خانه / سیاسی / رئیس حزب سوسیال دموکرات کردستان عراق: هیچ نیرویی چه داعش و چه غیر داعش قادر به ورود به کرکوک نیست

رئیس حزب سوسیال دموکرات کردستان عراق: هیچ نیرویی چه داعش و چه غیر داعش قادر به ورود به کرکوک نیست

رئیس حزب سوسیال دموکرات کردستان عراق گفت: موازنه قدرت در جبهه های جنگ با داعش روز به روز به سود نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان به پیش می رود و عناصر داعش همچنان صحنه نبرد را ترک می کنند

به گزارش خبرگزاری کردپرس، محمد حاج محمود که مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان او را به فرماندهی نیروهای پیشمرگ در محور کرکوک تعیین کرده است، در مصاحبه با روزنامه «الشرق الاوسط» لندن افزود: کردها در پی حمایت های بین المللی و تحویل سلاح به نیروهای پیشمرگ زمام امور جبهه های جنگ با داعش را در دست گرفته اند و اکنون نه داعش و نه هیچ نیروی دیگری قادر به ورود به محور کرکوک نیست.
حاج محمود از کشورهای جهان خواست سلاح های پیشرفته سنگین در اختیار نیروهای پیشمرگ قرار دهد تا این نیروها بتوانند بیش از پیش با عناصر داعش بجنگند و این عناصر را سرکوب کنند.
وی ضمن اشاره به اینکه سلاحی که تاکنون به نیروهای پیشمرگ تحویل شده، سلاح های سنگین، متوسوط و سبک و توپ و تانک بوده، افزود: نیروی پیشمرگ برای جنگ با داعش به مقدار بیشتری سلاح نیاز دارد.
حاج محمود گفت: بخش زیادی از جنگ با داعش به تشکیل کابینه جدید عراق مربوط می شد، زیرا مشارکت واقعی اهل سنت در دولت جدید عراق موجب انزوا و در نهایت شکست داعش در عراق خواهد شد؛ چرا که اکثر جوانان اهل سنت در برخی از روستاهای عراقی اکنون در کنار عناصر داعش با نیروهای پیشمرگ در جلولاء، زومار و الکویر می جنگند.
وی در خصوص اوضاع امنیتی در کرکوک گفت: اوضاع کرکوک آرام است، زیرا نیروهای پیشمرگ از نخستین لحظات ورود عناصر داعش به عراق خود را برای دفاع از کرکوک آماده کرده بودند و داعش بارها به محور کرکوک حمله کرد، ولی با مقاومت و پایداری نیروهای پیشمرگ روبرو و متحمل خسارات سنگینی شد؛ چرا که ما یک خط دفاعی قوی از منطقه دبس تا دوز خورماتو، مکتب خالد، تل ورد، ملا عبدالله و مناطق مهم دیگر در محور کرکوک تشکیل داده بودیم.
رئیس حزب سوسیال دموکرات کردستان در خصوص عقب نشینی نیروهای پیشمرگ از مناطق مورد مناقشه گفت: نیروهای عراقی برخی از مناطق مورد مناقشه را در اختیار عناصر گروه داعش قرار داده بودند و نیروهای پیشمرگ این مناطق را از دست عناصر داعش آزاد کرده اند و اکنون اداره این مناطق براساس قانون اساسی عراق به عهده نیروهای عراقی و نیروهای پیشمرگ است و نیروهای پیشمرگ تا زمان برگزاری همه پرسی در خصوص اداره این مناطق از آنها عقب نشینی نخواهند کرد.
وی در ادامه مصاحبه خود با روزنامه «الشرق الاوسط» افزود: کردها به علت رویارویی خود با داعش به جایگاه بین المللی دست یافته اند و جهانیان اکنون با نیروهای پیشمرگ به عنوان نیروهایی ملی که در حال مقاومت در برابر تروریسم هستند، تعامل می کنند، بنابراین کردها نیز باید با این تغییرات و تحولات جدید عاقلانه و خردمندانه برخورد کنند و از شنا کردن خلاف جهت موج بپرهیزند.
وی در خصوص خطراتی که اکنون کردها در عراق با آن مواجه هستند، گفت: گروه داعش در وهله نخست خطری بزرگ برای کردها به شمار می رود و ملت کُرد را به نسل کشی تهدید می کند و ما این تهدیدات را به چشم خود دیده ایم. پس از سیطره عناصر گروه داعش بر مناطق سُنی نشین در عراق ما انتظار داشتیم که عناصر این گروه به سوی بغداد پیشروی کنند، ولی به طور ناگهانی و غیر منتظره مسیر پیشروی داعش به سوی اقلیم کردستان تغییر کرد و اکنون این شک و تردید برایم بوجود آمده که دولت قبلی عراق یکی از حامیان اصلی داعش است، چرا که دلیلی نداشت که داعش مسیر پیشروی خود را به سوی اقلیم تغییر دهد.
حاج محمود ضمن ضعیف خواندن مشارکت کردها در کابینه جدید حیدر العبادی گفت: کردها جایگاه خود را در عراق از دست داده اند، زیرا العبادی برنامه کار دولت خود را در نشست مجلس نمایندگان اعلام کرده، اما مجلس حتی حاضر به تاخیر نشست خود به مدت نیم ساعت بنا به درخواست کردها برای مناقشه برخی از مسایل نشده است.
وی با تکذیب هرگونه فشاری از سوی آمریکا به کردها برای مشارکت در دولت جدید عراق گفت: آمریکایی ها تنها پیشنهاداتی در خصوص مشارکت کردها در کابینه جدید العبادی ارائه دادند و کردها نیز این پیشنهادات را پذیرفتند، ولی بعد تصمیم به عدم مشارکت در دولت گرفتند که کابینه سرانجام در غیاب آنها تشکیل شد. ما همانطور که تحریم های هشت ماه گذشته بغداد علیه دولت اقلیم کردستان را تحمل کرده ایم، اکنون نیز تحمل تحریم های هشت ماه آینده را نیز داریم.
رئیس حزب سوسیال دموکرات کردستان با بعید دانستن توانایی حیدر العبادی برای تحقق همه خواسته های کردها گفت:« شاید در آینده بگوییم که نوری مالکی بهتر از حیدر العبادی بوده، ولی می توانیم پیش بینی کنیم که اهل سنت در سال های آینده از دولت العبادی سود خواهند برد. من همچنین تیره شدن روابط بین کردها و اهل سنت و تشدید اختلافات و مشکلات بین آنها را پیش بینی می کنم، چرا که سُنی ها خواستار اداره کرکوک، خانقین و شنگال هستند.»
وی تاکید کرد: ترجیح می دهم که عراق به سه کنفدراسیون کُردی، سُنی و شیعی تقسیم شود، زیرا در غیر اینصورت هرج و مرج در عراق همچنان ادامه و طی چند سال آینده گسترش خواهد یافت.
 
 
 
 
 
کد مطلب: ۶۹۹۱۰  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۶/۲۳  |  ساعت: ۱۴ : ۴۲

شناسه خبر : 17749

این خبر رو هم ببینید

فشار اقتصادي به پرستاران و پزشكان كردستاني نتيجه بي كفايتي و سو مديريت مسئولان علوم پزشكي

چندي پيش رئیس دانشگاه علوم پزشكي كردستان از وزارت بهداشت انتقاد کرد که « پزشكان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + نه =