خانه / اجتماعی / رد طرح کاندیداتوری معلولین در مجلس هدیه مناسبی نبود  

رد طرح کاندیداتوری معلولین در مجلس هدیه مناسبی نبود  

رییس انجمن دفاع از حقوق معلولین قروه گفت: رد طرح کاندیداتوری معلولین در مجلس، در روز جهانی معلولین هدیه مناسبی نبود.
 

صادق حسین‌زاده در نشست اعضای انجمن با نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، گفت: ما معلولان هم شهروندیم و همواره نگران تبعیض‌ها بوده‌ایم و خواستار احقاق حقوق شهروندی و اجرای آن هستیم.
وی خطاب به نمایندگان کردستان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: همانگونه که شما خواستار کسب اعتبار بیشتر از بودجه عمرانی و یا استاندار بومی بودید، ما نیز خواستار حضور نماینده‌ای از جنس معلولین در مجلس شورای اسلامی هستیم.
حسین‌زاده با اعلام ابراز نارضایتی جامعه معلولین قروه از سخنان نماینده مردم این شهرستان در مخالفت با طرح کاندیداتوری نابینایان و کم‌بینایان در انتخابات مجلس شورای اسلامی، افزود: شما از نمایندگان فعال و تاثیرگذار در مجلس هستید که مخالفت علنی شما با این طرح موجب دلسردی معلولین، به رغم تمامی حمایت‌های انجام گرفته از جانب شما شده است.
وی از روح حاکم بر مجلس که حاکی از نوعی نگاه ترحم‌آمیز و از سر دلسوزی بود نیز انتقاد کرد و گفت: ما معلولیت را به فرموده امام راحل محدود به جسم نمی‌دانیم بلکه معلولیت روح و ذهن، ناتوانی است.
مسئول انجمن دفاع از حقوق معلولین تصریح کرد: از نگاه ما معلولین، معلولیت در فکر و اندیشه است که معلولیت به شمار می‌رود و کسانی از دیدگاه ما معلول هستند که به دنبال نابودی بشر و انجام اعمال تروریستی هستند.
به گفته حسین‌زاده، امروز اگر مجلس آماده و پذیرای حضور نابینایان نیست، به دلیل مشکل نابینایان نیست بلکه مشکل اصلی تفکر مریضی است که در یک حصار کوچک حاکم شده است و نمایندگان خود به خوبی می‌دانند که شرایط جامعه را برای حضور فعال معلولین فراهم نکرده‌اند و از این رو به این طرح رأی ندادند.
وی روز معلولین از نگاه برخی مسئولان را محدود به ۱۲ آذر و چند شاخه گل و چند قطره اشک از سر ترحم عنوان کرد و افزود: انتقادپذیری آقای قادرمرزی موجب شده است تا که رو در روی ایشان حرف‌های خود را صریح، شفاف و بی‌پرده بزنیم.
وی با تاکید بر اینکه نگذاریم حقوق معلولان در حد یک پز سیاسی اجتماعی باقی بماند، اظهار داشت: امیدواریم ۶ ماه بعد که این طرح پخته‌تر و جامع‌تر به مجلس ارائه می‌شود، با نگرشی نو و به دور از ترحم به آن نگاه شود.
حسین‌زاده با ذکر اینکه معلولین قروه هم با نماینده مجلس در خصوص لزوم ایجاد اشتغال برای معلولین همسو هستند، افزود:  هر چند تا به حال اقدام ارزنده‌ای برای کاهش جمعیت جوان جویای کار از سوی مجلس انجام نشده است، لذا انتظار از نمایندگان مردم برای رفع دغدغه بیکاری نابینایان نیز بی‌فایده خواهد بود.
این مسئول در ادامه، عدم قبول توانمندی‌های نابینایان و معلولین جسمی و حرکتی را ناشی از نگاهی دانست که این جامعه از آن بیزار است و تاکید کرد: کاش اجازه می‌دادید که این قانون تصویب و به خیل بایگانی قوانین اضافه می‌شد چراکه بدقانونی بهتر از بی‌قانونی است.
حسین‌زاده افزود: حضور نابینایان در مجلس می‌تواند به حضور اجتماعی معلولان کمک کند و جامعه معلولین نیز به دنبال همین حق است.
وی خاطرنشان کرد: رد این قانون بی‌مهری به جانبازان نابینا را که سند افتخار کشورمان هستند، در پی داشت چراکه حضور در عرصه جنگ و جهاد برای آنان بسیار سخت‌تر از حضور در صحن مجلس بود و رد این طرح؛ ناتوان شمردن این الگوهای ایستادگی و استقامت را موجب شد.
وی در پایان از نماینده مردم در مجلس خواست، حق برابری فرصت‌ها، حق شهر ایمن، مناسب‌سازی محیط شهری، اشتغال، ازدواج و دیگر حقوق اجتماعی و مدنی معلولین در مجلس پیگیری شود.
 

شناسه خبر : 10009

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =