خانه / سیاسی / دکتر حاجی‌ مینه ابراز کرد : محاکمه سازندگان داعش از طریق یک فرایند حقوقی داخلی و محلی امکان‌ پذیر است .

دکتر حاجی‌ مینه ابراز کرد : محاکمه سازندگان داعش از طریق یک فرایند حقوقی داخلی و محلی امکان‌ پذیر است .

یک پژوهشگر مسائل خاورمیانه با اشاره به ضرورت تعقیب قضایی بانیان گروهک تروریستی داعش گفت: باید کشورهای متضرر مراحل داخلی و محلی را طی کنند و بعد موضوع را به دیوان کیفری بین‌ المللی بسپارند.

خبرنگار ما گزارش می دهد : محاکمه سازندگان داعش از طریق یک فرایند حقوقی داخلی و محلی امکان ‌پذیر است .
دکتر «رحمت حاجی مینه» پژوهشگر مسائل خاورمیانه در مورد محاکمه حامیان داعش گفت: پیش از این محاکمه جنایتکاران جنگی در دادگاههایی مانند دادگاه نورنبرگ انجام گرفته اما از آن جایی که ما شاهد تحول در ساز و کار بین المللی در محاکمه جنایتکاران جنگی بر اساس اساسنامه رم هستیم، بر این اساس باید کشورها مراحل داخلی و محلی را طی کنند و بعد موضوع را به دیوان کیفری بین‌المللی بسپارند که دراین صورت مراحل حقوقی کمی پیچیده می‌شود.
وی ادامه داد: اما باید به این نکته اشاره کرد که اراده مبارزه سیاسی و عینی در مقابله با داعش مقدمه محاکمه حامیان آن‌ها به عنوان جنایتکاران جنگی را نیز فراهم می‌کند و مرحله محاکمه حامیان داعش پس از اقدام نظامی و سیاسی صادقانه رخ خواهد داد که نیاز به روند پیچیده حقوقی خواهد داشت.
در حال حاضر با تشکیل دیوان کیفری بین المللی بعد از اساسنامه رم، نهادی که برای محاکمه جنایتکاران جنگی تشکیل می‌شد برچیده شد و علاوه بر اینکه کشور شکایت کننده باید عضو این دیوان باشد، کشورهایی که علیه آن ها اقامه دعوی می‌شود نیز باید عضو دیوان کیفری بین‌المللی باشند.
از سوی دیگر از آن‌جایی که گروهی چون داعش در حوزه گسترده‌ای عمل می‌کند و منحصر به یک کشور نیست، این مسأله نیز به پیچیدگی امر می‌افزاید.
این پژوهشگر مسائل خاورمیانه بیش از هر چیزی اراده مبارزه سیاسی و نظامی علیه گروههای تروریستی را مقدمه محاکمه حامیان آن‌ها دانست.

شناسه خبر : 17769

این خبر رو هم ببینید

داوطلبان کردستان در انتخابات مجلس یازدهم ۳۰ درصد افزایش یافت

سنندج - ایرنا - رئیس ستاد انتخابات کردستان گفت: تعداد داوطلبان ثبت نام کننده برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در این استان نسبت به دوره قبل (مجلس دهم) در مجموع ۳۰.۵۲ درصد افزایش داشته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =