خانه / اجتماعی / رهبر معظم انقلاب: جمهوری اسلامی مهمترین ابتکار حضرت امام(ره) بود/ به برخی کسانی که صلاحیتشان احراز نشد جفا شد؛ دستگاه های مسئول جبران کنند/ نابسمانی را با انتخاب درست باید جبران کرد نه با عدم شرکت در انتخابات

رهبر معظم انقلاب: جمهوری اسلامی مهمترین ابتکار حضرت امام(ره) بود/ به برخی کسانی که صلاحیتشان احراز نشد جفا شد؛ دستگاه های مسئول جبران کنند/ نابسمانی را با انتخاب درست باید جبران کرد نه با عدم شرکت در انتخابات

رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیاناتی به مناسبت سالروز ارتحال حضرت امام خمینی(ره) که هم اکنون به طور زنده از تلویزیون پخش می‌شود، تاکید کردند: جمهوری اسلامی مهمترین ابتکار حضرت امام (ره) بود.

به گزارش کرد پرس،  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روز جمعه در دیدار تصویری با مردم در سخنانی به‌ مناسبت سی و دومین سالروز رحلت حضرت امام خمینی (ره) جمهوری اسلامی را مهمترین ابتکار امام خمینی برشمردند و گفتند:درباره هیچ نظام سیاسی در دنیا به اندازه جمهوری اسلامی پیش‌بینی زوال و فروپاشی نشده است.

 فرازهایی از بیانات رهبر معطم انقلاب به این شرح است:

** ۱۴ خرداد دیگری فرارسید و فضای عمومی کشور آکنده شد با یاد و خاطره آن شخصیت عظیم وآن مرد بزرگ و آن رهبر بی جایگزین. آن دل عطوف و آن اراده فولادین.آن عزم سرشار از صلابت آن ایمان عمیق و روشن ‌آن خردمند حکیم و دوراندیش

** ملت و کشور ما امروز و تا آینده‌های دور به نگاهبانی از این یاد و خاطره عزیز احتیاج دارد

** امروز صحبتی که می‌خواهم به ملت عزیز عرض کنم بحثی است درباره مهم‌ترین ابتکار امام بزرگوار. امام ابتکارات زیادی داشتند ولی این مهم ترین ابتکار امام است و آن عبارت است از جمهوری اسلامی بود  این ابتکار امام بزرگوار بود. این همان مردم‌سالاری دینی است که زیر عنوان جمهوری اسلامی رسمیت پیدا کرد و عنوان نظام برخاسته از فکر و اراده ملت ایران و رهبری امام بزرگوار شد.

** در بین نظام‌های عالم، نظام‌های انقلابی و نظام‌هایی که در این یکی دو قرن اخیر تشکیل شده، بنده هیچ نظامی را سراغ ندارم که به‌ قدر جمهوری اسلامی درباره او پیش بینی زوال و نابودی و فروپاشی شده باشد.

** از روز اول که جمهوری اسلامی تشکیل شد، بدخواهان، دشمنان و کسانی که نمی‌توانستند این پدیده عظیم را هضم و تحمل کنند، در داخل و خارج کشور می‌گفتند جمهوری اسلامی تا دو ماه دیگر، گاهی می‌گفتند شش ماه یا یک سال دیگر بیشتر نمی‌تواند باقی بماند و از بین خواهد رفت.

 ** صلابت و قاطعیت امام بزرگوار و پیروزی‌های عظیم ملت ایران در جنگ هشت ساله و حوادث گوناگون دیگر این همهمه‌ها را فرونشاند. به قدری کم شد که تقریباً در اواخر عمر امام(ره) تمام شد و این همهمه‌ها دیگر وجود نداشت. اینها نگاهشان به خیلی از انقلاب‌ها و نظام‌های برآمده از انقلاب‌ها بود. این انقلاب‌ها در سراسر جهان شروع شوق‌انگیز و پایان زهرآگینی داشتند.

** راز پرشکوه و افتخار بخش ماندگاری این نظام این دو کلمه است: جمهوری و اسلامی؛ مردم و اسلام؛ جمهوری یعنی مردم و اسلام یعنی مردمسالاری دینی.

** کار بزرگ امام  بزرگوار ما این بود که این فکر و نظریه جمهوری اسلامی را خلق کرد و آن را وارد میدان نظریه‌های سیاسی گوناگون  کرد. بعد به آن تحقق و عینیت بخشید.

** کار بزرگ امام بزرگوار ما این بود که این فکر و نظریه جمهوری اسلامی را خلق کرد، آن را وارد میدان نظریه‌های سیاسی گوناگون کرد .در آن دوره نظریات مختلف سیاسی شرقی- غربی در عرصه مسائل سیاسی و ذهنیت‌های سیاسی بود امام این نظریه را وارد کرد، بعد به آن عینیت بخشید. صرف ایجاد یک نظریه نبود بلکه آن را تحقق داد و نظام جمهوری اسلامی را به وجود آورد. کار بزرگ امام این است.

** امام رضوان الله تعالی علیه انسان بزرگی بود از جهات مختلف؛ از جمله از لحاظ دانش و معرفت دینی. پشتوانه ایجاد و تحقق این نظریه، معرفت عمیق او به اسلام بود. اسلام را می‌شناخت و می‌دانست که حاکمیت اسلامی مربوط به پیام اصلی اسلام است و اعتقاد عمیق او به مردم بود.

** امام بزرگوار به مردم خیلی اعتقاد داشت به توانایی‌ها و عزم مردم، به وفاداری مردم. سال ۴۱  درهمان اول شروع نهضت، امام در درس یک روز بحث را مسائل سیاسی و مسائل جاری کشاندند و اشاره کردند به بیابان غم و گفتند اگر دعوت کنیم مردم بیابان را پر خواهند کرد در سال ۴۱که هیچ کس تصور نمی‌کرد بتوان مردم را در این چنین حرکتی همراه و وارد کرد.

**هم در مورد حاکمیت اسلام و هم درباره جنبه مردمی بودن حکومت و مردمسالاری مخالفین سرسختی وجود داشت. عده‌ای سکولارها و غربی‌ها بودند که معتقد بودند دین افیون جامعه است و نمی‌تواند حکومت مردم را در دست بگیرد. دسته‌ای دیگر میگفتند دین نباید آلوده به سیاست شود و باید تقدس خود را حفظ کند که این افراد سکولارهای مذهبی هستند که مذهبی‌اند اما در واقع سکولارند. یعنی هیچ اعتقادی به دخالت دین در شؤون زندگی ندارند و مخالفت حاکمیت اسلامند.

شناسه خبر : 24768

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به عملکرد رئیس جمهوری در یک سال گذشته/دکتر شبان شهیدی مؤدب

البته در هرگونه ارزیابی عملکرد رئیس‌ ‌جمهوری، شرایط متعددی را باید در نظر گرفت؛ از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + هجده =