خانه / اجتماعی / رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان: بخش کشاورزی کردستان توان جذب ۳۵۰میلیارد تومان تسهیلات را دارد

رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان: بخش کشاورزی کردستان توان جذب ۳۵۰میلیارد تومان تسهیلات را دارد

سنندج- رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان عنوان کرد: بخش کشاورزی کردستان توان جذب بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی را دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، کریم ذوالفقاری ظهر امروز چهارشنبه در سی‌امین دوره انتخاب و معرفی نمونه‌های بخش کشاورزی استان که در مجتمع امام خمینی(ره) دانشگاه آزاد سنندج برگزار شد، گفت: براساس آمار سال ۹۸، تعداد بهره برداران بخش کشاورزی در کردستان از ۱۱۰ هزار نفر به ۱۶۳ هزار نفر افزایش یافته است.
وی با اشاره به جمیعت یک میلیون و ۵ هزارنفری کردستان، عنوان کرد: از این میزان ۵۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم در روستاها ساکن اند و از جمعیت یک میلیون نفری ساکن درشهرها هم حداقل ۵۰۰ هزار نفرروستایی شهرنشین اند.
وی ادامه داد: به طور کلی بیش از ۷۰ درصد مردم استان یا به صورت مستقیم از بخش کشاورزی ارتزاق می‌کنند یا درآمد و معیشت آنها به این بخش مرتبط است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان بیان کرد: هرنوع حمایت و پشتیبانی که از بخش کشاورزی صورت گیرد خدمتی است که به بخش عمده‌ای از مردم استان می‌شود.
ذوالفقاری اظهارداشت: براساس نسق‌های زراعی در حال حاضر یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی استان به کشاورزی اختصاص پیدا کرده است.
وی افزود: اقلیم و آب و هوای مناسب کردستان را مستعد بخش کشاورزی کرده و استفاده بهینه از ای توانمندی، فرصتی برای غالب شدن بر دو مشکل عمده استان یعنی بیکاری و پایین بودن درآمد سرانه است.
وی اعلام کرد: ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی سالانه در استان تولید می‌شود که میزان ارزش ناخالص بخش کشاورزی استان ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان به معرفی و انتخاب تولیدکنندگان نمونه استان اشاره کرد و گفت: از میان ۱۶۳ هزار بهره بردار کشاروزی استان براساس معیارها و ضوابط مشخص شده‌ای تولیدکنندگان برتر انتخاب شدند.
ذوالفقاری با اشاره به اینکه در گذشته تنها معیار تعیین تولیدکنندگان نمونه بخش کشاروزی میزان عملکرد و تولید بود، بیان کرد: ولی امسال فقط تولید در واحد سطح مدنظر قرار داده نشد و شاخص‌های دیگری مثل مصرف بهینه آب، رعایت ضوابط زیست محیطی، کاهش مصرف سموم و آفت‌کش‌ها و تولید محصول سالم وارگانیک هم مورد توجه قرار گرفت.
وی بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون از سوی بانک کشاورزی استان ۸۰ میلیارد تومان و از طریق بانک‌های دیگر هم ۲۰ میلیارد تومان به متقاضیان بخش کشاورزی استان پرداخت شده است.
وی ادامه داد: میزان تسهیلات مذکور از محل صندوق توسعه ملی، خط اعتباری مکانیزاسیون، ردیف آبیاری تحت فشار و منابع داخلی بانک‌ها پرداخت شده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی کردستان با بیان اینکه استان در جذب اعتبارات صندوق توسعه ملی رتبه نخست کشور را کسب کرده است، عنوان کرد: بخش کشاورزی استان توان جذب بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان در سال را دارد.
مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهادکشاورزی کردستان هم در این مراسم گفت: یکی از رسالت های مسئولان به ویژه پرسنل جهادکشاورزی کمک به افزایش تولید محصولات کشاورزی در کشورمان است.
حجت الاسلام علی دوستی‌نژاد بیان کرد: کشاورزان و تولیدکنندگان این بخش باید همواره در تولید محصول سالم تلاش کنند چراکه تولید محصولاتی که سلامت مردم را به خطر بیاندازد عملی منکر و حرام محسوب می‌شود.
وی اظهارداشت: خداوند متعال بهترین امکانات و منابع آبی و خاکی را به کشور ما عطا کرده است و باید ما همواره با استفاده بهینه از این منابع قدردان پروردگار باشیم.
در پایان این مراسم از ۲۹ تولیدکننده نمونه بخش کشاورزی استان که از این تعداد دو نفر هم به عنوان نمونه کشوری معرفی شده بودند، با اهدای لوح تقدیر و هدایایی تجلیل شد.
گفتنی است، در این مراسم ازخبرنگاران خبرگزاری های مهر، فارس، ایسنا و همشهری که بیشترین فعالیت را در پوشش اخباربخش کشاورزی در طول یک سال اخیر داشتند، با اهدای لوح تقدیر وهدایایی تجلیل به عمل آمد.
شناسهٔ خبر: ۳۰۲۴۲۷۹ – چهارشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۴ – ۱۷:۳۷
برای عضو شدن به کانال تلگرام کردنور کلیک نمایید

شناسه خبر : 7069

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + پنج =