خانه / فرهنگی / دهمین یادواره سیدبهاء‌الدین شمس قریشی در سنندج برگزار شد  

دهمین یادواره سیدبهاء‌الدین شمس قریشی در سنندج برگزار شد  

دهمین یادواره سید‌بهاء‌الدین شمس قریشی خالق اثر مولودنامه و مولودی‌خوان برجسته کشور جمعه شب در صحن جدید مسجد جامع سنندج برگزار شد.
 

 
دهمین یادواره مرحوم سید‌بهاء‌الدین شمس قریشی مولودی‌خوان برجسته کشور جمعه شب در صحن جدید مسجد جامع سنندج و با حضور چندین هزار نفر از مردم متدین و خداجوی کردستان و گروه‌های مولودی‌خوان این استان برگزار شد.
در ابتدای این یادواره چندین گروه مولودی‌خوان برجسته کردستانی در مدح و ثنای رسول‌الله(ص) و خاندان ایشان به مولودی‌خوانی پرداختند و اشعار شعرای برجسته کردستان و مسلمان را به زبان‌های کردی، فارسی و عربی برای جمعیت چندین هزار نفری مردم قرائت کردند.
عبدالسلام کریمی از اساتید برجسته حوزه و دانشگاه کردستان و از پژوهشگران فقه امام شافعی نیز در سخنانی به بیان ارادت و محبت رسول‌الله(ص) و اهل بیت(ع) در بین مردم کردستان پرداخت.
وی همچنین با اشاره به مکارم اخلاقی و سیره والای رسول‌الله(ص) از همه اقشار مردم خواست که در تمامی برهه‌های زمانی زندگی خویش با الگو قراردادن خاتم‌الانبیاء(ص) مسیر عزت و تعالی را برای خویش هموار سازند.
کریمی خاطرنشان کرد: اهل سنت و اهل تشیع با همدیگر برادر بوده و هیچگونه اختلاف عقیدتی ندارند و همه مسلمانان دارای یک پیامبر، یک کتاب آسمانی و یک قبله هستند.
این استاد برجسته حوزه و دانشگاه در ادامه سخنان خود تصریح کرد: باید با هوشیاری و بصیرت در مقابل توطئه‌های تفرقه‌افکنانه دشمنان گام برداریم و از اتحاد و همبستگی خویش محافظت کنیم.
مرحوم سید بهاءالدین شمس قریشی ملقب به شمس‌الاشراف سنندج با خلق آثاری چون “مولود نامه”، “معراج‌نامه”، “شمس‌العقاید” و “اشعاری نغز و ادیبانه به زبان‌های فارسی، کردی و عربی محافل دینی مناطق اهل سنت نشین ایران اسلامی و حتی منطقه خاورمیانه را  رنگ و بویی نورانی بخشیده و هم‌اکنون آثار این شخصیت والا در منطقه خاورمیانه و به ویژه در بین اهل سنت این منطقه دارای جایگاه والایی است.
حوزه هنری استان کردستان طی ۱۰ سال اخیر همزمان با هفته وحدت اقدام به برپایی یادواره برای پاسداشت خدمات این شخصیت والا نموده و هر ساله این یادواره با مشارکت و حضور گسترده اقشار مختلف مردم به ویژه مولودی‌خوانان مواجه می‌شود و به نوعی می‌توان گفت که این یادواره به بزرگترین مراسم مولودی‌خوانی کشور تبدیل شده‌است.

شناسه خبر : 5173

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − سیزده =