خانه / سیاسی / دو اختلاف نظر مهم بین شورای میهنی کردهای سوری و ائتلاف مخالفین

دو اختلاف نظر مهم بین شورای میهنی کردهای سوری و ائتلاف مخالفین

برخی از سران ائتلاف مخالفین سوری بر استفاده از عبارت «جمهوری عربی سوریه» پافشاری می کنند و این مساله تبدیل به یک اختلاف نظر جدی بین آنان و شورای میهنی کردها شده است

 به نقل از شبکه ی تلویزیونی کُردی زبان Rudaw دیروز هیاتی از اعضای شورای میهنی کردهای سوریه که از آن به عنوان مهم ترین نهاد مشترک احزاب کُرد سوری نزدیک به بارزانی نام برده می شود، در شهر گازی عنتاب ترکیه با سران ائتلاف مخالفین سوری دیدار کردند.
در این یدار شورای میهنی کردها، از ائتلاف مخالفین خواستند که بر اساس برنامه ها، تصمیمات و امکانات دولت موقت مخالفین سوری، یک بیمارستان کوچک در شهر کردنشین عفرین در شمال سوریه احداث شود و چند دستگاه تراکتور نیز در اختیار شورای میهنی گذاشته شود تا بتوانند برای مین روبی از اراضی و باغ های کشاورزان کُرد از آنها استفاده کنند. اما سران ائتلاف اعلام کردند که این مساله از سوی نمایندگان شورای مهینی در استانبول مطرح نشده و با تغییر دولت موقت و تعیین نخست وزیر جدید این مساله نیز ممکن است مورد بررسی قرار بگیرد.
یکی از اعضای این هیات در گفتگو با روداو اعلام کرد که این موضع مخالفین نشان داده که سران شورای میهنی در استانبول و در جمع ائتلاف مخالفین، عفرین را از یاد برده اند و اگر این روال ادامه پیدا کند، آنان شاخه ی عفرین شورای مزبور را منحل خواهند کرد.
اما یکی دیگر از اختلافات شورای میهنی کردهای سوریه و ائتلاف مخالفین سوری، مساله ی نام بردن از سوریه ی آینده و تغییر نام کامل این کشور است. پیش تر چند تن از نمایندگان شورای میهنی کردهای سوریه در گفتگو با کردپرس اعلام کرده بودند که در مذاکره با ائتلاف مخالفین در استانبول، آنها را راضی کرده اند که در اسناد رسمی و ثبت شده، حاضر شوند که عبارت قدیمی «جمهوری عربی سوریه» را به عبارت جمهوری سوریه تغییر دهند. اگر چه سران ائتلاف در دروان ریاست احمد عاصی الجرباء این درخواست کردها را پذیرفته اند اما در حال حاضر هنوز هم چند تن از آنان در مکاتبات و سخنرانی های خود همچنان از عبارت «جمهوری عربی سوریه» استفاده می کنند و این موضوع موجب اعتراض نمایندگان کُرد شده است.
گفتنی است شورای میهنی کردهای سوریه در ائتلاف مخالفین سوری در استانبول، ۱۱ نماینده دارد و این افراد از سران احزاب کُرد سوری نزدیک به بارزانی هستند که سه خودگردانی مناطق کردنشین سوریه را به رسمیت نمی شناسند و اختلافات عمیقی با حزب و نهادهای نزدیک به پ.ک.ک دارند.
 
کد مطلب: ۶۹۳۳۷  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۶/۱۳  |  – کرد پرس

شناسه خبر : 17911

این خبر رو هم ببینید

بیانیه رهبر انقلاب اسلامی در پی اهانت نشریه فرانسوی به ساحت مقدس پیامبر اعظم(ص): بهانه آزادی بیان برای محکوم نکردن این جرم بزرگ کاملاً مردود و عوام‌فریبانه است

حضرت آیت‌الله‌خامنه‌ای در بیانیه‌ای، اهانت اخیر یک نشریه فرانسوی به ساحت نورانی پیامبر اعظم صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌و‌سلّم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + هجده =