خانه / اجتماعی / رد شایعات زلزله ای/ هارپ و آزمایش های هسته ای عامل زلزله نیستند

رد شایعات زلزله ای/ هارپ و آزمایش های هسته ای عامل زلزله نیستند

رئیس مرکز پیش بینی زلزله پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی گفت: موضوعاتی که در خصوص عامل زلزله تهران مبنی بر آزمایشات هسته ای و هارپ است شایعه هستند.


دکتر محمد مختاری در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر اینکه عامل زلزله ۵.۲ ریشتری تهران پروژه هارپ است،  اظهار داشت: این یک مطلب  کاملا رد شده بوده و شایعه ای بیش نیست.
وی با بیان اینکه به هیچ عنوان یک نیروی فضایی نمی تواند چنین زمین لرزه ای در عمق ۲۰_۲۵ کیلومتری را ایجاد کند، عنوان کرد: بحث های فضایی و غیره همگی غیر مرتبط با ایجاد زلزله هستند.

وی در خصوص شایعه دیگری مبنی بر  اینکه آزمایش ها و تست های هسته ای در کشور عامل زلزله تهران و استانی های دیگر است تاکید داشت: این موضوع هم به طور کلی رد شده است زیرا ما در زلزله شناسی از روش هایی استفاده می کنیم که اختلاف بین زمین لرزه و انفجارات هسته ای کاملا قابل تشخیص است و هیچگونه شواهدی در مورد غیر طبیعی بودن زلزله های اخیر وجود ندارد.

به گفته رئیس مرکز پیش بینی زلزله پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله،بنابراین زمین لرزه ۵.۲ ریشتری سی آذرماه و پس لرزه ۴.۲ ریشتری بامداد ششم دی در تهران زمین لرزه بوده است و عامل آن نمی تواند انفجارات هسته ای در کشور یا تاثیرات پروژه هارپ از سوی کشور امریکا باشد.

وی با بیان اینکه در هر جای دنیا جان بشر و نجات آن خیلی اهمیت دارد، گفت: در چنین مواقعی دامن زدن به شایعات کار درستی نیست.

وی ادامه داد: خوشحال هستیم که ما با تکنولوژی و دانش دنیا با موارد مربوط به زلزله شناسی و پیشیابی زلزله در کشور و مخصوصا در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندس زلزله هماهنگ و همگام حرکت می کنیم.

شناسه خبر : 20888

این خبر رو هم ببینید

نماینده ولی فقیه در استان کردستان: مردم کردستان ولایتمدار و پایبند به ارزش های نظام اسلامی هستند

سنندج – نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: مردم کردستان مردمی ولایتمدار، با فرهنگ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =