیرد. این سوال به ذهن می رسد که آیا آمریکا واقعا خود اولویتها را در جنگ با داعش تعیین کرده است و یا این داعش است که تعیین می کند آمریکا کجا با این گروه درگیر شود.»/B
 
کد مطلب: ۷۲۱۲۸  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۸/۱  |  ساعت: ۱۱ : ۳۵

شناسه خبر : 17317

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =