خانه / اجتماعی / رئیس سابق انجمن غار و غارشناسی ایرانیان: بسیاری از مشکلات غارکرفتو با ثبت جهانی آن در یونسکو برطرف می شود

رئیس سابق انجمن غار و غارشناسی ایرانیان: بسیاری از مشکلات غارکرفتو با ثبت جهانی آن در یونسکو برطرف می شود

سنندج-رئیس سابق انجمن غار و غارشناسی ایرانیان عنوان کرد: امیدواریم غارکرفتو ثبت جهانی شود چراکه با این اقدام بسیاری از مشکلات و چالش های پیش روی این غار برطرف خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، جواد نظام دوست درحاشیه بازدید عمومی مردم از غار کرفتو در جمع خبرنگاران، در خصوص نورپردازی غارها گفت: در امروزه تخصص های بسیار خوبی درحوزه نورپردازی غارها در دنیا  وجود دارد به گونه ای که سعی شده نورپردازی غارها به شکل ثابت نباشد.
وی عنوان کرد: نورپردازی اکثر غارها به ویژه غارهای توریستی در دنیا بسیار حساس تراز غارهای معمولی است  و در این نوع از سنسورهایی استفاده شده که تا وقتی توریست در محل حضور دارد چراغ ها روشن است و به محض خروج او خاموش می شوند.
وی با اشاره به اینکه در غارهای توریستی از نورهای سرد استفاده می کنند نه نورهای گرم، ادامه داد: نورهای گرم باعث  ایجاد فضایی برای رشد باکتری ها می شود و این باکتری ها می توانند به سنگ نگارها های موجود در غار آسیب بزنند.
رئیس سابق انجمن غار و غارشناسی ایرانیان با تاکید براینکه باید استانداردهای جهانی در بخش های مختلف غارکرفتو هم اعمال شود، گفت:  در ارتباط با استفاده از پله و نرده ها تحقیات زیادی شده ولی در کشورما از آنها تاکنون به صورت مطلوبی استفاده نشده است.
نظام دوست بیان کرد: وجود نرده های آهنی به دلیل وجود رطوبت در غارها، زنگ می زنند و این زنگ زدگی برای حیوانات داخل غار اعم از خفاش و غیره مضر است.
وی اظهار داشت: استفاده از نرده‌های  چوبی مفید تر و اصولی تر است که خوشبختانه در این غار در قسمت های مختلفی استفاده شده است.
وی بیان کرد: هنوزهم در قسمت هایی نردهای فلزی در غار کرفتو وجود دارد که بهتر است تعویض شود.
رئیس سابق انجمن غار و غارشناسی ایرانیان اظهارداشت: آرزومندیم که این غار ثبت جهانی شود چراکه با این اقدام بسیاری از مشکلات غار برطرف خواهد شد.
وی عنوان کرد: سایتی که قراره ثبت جهانی شود باید علاوه براینکه ارزش جهانی آن به جهانیان شناسانده شودباید کمترین آسیب را هم داشته باشد.
نظام دوست عنوان کرد: سنگ نوشته هایی که از سال های بسیار دور در این غار وجود داشته متاسفانه دانسته و ناآگاهانه یا نادانسته با اسپری های رنگی مخدوش شدند و قطعا نمایندگان یونسکو به آن مسئله ایراد می گیرند.
وی اظهارداشت: نبود نگهبان در قسمت های مختلف غار هم باعث آلودگی و سردرگمی گردشگر می شود لذا انتظار می رود سازمان میراث فرهنگی در این رابطه تدبیری بیاندیشد.
رئیس سابق انجمن غار و غارشناسی ایرانیان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر که آیا امکان پاکسازی این دست نوشته ها وجود دارد،گفت: مسلما این اقدام امکان پذیر است، وجود دست نوشته های بازدیدکنندگان تنها مختص به غارهای ایران نیست و این مشکل در غارهای زیادی در کشورهای مختلف دنیا از جمله اروپا هم وجود داشته است.
نظام‌دوست بیان کرد: در سالیان خیلی دور در اروپا، نخستین افرادی که از غارها بازدید می کردند تمایل فراوانی به ثبت حس حضور خود در این غارها می شدند.
وی ادامه داد: در کشورهای اروپایی متخصصان و کارشناسان غارشناسی با مواد و ابزارآلات ویژه ای توانستند بدون اینکه به سنگ زمینه یا مادر که دیواره غار را تشکیل می دهد، این دست نوشته ها را پاکسازی کنند.
وی اظهارداشت: پاکسازی این دست نوشته ها هزینه بردار است ولی این کار برای ثبت جهانی غار کرفتو لازم است و بی شک این اقدام و هزینه کردن، ارزش دارد و امیدواریم مسئولان اعتبار مورد نیاز را به این امر مهم اختصاص دهند.

شناسهٔ خبر: ۳۶۶۹۵۰۰ – شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۵ – ۰۹:۰۰
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 6679

این خبر رو هم ببینید

انتخابات ١۴٠٠ آزمونی برای تولد دوباره شوراها/عبدالسلام معروفی

دستگیری ها، انحلال ها و بازداشت ها و از طرف دیگر مشکلات اقتصادی و اجتماعی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 3 =