خانه / سیاسی / رئيس جمهوري در ديدار معاون نخست وزير يونان: ايران آماده گفتگو با اروپا درباره مسائل استراتژيك است

رئيس جمهوري در ديدار معاون نخست وزير يونان: ايران آماده گفتگو با اروپا درباره مسائل استراتژيك است

رئيس جمهوري، توسعه مناسبات ايران و اتحاديه اروپا را به نفع منطقه و جهان دانست و بر اراده جمهوري اسلامي ايران در راستاي توسعه روابط في مابين تاکيد کرد

رئيس جمهوري پيش از ظهر ديروز در ديدار “اوانجلوس ونيزلوس”، معاون نخست وزير و وزير امور خارجه يونان، توسعه مناسبات ايران و اتحاديه اروپا را به نفع منطقه و جهان دانست و بر اراده جمهوري اسلامي ايران در راستاي توسعه روابط في مابين تاکيد کرد.
 
حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در اين ديدار روابط ايران و يونان را ديرينه و تاريخي توصيف کرد و توسعه مناسبات ميان دو کشور را به نفع دو ملت و دو کشور دانست وگفت: ظرفيت هاي بسيار خوبي براي تقويت و تحکيم روابط اقتصادي دو کشور وجود دارد.
 
دکتر روحاني با اشاره به رياست دوره اي يونان بر شوراي اتحاديه اروپا اظهار داشت: بهانه هسته اي نبايد وسيله اي براي فاصله انداختن ميان ايران و اتحاديه اروپا شود و معتقدم روابط سنتي و تاريخي ايران و اتحاديه اروپا که به نفع منافع مشترک دو طرف خواهد بود، بايد بازسازي شود.
 
دکتر روحاني با بيان اين که اعتماد متقابل زيربناي توسعه مناسبات است، گفت: البته در گذشته معضلات و سوءظن هايي ميان ايران و برخي کشورهاي اروپايي وجود داشته که هنوز هم ادامه دارد؛ در اين زمينه هر دو طرف بايد براي رفع اين بي اعتمادي تلاش کنند .
 
رئيس جمهوري با بيان اين که ايران جداي از روابط اقتصادي، تجاري و فرهنگي با اتحاديه اروپا آمادگي گفتگو در باره مسائل استراتژيک را هم دارد، موضوع انرژي ، ترانزيت ، ثبات و امنيت منطقه اي و مبارزه با تروريسم ، خشونت و افراطي گري را از جمله اين مسائل دانست.
 
دکتر روحاني با اشاره به تصويب پيشنهاد جمهوري اسلامي ايران در مجمع عمومي سازمان ملل متحد مبني بر مبارزه با خشونت و افراطي گري، گفت: جمهوري اسلامي ايران با جديت آمادگي دارد با اتحاديه اروپا بر عليه خشونت ، تروريسم و افراطي گري درچارچوب قطعنامهWave همکاري کند.
 
و ي با بيان اين که جمهوري اسلامي ايران در اجراي تعهدات خود در باره توافق ژنو متعهد بوده است، گفت: ايران نسبت به همه توافق هاي بين المللي در باره سلاح هاي کشتار جمعي متعهد است و اين در حالي است که ملت ايران از لحاظ اخلاقي و مذهبي هم نگهداري، ساخت و استفاده از سلاح هاي کشتار جمعي را امري مذموم و حرام مي داند .
 
رئيس جمهوري تاکيد کرد: البته ملت ايران در باره حقوق خود هيچ گاه تبعيض را نمي پذيرد و فناوري هسته اي صلح آميز را حق خود مي داند.
 
گفته هاي معاون نخست وزير و وزير امور خارجه يونان
 
معاون نخست وزير و وزير امور خارجه يونان هم در اين ديدار با اشاره به روابط تاريخي و طولاني‌مدت دو کشور گفت: هيچ مانعي در روابط ايران و يونان وجود ندارد و دو کشور آمادگي دارند همکاري اقتصادي خود را در زمينه حمل و نقل، تجارت، دارو و کشاورزي توسعه دهند.
 
وزير امور خارجه يونان با اشاره به رياست دوره اي کشورش بر اتحاديه اروپا، گفت: يونان در جهت روابط دوجانبه ايران و اتحاديه اروپا تلاش مي کند.
 
وي افزود: معتقديم دولت جديد در ايران مي‌تواند در زمينه ايجاد اعتماد و اطمينان متقابل نقش قابل توجهي را ايفا کند .
 
اوانجلوس ونيزلوس گفت: من به عنوان معاون نخست وزير و وزير امور خارجه يونان و رئيس دوره اي اتحاديه اروپا در خدمت شما هستم تا ديالوگ سياسي بين ما برقرار باشد و نتايج سفرم را به اطلاع اتحاديه اروپا خواهم رساند.
 
وي حفظ اعتماد به وجود آمده ميان ايران و اروپا را وظيفه مشترک و تاريخي همگان دانست و تصريح کرد: امروز جامعه بين الملل به يک اطمينان هميشگي نياز دارد و نقش بالقوه ايران مي تواند در حل بسياري از مشکلات و مسائل منطقه اي و بين المللي از جمله موضوع سوريه، مصر، بحران اوکراين و مساله افغانستان تاثير گذار باشد.
 
وي با بيان اين که يونان مواضع راهبردي و قابليت‌هاي ايران که مي تواند نقش بالقوه اي را در منطقه و جهان ايفا کند باور دارد گفت: مطمئناً بدون حضور، مشارکت و همکاري ايران در موضوع سوريه هرگز نمي توان به راه حلي مطمئن رسيد.
 
وزير امور خارجه يونان همچنين بر ضرورت تقويت و گسترش مناسبات و همکاري هاي بخش‌هاي خصوصي ايران و يونان با يکديگر تاکيد کرد و افزود: يونان هميشه دروازه ايران به اروپا خواهد بود.
 
ديدار وزير خارجه يونان با دبير شوراي عالي امنيت ملي
 
معاون نخست وزير و وزير امور خارجه يونان صبح ديروز با علي شمخاني نماينده مقام معظم رهبري و دبير شوراي عالي امنيت ملي هم ديدار و گفتگو کرد.
 
به گزارش مهر، شمخاني در اين ديدار با اشاره به سوابق تاريخي و تمدني دو کشور، بر لزوم گسترش همکاري ها و تقويت مناسبات در زمينه هاي مختلف سياسي و اقتصادي تاکيد کرد.
 
نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به حوادث اوکراين و سوريه، التزام به قواعد دموکراسي و احترام به خواست مردم را يگانه راه حل اين کشورها دانست و افزود: همه کشورها بايد در زمينه فراهم کردن شرايط براي انتخاب آزادانه مردم براي تعيين سرنوشت دلخواهشان همکاري کنند.
 
شمخاني گفت: دخالت خارجي و گسترش خشونت و تروريسم نه فقط بر ضد امنيت و ثبات بين‌الملل است بلکه حاميان آنها را نيز درگير مشکلات لاينحل خواهد کرد.
 
اوانجلوس ونيزلوس معاون نخست وزير و وزير امور خارجه يونان هم در اين ديدار با تاکيد بر ديپلماسي به عنوان يگانه راه حل موضوع هسته اي گفت: يونان به عنوان رئيس دوره اي اتحاديه اروپا با استقبال از توافقات ميان ايران و کشورهاي ۱+۵ وظيفه دارد فضاي همکاري هاي اقتصادي و سياسي ميان ايران و اين اتحاديه را تسهيل کند .
 
وي با اشاره به پيوندهاي محکم تاريخي و فرهنگي ميان ايران و يونان افزود: جمهوري اسلامي ايران کشوري با ثبات و شکوفاست که غرور ملي، خودباوري و نظم در آن نهادينه شده است.
 

شناسه خبر : 19469

این خبر رو هم ببینید

جشنواره فیلم کُردی «مسکو» با فیلمی از مبازره زنان کُرد علیه داعش آغاز می شود

نخستین دوره جشنواره فیلم کُردی «مسکو» با اکران فیلم‌ سینمایی «دختران خورشید» به کارگردانی «اِوا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 8 =