خانه / سیاسی / روحانی در نشست خبری: تروریسم هیچ ربطی به ادیان آسمانی از جمله اسلام ندارد/ تحریم هیچ گاه نتوانسته کارساز باشد

روحانی در نشست خبری: تروریسم هیچ ربطی به ادیان آسمانی از جمله اسلام ندارد/ تحریم هیچ گاه نتوانسته کارساز باشد

رییس جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه جهان باید برای مبارزه با تروریسم و ریشه های آن برنامه ریزی کند، گفت: تروریسم هیچ ربطی به ادیان آسمانی از جمله اسلام ندارد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در پنجمین روز از سفر خود به نیویورک در نشست خبری با خبرنگاران رسانه های بین المللی که با حضور ۱۶۶ خبرنگار از رسانه‌های بین المللی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد، پاسخ داد.
رییس جمهوری گفت: بمباران هوایی یک کار نمایشی است و نتیجه ای بدنبال نخواهد داشت.
روحانی گفت: در سال های گذشته هزاران بار بمباران های هوایی برای مبارزه با تروریسم انجام شد، ولی امروز می بینیم که تروریسم گسترش یافته و قوی تر شده است.
رییس جمهوری گفت: مقطع امسال اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با درد و رنج بزرگی در منطقه خاورمیانه و مواجهه مردم بی گناه این منطقه با تروریست های وحشی مقارن شده است.
روحانی افزود: یک صدا و ندایی که امسال در سازمان ملل مشابه یکدیگر به گوش می رسید خطر خشونت و افراطی گری و تروریست در منطقه و جهان بود و این همان نکته ای است که من سال گذشته در اجلاس مجمع عمومی تاکید کردم و مجمع نیز در نهایت با تصویب قطعنامه ای جهان عاری از خشونت را به تصویب رساند.
وی ادامه داد: امروز وظیفه داریم مقابل این خطر جهانی برنامه ریزی درستی انجام دهیم و بدانیم که ریشه های آن کجاست و به جد با آن مبارزه کنیم.
رییس جمهوری با تاکید بر اینکه مبارزه نمایشی با تروریست نمی تواند ما را به هدف ثبات و امنیت در منطقه رهنمون کند، گفت: تروریست منابع مختلفی دارد بنابراین اگر می خواهیم با آن مبارزه کنیم باید آن را قطع کنیم و روشن کنیم که آن چه در این خشونت از لحاظ ایدئولوژیکی ادعا می شود دروغ و نابجاست.
روحانی تاکید کرد: باید بدانیم این خشونت ربطی به هیچ یک از ادیان الهی و آ سمانی از جمله اسلام ندارد و در این رابطه بار مبارزه بر دوش علما، فرهیختگان و نویسندگان است.
وی ادامه داد: باید منابع انسانی تروریسم را قطع کنیم و کشورهایی که مسیر عبور و مرور تروریست ها هستند باید به وظایف و مسوولیت هایشان عمل کنند و نگذارند گروه های تروریستی افراد را از کشورهای مختلف جهان جذب و جلب کنند.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: کشورهایی که تاکنون به گروه های تروریستی کمک کرده اند یا بخش های خصوصی در آن کشورها با اجازه دولت و با اطلاع دولت های خودشان به تروریست ها کمک کرده اند باید احساس مسوولیت کنند و کمک های مالی را به گروه های تروریستی قطع کنند.
روحانی اظهارداشت: ممکن است افراد بگویند تروریست ها برخی از پادگان ها و منابع تسلیحاتی همان کشورها را تصرف کرده و به دست آورده اند اما سلاح هایی در اختیار تروریست قرار دارد که در انبارهای آن کشورها یافت نمی شود؛ معلوم است که این سلاح ها ساخت کجاست و از کجا آمده است.
وی با بیان اینکه همه کسانی که تروریست ها را تسلیح کرده اند باید از این کار دست بردارند، افزود: باید منابع ایدئولوژیکی، انسانی، مالی و تسلیحاتی تروریست ها را قطع کنیم چرا که با بمباران چند نقطه، تروریسم از بین نخواهد رفت.
رییس قوه مجریه گفت: از سال ۲۰۰۱ تا کنون که هزاران بار، کار بمباران هوایی در کشورها و مناطق مختلف تحت عنوان مبارزه با تروریسم انجام شده است امروز نتیجه آن را چنین می بینیم که تروریسم گسترش یافته، قوی تر شده و دارای جاذبه بیشتری برای برخی از ناآگاهان شده است.
روحانی تاکید کرد: پس از ابتدا به فکر کار نمایشی نباشیم و به کار ریشه ای بپردازیم و ریشه های تروریسم را بخشکانیم.
مذاکرات با پشتوانه قاطبه مردم انجام می‌شود
روحانی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه ان پی آر که پرسید در مجلس ایران درخصوص توافقات هسته ای انتقادهایی وجود دارد و فکر می کنید اقداماتی برای دستیابی به توافق کامل هسته ای وجود دارد، گفت: خیلی طبیعی است که در یک مسئله مهم مثل مسئله هسته ای نظرات کاملا یکسان در سطح کشور نباشد.
وی افزود: مذاکرات با پشتوانه قاطبه مردم انجام می شود و همه مسئولان عالیرتبه نظام از جمله مقام معظم رهبری با این مذاکره موافق هستند و تنها راه منطقی هم مذاکره خواهد بود.
رئیس جمهور گفت: اگر دو طرف به توافق برسند، البته هر کدام درباره موضوعات داخلی خود مسئولیت هایی دارند که باید این مسئولیت را به عهده بگیرند و ان را به اتمام برسانند.
تمام تحریم‌ها علیه ایران باید برداشته شود
رئیس جمهور در پاسخ به سوال خبرنگار پرس تی وی درمورد موضوع تحریم ها در مذاکرات ایران با ۱+۵ چگونه دنبال می شود، گفت: تحریم ها غیرانسانی است چه از طرف آمریکا و اروپا و چه قطعنامه هایی که از طرف سازمان ملل تصویب شده است.
روحانی تاکید کرد تمامی تحریم هایی که علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شده است باید برداشته شود.
وی افزود:‌ در زمینه تحریم با مسئولان و شخصیت های مختلف از کشورهای گوناگون چه عضو گروه ۱+۵ و غیر آْن صحبت کردیم، همه به اتفاق معتقدند که باید توافق به سرعت صورت گیرد و معضلات دراین زمینه حل شود.
رئیس جمهور تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تعدیل های ممکن در چارچوب منافع خودش را انجام داد و این طرف مقابل است که اینک نسبت به خواسته های خود باید تجدید نظر کند تا به سرعت به توافق برسیم.
گزارش گزارشگر سازمان ملل درباره ایران معیاری برای بیان واقعیت‌ها نیست
روحانی در ادامه نشست خبری در پاسخ به خبرنگار تلویزیون آلمان که از وی درباره شرایط ایران و حاد شدن این شرایط پرسید؟ گفت: اگر شما از مردم ایران سوال کنید و اگر به جامعه ایران سفر کنید، می بینید که بعد از انتخابات سال گذشته که انتخابات پرشوری بود، امروز در جامعه ما آرامش، وحدت و انسجام بیشتری احساس می شود.
وی افزود: مسئله حقوق بشر هر کشور، مربوط به آن کشور است و در چارچوب فرهنگ آن کشور باید مورد بازبینی و بررسی قرار گیرد .
رییس جمهور ادامه داد: به عنوان رئیس جمهور، یکی از وظایفم اجرای قانون اساسی است و به اصول قانون اساسی و حقوق شهروندی بسیار پایبندم و در انتخابات سال گذشته به آن قول دادم و هم اکنون در همان مسیر حرکت می کنم.
روحانی گفت: شرایط را در ایران از لحاظ مسائل اجتماعی، حقوقی و قضایی نسبت به گذشته بسیار مناسب تر می دانم و گزارش گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل نمی تواند معیاری برای بیان واقعیت ها باشد.
وی افزود : اگر شما به ایران سفر کنید و از مردم بپرسید، در می یابید که شرایط جامعه، دانشگاهها، احزاب و گروهها نسبت به گذشته کاملا متفاوت است.
تروریسم خوب و بد نداریم که به یکی را بمباران کنیم و به دیگری تسلیحات بدهیم
در ادامه نشست خبری رئیس جمهور کشورمان در نیویورک خبرنگار شبکه تلویزیونی المیادین لبنان با اشاره به پیام های سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان و همچنین دیدار کامرون نخست وزیر انگلیس با مقامات ایرانی پرسید: کشورهای غربی از جمله امریکا تلاش می کنند برای مبارزه با داعش به منطقه نیرو اعزام کنند و این در حالی است که نیروهای مخالف را در سوریه تقویت می کنند آیا این اقدام پیام های متناقضی در بر ندارد؟
روحانی پاسخ داد:‌ قبل از آنکه کشوری به مردم و ارتش عراق کمک کند، ایران در حوادث اخیر در عراق پیشتاز و پیشقدم بود.
وی گفت: ایران به دعوت مردم عراق پاسخ داد و به دولت و مردم عراق کمک کرد.
رئیس جمهور افزود: اگر آن هماهنگی ها و آن کمک ها نبود شاید امروز بغداد هم در اختیار تروریست ها بود بنابراین ایران عملا با تروریست مبارزه می کند.
روحانی گفت:‌ مبارزه ایران با تروریست و افراطی گری یک مبارزه جامع است به این معنی که از همه نظر مقابل تروریست ایستاده است تا ریشه آن خشکانده شود.
وی افزود: اینکه دیگران دنبال ائتلاف هستند یا نیستند ما از جزئیات آن مطلع نیستم امامن به سهم خود درباره اینکه هدف از بمباران در سوریه چیست در تردیدم و بر این نکته تاکید می کنم که مبا رزه با یک گروه تروریست و تقویت دیگر گروهها عملی متناقض است.
رئیس جمهور گفت: همه تروریست ها بدند و تروریست ها به خوب و بد تقسیم نمی‌شوند که به یکی کمک تسلیحاتی و مالی شوند و دیگر گروه بمباران شود.
روحانی افزود: خواست من که در سخنرانی مجمع عمومی نیز مطرح شد این است که امروز تروریست ها با هم متحد شده اند و همه خشونت طلبان را از سراسر جهان جذب می کنند.
وی تاکید کرد:‌ باید دست به دست هم دهیم، موضوع شوخی نیست، هیچ گاه خاورمیانه مثل امروز در معرض بی ثباتی و خشونت نبوده است و تنها در این منطقه نیز باقی نخواهد ماند.
رئیس جمهور گفت: تروریسم نه تنها پشت دروازه کشورهای اروپایی است بلکه در قلب آنها در حال تحرک است.
روحانی افزود: یادمان باشد بمبی که همه باید از آن بترسیم بمب خشونت است که هر روز در نقطه ای از جهان در حال انفجار است.
وی تاکید کرد:‌باید تصمیم قاطع و جامع بگیریم تا اساس تروریسم، خشونت و افراطی گری از بین برود.
توضیح درباره جیسون رضائیان
روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگار واحد مرکزی خبر در نیویورک مبنی بر این که در طول حضورتان در نیویورک در نشست های خبری مختلف از شما درباره سرنوشت کسانی مانند جیسون رضائیان سوال کرده اند، اقدامات دولت برای مشخص شدن سرنوشت ایرانیان ربوده شده در منطقه مانند افرادی که در حج ربوده شده اند چه بوده است گفت: فرد دستگیر شده که اکنون در ایران در دوران بازجویی به سر می برد، طبیعی است که این دوره بازجویی باید پایان یابد، کار دادستان تمام شود و این پرونده به دادگاه برده شد در صورتی که دادستانی او را مجرم بداند، ممکن است در مرحله دادستانی تبرئه شود.
روحانی گفت : اگر در مرحله دادستانی کیفرخواست برای او صادر شد به دادگاه می رود و برای او حکم صادر می شود البته آن چه اهمیت دارد این است که روند نسبت به همه آنانی که در کشورهای مختلف به هر اتهامی بازداشت می شوند باید عادلانه، حقوقی و در چارچوب قانون رفتار شود و همه کسانی که بازداشت شده اند باید حق داشتن وکیل برای دفاع از خودشان داشته باشند .
وی افزود: ایرانیانی هم هستند که در آمریکا یا در کشورهای دیگر به خواست دولت آمریکا دستگیر و زندانی شدند و نسبت به سرنوشت همه آنان حساسیم البته همه باید تلاش کنیم زندانیانی را که امکان آزادی برایشان وجود دارد و روند قضایی درباره آنان طی شده و دولت ها می توانند کمک کنند برای آزادی آنان کمک کنیم
رئیس جمهور ادامه داد: البته در این زمینه از طرق مختلف با مقامات آمریکایی در تماس بودیم، پیش تر گفتگو شده است و این گفتگوها همچنان ادامه دارد.
وی افزود: این گفتگوها در نهایت به آزادی همه افرادی که از نظر قانونی امکان آزادیشان وجود دارد منتهی شود.
خصومت با مردم ایران به ضرر مردم امریکا بوده است
روحانی در ادامه و در پاسخ به سوال خبرنگار بلومبرگ که پرسید، آقای روحانی شما در سخنرانی خود در مجمع عمومی درباره روابط خود با ایالات متحده صحبت کردید، مواضعی که شما درباره داعش گرفتید متفاوت از مواضعی است که رئیس جمهور ایالت متحده گرفته است، شما این روابط را در منطقه چگونه دنبال می کنید ؟
روحانی در پاسخ گفت : اینکه روابط ما با ایالات متحده در طول سالهای بعد از انقلاب در طی ۳۵ سال روابطی پر تنش و در بسیاری از مقاطع خصمانه بوده است و مردم ما از این نظر نسبت به آمریکا عصبانی بوده اند و عصبانی هستند.
وی افزود: البته ما هیچ وقت گذشته را فراموش نمی کنیم ومردم ما نیز دنبال این نیستند که گذشته را نه فراموش کنند و نه از گذشته بگذرند اما در عین حال باید همه ما به فکر آینده باشیم و منافع بلند مدت دو ملت را مد نظر قرار دهیم .
رئیس جمهور ادامه داد: البته ملت های ما همیشه روابط خوبی داشته اند ومردم ما به مردم آمریکا احترام می گذاشته اند ومردم آمریکا به مردم ما احترام می گذارند بلکه بحث بر سر سیاست دولتهاست ، بحث بر سر مردم نیست و ما خواهان آن هستیم که سیاست آمریکا حداقل در مسیر درست منافع مردم آمریکا قرار بگیرد چون این خصومت با مردم ایران حتما به نفع مردم آمریکا نبوده بلکه به ضرر مردم آمریکا بوده است .
وی افزود: اگر ما در زمینه مسئله هسته ای به توافق برسیم این توافق به معنی اولین گام در اعتماد است و شما می دانید مسائل ما با آمریکا غیر از مواردی که ما قابل بحث می دانیم و این مباحث را مهم می دانیم مهم تر از آن موارد بی اعتمادی است یعنی مردم بی اعتماد هستند و ماباید این اعتماد را برگردانیم و مردم ایران باید اعتماد کنند .
رییس جمهور ادامه داد: البته اعتماد یک شبه ساخته نمی شود بلکه یک نردبانی است که پلکان آن زیاد است اما در نهایت اگر ما پای خود را روی این نردبان بگذاریم در نهایت به بامی می رسیم که آن بام اسمش منافع دو ملت و دو کشور است .
روحانی گفت: من امیدوارم پله اول به خوبی طی شود و سرآغازی برای حرکت به سمت منافع دو ملت باشد همانطور که من در یک مصاحبه دیگر نیز تصریح کردم بنا نیست برای همیشه روابط با آمریکا تنش آلود و یا خصمانه باشد و بهر حال یک روزی بین دو کشور روابط برقرار می شود .
وی افزود : ما باید زمان درست وصحیح آن را پیدا کنیم ودو دولت مکلف اند قدم به قدم شرایطی را فراهم بکنند که آینده بهتر از گذشته، نتیجه آن شرایط باشد.
همکاری هسته ای ایران با روسیه همواره صلح آمیز بوده است
روحانی در پاسخ به خبرنگار ایتارتاس که درباره آینده همکاری های هسته ای ایران و روسیه درصورت توافق ایران و ۵+۱ چگونه خواهد بود؟ گفت: همکاری های هسته ای ایران با روسیه همواره صلح آمیز بوده است
دکتر حسن روحانی افزود: ‌شما می دانید که یک نیروگاه برق هسته ای در بوشهر داریم که توسط روسیه تکمیل شده است و سوخت آن هم توسط این کشور تامین می شود و هم اکنون در حال مذاکره برای قردادهای دیگر در زمینه برق هسته ای هستیم .
رئیس جمهوری کشورمان گفت:‌توافق هسته ای با ۵+۱ شرایط را برای همکاری با روسیه و همچنین با سایر کشورها فراهم خواهد کرد.
وی گفت:‌ برخی از کشورهایی که دارای توان بالای هسته ای هستند از هم اکنون به ما پیشنهاد داده اند که بعد از توافق هسته ای ما می توانیم همکاری داشته باشیم.
رئیس جمهور تصریح کرد:‌ اساسا در اساسنامه آژانس بین المللی هسته ای همه کشورهایی که دارای فناوری صلح آمیز هسته ای هستند مکلفند در زمینه فناوری صلح امیز به دیگران کمک کنند.
وی ابراز امیدواری کرد پس از توافق زمینه ای برای مشارکت با کشورهای مختلف در زمینه مسائل مختلف از جمله فناوری صلح آمیز هسته ای یا نیازهای صلح آمیز هسته ای ایران تامین شود.
ما چهار سال است که با داعش مبارزه می‌کنیم
روحانی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری اسوشیتد پرس که پرسید ایا ایران آمادگی دارد به امریکا در مقابله با داعش درعوض مصالحه در مسئله هسته ای کمک کند؟ با بیان اینکه فکر می کنم این تعبیر ممکن است خیلی دقیق نباشد،گفت: ما به امریکا درباره داعش کمک کنیم؟ یا امریکا به ما کمک کند.
وی افزود: ما که چهار سال است داریم با داعش مبارزه می کنیم و می جنگیم.
رییس جمهور ادامه داد: ما که در عراق بالاترین کمک را به مردم عراق کردیم برای اینکه داعش را پس برانیم و خود دولت عراق و مسئولان اقلیم کردستان عراق و مسئولان بخش های مختلف عراق گفته اند که اگر کمک ایران نبود شهرهای ما سقوط می کرد.
روحانی گفت: امریکا نسبت به داعش کاری نکرده است و چند تا بمباران هوایی که گروه های تروریستی را از بین نمی برد.
رییس جمهور ادامه داد: امریکا از سال ۲۰۰۱ تاکنون در افغانستان و پاکستان مشغول بمباران است ایا تروریسم در این کشورها تمام شده است.
وی افزود: همه باید حواسمان باشد مبارزه جدی و واقعی را با تروریسم را اغاز کنیم، مبارزه فرهنگی باید باشد و پیشگیری از کمک مالی و تسلیحاتی انجام شود.
رئیس جمهور تصریح کرد: مسئله مهمتر است این است که جوامع مختلف را از جمله جوامع خاورمیانه را اگاهی بدهیم تامحیط زیست را برای تروریسم تنگ کنیم تا محیط زیست برای انها تنگ نشود مبارزات بمباران هوایی نمی تواند به طور کلی کارساز باشد.
روحانی گفت: هر روز گروه های تروریستی در یک کشور اجتماع می کنند و فاجعه می افرینند.
جمهوری اسلامی همواره پایبند به مذاکرات و اجرای آن بوده است
روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه خبر مبنی بر اینکه درباره دیدار با روسای کشورهای انگلیس، فرانسه و همچنین گروه کشورهای ۵+۱ داشته اید، چه تاثیری می تواند درباره موضوع هسته ای داشته باشد؟ گفت:‌ در دیدار با سران کشورهای اشاره شده درباره موضوع هسته ای گفتگو کردیم به آنها گفتیم زمانی که پیش روی ماست زمان طولانی نیست بنابراین باید تلاش بیشتری صورت گیرد، اگر چه در برخی موارد اختلاف نظرهاییبین ما و آنها وجود دارد.
وی در نشست خبری در نیویورک افزود:‌ جمهوری اسلامی ایران درباره موضوع هسته ای کاملا شفاف است آژانس در طول ۱۲ سال گذشته بازرسی های مختلفی از قسمت های مختلف فعالیت های صلح آمیز هسته ای داشته تاکنون هزاران بازرسی را از فعالیت های هسته ای ایران داشته و در گزارش های متعدد بر صلح آمیز بودن و عدم انحراف در فعالیت های ایران تاکید کرده است.
رئیس جمهور با اشاره ‌به توافق هایی که در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ و همچنین در توافقی که به تازگی در ژنو درباره موضوع هسته ای صورت گرفت گفت: جمهوری اسلامی ایران همیشه پایبند به مذاکرات و اجرای آن بوده است و همه ناظر بودند که جمهوری اسلامی ایران به توافقات صورت گرفته در این مذاکرات پایند بوده است.
روحانی گفت: جمهوری اسلامی ایران هرگز بدنبال بمب هسته ای نبوده و درپی فعالیت های صلح آمیز هسته ای است.
رئیس جمهور در ادامه نشست خبری درپاسخ به خبرنگار روزنامه گاردین که از وی پرسید آیا می توان شرایطی را تصور کردکه قابلیت های نظامی آمریکا و فرانسه علیه تروریسم از طرف شما مورد استقبال قرار بگیرد ؟ گفت : ما باید در مقام عمل ببینیم که اینها چه کار می کنند.
آقای روحانی گفت: کاری که تا کنون از کشورهای غربی نسبت به گروههای تروریستی در منطقه دیده ایم ، گاهی حمایت و گاهی نیز سکوت بوده است.
وی افزود: تقریبا در این اواخر و چند هفته اخیر است که مسئله مبارزه با تروریسم مطرح شده است و ادعای خود آنها نیز این است که می خواهند برای مواردی از هواپیما استفاده کنند .
رییس جمهور ادامه داد : آنچه که برای ما اهمیت دارد، این است که مردم و دولت آن کشور نباید مخالف باشند و هر گونه عملیات در یک کشور باید در چارچوب مقررات و توافق با آن دولت و اجازه آن دولت باشد .
روحانی گفت: البته به نظر بنده با اجازه هم کافی نیست و اگر عملیات نظامی علیه یک گروه تروریستی بخواهد انجام شود باید طبق درخواست آن دولت باشد .
رئیس جمهور گفت : آنچه که ما در منطقه علیه تروریسم انجام می دهیم همواره با هماهنگی دولت های منطقه است .
در بحث تروریسم مذهب و دین مطرح نیست
روحانی در ادامه نشست خبری در نیویورک در پاسخ خبرنگار روزنامه یو اس ای تو دی (USA TODAY) مبنی بر اینکه بسیاری در جهان از اینکه ایران می خواهد به مبارزه ضد تروریسم ملحق شود خوشحالند، اما ایران گروههای را مانند حزب الله یا دولت بشار اسد حمایت می کند، آیا شما تصور می کنید که ایران روزی از این گروهها حمایت نکند؟ گفت:
تعجب می کنم شما گروهی را که در لبنان عضو دولت و پارلمان و مورد احترام مردم و مقامات سیاسی هستند تروریست می دانید.
روحانی ادامه داد:‌ حتی در ملاقات های من با مقامات این کشورها آنها از مقاومت تجلیل می کنند بنابراین آیا مقاومت یک مردم ضد تجاوز را باید لقب تروریسم دهیم.
وی گفت:‌ مگر حماس با انتخابات و رای مردم روی کار نیامده است پس چطور آرای مردم را در کشوری قبول نمی کنید و آن را تروریسم می دانید و آن هم بعد از تجاوز رژیم صهیونیستی در غزه و حمله به خانه ها و کودکان.
رئیس جمهور گفت:‌همه دنیا و شبکه های اجتماعی و افکار عمومی به اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی اعتراف کردند حال آیا به جای تجلیل از مقاومت باید به آنها لقب تروریسم بدهیم.
روحانی گفت:‌ من نشنیدم که حماس در جایی از دنیا در امریکا یا آسیا دست به اقدامی زده باشد بلکه همه ترورها مربوط به گروههای دیگر است.
وی افزود: در بحث تروریسم مذهب و دین مطرح نیست زیرا تروریستها ضد دین اند.
رئیس جمهور گفت:‌ درباره تروریسم تعبیر سنی و غیر سنی و شیعه و غیر آن نادرست است بلکه باید بگوییم تروریست هایی که ادعا می کنند سنی یا شیعه هستند والا اساس دین اسلام بر رحمانیت و هم زیستی مسالمت آمیز است.
رئیس جمهوری ادامه داد: ما پیش از این منافقین را به عنوان یک گروه شیعه تروریست می دانستیم که متاسفانه در کشورهای غربی لانه کردند و حتی امروز در آمریکا نیز حضور دارند.
روحانی گفت: بنابراین نخستین مبارزه ما با یک گروه تروریستی شیعه بود و این نشان می دهد که فرقی نمی کند که گروه تروریستی دارای چه مرام و مذهبی باشد.
وی افزود: ما تروریست را ضد شیعه ضد سنی و ضد دین می دانیم.
دیدار با اوباما مهم نیست، مهم حرکت به سمت رفع مشکلات است
روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگار ان اچ کی درباره احتمال تکرار تماس تلفنی با رئیس جمهور آمریکا افزود: مهم این است که به سمت رفع مشکلات حرکت کنیم، حرکتی که به نفع مردم جهان، ملت ها و دو ملت ایران و آمریکا باشد.
رئیس جمهور همچنین در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ان اچ کی درباره احتمال همکاری با غرب علیه داعش گفت : در موضوع مبارزه با داعش، ما به وظیفه خودمان تاکنون عمل کردیم به عنوان دولتی مسئولیت پذیر در قبال مسئله مبارزه با تروریسم و باز هم حمایت خود را از مردم و دولت عراق و هر دولت یا کشوری که گرفتار باشد در برابر تروریسم و از ما درخواست کند ادامه خواهیم داد .
وی افزود: ما سالیان دراز با تروریسم در افغانستان مبارزه کردیم حتی قبل از ۱۱ سپتامبر ، پیش از این تاریخ نیز حمایت می کردیم از گروه هایی که در برابر طالبان ایستاده بودند ، بنابراین در سوابق فعالیت ها در این باره ، ما پیشتاز مبارزه علیه تروریسم در منطقه هستیم. اگر دیگران می خواهند در زمینه تروریسم کاری کنند ، این آغازی هست باید ببینیم در مقام عمل چه کار می کنند .
بنا نیست هر سفری که به نیویورک می‌آیم با تماس تلفنی تمام شود
روحانی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار یومی یوری ژاپن مبنی بر اینکه آیا فکر می کنید تماس تلفنی که با آقای اوباما داشتید تکرار شود؟ گفت:‌ مگر همیشه باید دو رئیس جمهور تلفنی با هم حرف بزنند، به هر حال یک زمانی به یک دلیلی تلفن شد و ما تلفنی به هم صحبت کردیم .
وی در این حال تصریح کرد: ‌بنا نیست هر سفری که به نیویورک می آییم با (تماس)تلفنی تمام شود به هر حال این چیزی نیست که جزو برنامه ما باشد .
رئیس جمهور گفت:‌ در برنامه ریزی ما در این سفر نه برنامه ملاقات و نه برنامه ریزی تماس تلفنی وجود دارد، آنچه که در برنامه ریزی ما قرار دارد برداشتن گام های رو به جلو برای حل مسائل مهم جهانی و منطقه ای و مشارکت بیشتر مردمها و دولتها با یکدیگر است.
مقابله هر گروه با تروریسم هرج و مرج ایجاد می‌کند
رئیس جمهور در پاسخ به سوال اسکای نیوز عربی که از وی پرسید، دیروز شورای امنیت قطعنامه ای در مورد درگیریهایی که در عراق و سوریه هست تصویب کرد، آیا فکر می کنید این قطعنامه ای که تصویب شده در مورد گروههایی که در این منطقه هستند هم لحاظ شود؟ گفت: آنهایی که با تروریسم می جنگند یا آنهایی که تروریست هستند؟ ما دو گروه داریم یک گروه تروریست و یک گروه مردمی هستند که داوطلبانه آمده اند و با تروریسم مبارزه می کنند، ما این دو را که نباید کنار هم قرار داریم یکی حق و آن یکی باطل است، یکی از کشورش دفاع می کند و دیگری متجاوز است.
وی افزود : البته ما قبول داریم در هر کشوری دولتی که از لحاظ قانونی مسئول است باید با نظار ت او و در چارچوب هماهنگی با دولت هر کاری صورت گیرد وگرنه هر گروهی و به هر دلیلی بخواهد مسلح شود و با تروریست ها بجنگد این باعث هرج مرج می شود .
رئیس جمهور گفت : همیشه این گونه است که به جز ارتش منظم هر کشوری مردم هم داوطلب می شوند و تحت عناوین مختلف به دولت درباره مسائل مهم امنیتی آن کشور از جمله مبارزه با تروریسم کمک می کنند.
روحانی در پاسخ به خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز درباره اینکه آیا برنامه ای برای ملاقات و تماس تلفنی با رئیس جمهوری امریکا دارد گفت: در این سفر دیدار و تماس تلفنی جزو برنامه های ما نبوده است.
روحانی در ادامه نشست خبری در نیویورک افزود:‌ به طور طبیعی رهبران کشورهای مختلفی به امریکا می آیند و برخی ها با مقامات امریکایی ملاقات دارند و برخی ها ندارند.
وی گفت:‌ به خاطر مسائل حساسی که بین دو کشور وجود دارد من فکر می کنم زمانی اقدامات مفید خواهد بود که طبق یک برنامه ریزی بسیار دقیق و با نتایج روشن باشد و گرنه این کار مفید و فایده نخواهدبود.
توپ در زمین طرف مقابل است
رئیس جمهور در پاسخ به خبرنگار لوموند فرانسه درباره موضوع هسته ای و اینکه ایران چقدر تمایل دارد که این مسئله زود به پایان برسد و غنی سازی خود را پایین بیاورد گفت:‌ جمهوری اسلامی ایران طبق توافق اخیر و حرکت گام به گام در مورد اجرای توافقات می تواند تا حد نیاز زیر نظر آژانس غنی سازی کند.
روحانی افزود:‌ جمهوری اسلامی ایران در این زمینه تعدیل های لازم را به طور کامل انجام داده و اینک توپ در زمین مقابل است.
ایتالیا در طول تاریخ جزو کشورهای دوست با ایران بوده است
رئیس جمهور در ادامه نشست خبری در پاسخ به خبرنگار روزنامه ایتالیایی که از وی درباره روابط ایران و ایتالیا پرسید گفت:‌ به طورکلی ما خواهان روابط صمیمانه با همه کشورهای اروپایی هستیم.
روحانی افزود: ایتالیا جزء‌ کشورهایی است که ما به طور سنتی روابط بسیار خوبی در بخش های اقتصادی،‌ فرهنگی و سیاسی با یکدیگر داشته ایم.
وی گفت: سال گذشته در نیویورک با نخست وزیر ایتالیا دیدار و گفتگو داشتیم و امسال نیز قرار بود که دیداری داشته باشیم اما نتوانستیم وقت آن را تنظیم کنیم.
رئیس جمهور با اشاره به سفر وزیران خارجه دو کشور افزود:‌ کاملا برای گسترش روابط با ایتالیا آمادگی داریم.
 
روحانی گفت: ایتالیا جزء کشورهای دوست ایران در طول تاریخ بوده است و ما هیچ گاه با ایتالیا مشکل سیاسی نداشته ایم و امروز نیز خواهان توسعه و گسترش مناسبات با این کشور هستیم.
کشورهای منطقه مشکل تروریسم و ریشه‌های آن را بهتر می‌شناسند
در ادامه نشست خبری رئیس جمهور کشورمان در نیویورک، خبرنگار شبکه تلویزیونی سی سی تی وی (cctv) چین با بیان اینکه شما استراتژی آمریکا را در بمباران هوایی علیه داعش روش خوبی برای مقابله با تروریسم نمی دانید پرسید: آیا ایران پیشنهاد ویژه ای برای مقابله با تروریسم دارد ؟
رئیس جمهور کشورمان پاسخ داد : همه کشورها در قبال مبارزه با تروریسم وظیفه و مسئولیتی دارند که باید به آن عمل کنند اما کشورهای منطقه مشکل تروریسم و ریشه های ان را بهتر می شناسند .
روحانی افزود: طبیعی است آن کشوری که مورد هجمه قرار گرفته است در اولین اقدام از همسایگانش برای کمک دعوت می کند .
وی ادامه داد: در افغانستان این طور بود و قبل از سال ۲۰۰۱ این کشور از ایران درخواست کمک کرد .
روحانی گفت: در موضوع اخیر هم دولت عراق از ما درخواست کمک کرد وما وارد مبارزه شدیم ، مبارزه ای موفق که باعث شد تا شهر مهم آمرلی با کمک ایران و مردم عراق آزاد وجلوی سقوط اربیل و بغداد گرفته شود.
وی افزود: کار مبارزه با تروریسم از جانب کشورهای منطقه آغاز شده است وباید همه توجه کنند که مرکزیت این مبارزه بر عهده دولتی است که هجمه علیه آن صورت گرفته است .
وی تصریح کرد: اگر عراق مورد هجمه است مرکزیت مبارزه با دولت آن کشور است و نه با دولت خارجی بنابراین اگر این واقعیت را بپذیریم کار آسان خواهد شد .
بنا نیست جزئیات مذاکرات هسته‌ای در مصاحبه مطبوعاتی بیان شود
روحانی در ادامه نشست خبری در نیویورک در پاسخ سوال خبرنگار سی بی اس آمریکا مبنی بر این که گزارش هایی ارسال می شود درباره موضع گیری آمریکا در موضوع هسته ای ایران، آیا حس می کنید تغییری در مواضع آمریکا برای رسیدن به توافق در موضوع هسته ای شاهد بوده اید افزود: این عددها که بی معناست این ها تبلیغاتی است که در رسانه ها مطرح می شود. البته بنا نیست جزئیات مذاکرات در مصاحبه مطبوعاتی بیان شود.
روحانی با اشاره به پیشرفت های اندک در مذاکرات هسته ای با ۱+۵ تاکید کرد: اگر بناست در مدت کوتاه باقی مانده به توافق برسیم باید گام های بلندتری برداریم.
رئیس جمهور ادامه داد: آنچه اهمیت دارد این است که بناست در چارچوب قانون و مقررات شفافیت داشته باشیم و آنان نیز بناست که همه تحریم های غیرقانونی را بردارند، این اساس معامله است. مبنا و دو کفه این مصالحه این است که آنان همه تحریم ها را بردارند و ما شفافیت بیشتر قانونی داشته باشیم.
وی افزود: همه مردم جهان به ایران اعتماد دارند به این علت که مردمی صلح دوست دارد و در طول ۲۰۰ سال گذشته به کشوری تجاوز نکرده و همیشه قربانی تروریسم، تجاوز و حتی قربانی سلاح کشتار جمعی یعنی سلاح شیمیایی بوده است.
اکنون نوبت طرف مقابل است که در زمینه هسته‌ای انعطاف نشان دهد
روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه عزم و اراده سرانی که در این مدت کوتاه با آنها ملاقات داشتید در امور ۱+۵ در جهت حل این مشکل چگونه دیدید؟ که رئیس جمهور پرسید آیا مقصود شما هسته ای است، خبرنگار گفت بلکه هسته ای.
رئیس جمهور در پاسخ افزود:‌ شما گفتید مشکل، ما نمی دانستیم که مشکل به هر حال در بحث مبارزه با تروریسم یا مسائل دیگر است .
روحانی گفت:‌ در مسئله هسته ای من باید این جمله را بگوییم که واقعا هیچ زمانی مثل این روزهای اخیر من لحن جدی برای حل مسئله ندیده بودم .
وی افزود:‌ یعنی تردید ندارم چون در جریان مذاکرات گذشته نیز بوده ام در طول ۱۲ سال گذشته مذاکراتی که با غرب بوده با سه کشور اروپایی بوده و با ۱+۵ بوده امروز یک جدیت بسیار زیادی در کلام کاملا مشاهده می شود و این کلام نیز نمی تواند از اراده جدا باشد یعنی احساس می شود اراده وجود دارد .
رئیس جمهور افزود:‌ اما ما در ا ین کار مهم باید شجاعت به خرج بدهیم و اراده توام با شجاعت و توام با رویکرد لازم و انعطاف لازم، اگر این کار صورت بگیرد ما به هدف خود می رسیم .
روحانی گفت:‌ما واقعا در مذاکرات گذشته تا امروز انعطاف های لازم را داشتیم و اکنون نوبت طرف مقابل است که آنها انعطاف نشان دهند تا مسئله حل شود.
وی افزود: فکر می کنم موضوع هسته ای ایران آنقدر طولانی شده است که من در ملاقات با سران کشورهای مختلف دیدم، همه خسته شده اند که چرا سریع تر مسئله حل نمی شود.
رئیس جمهور گفت: چون همه کشورها و شرکت ها از این داستان متضرر هستند همه کشورهای اروپایی، غیر اروپایی، منطقه، آسیا همه منتظر این هستند تا این مسئله سریع تر حل و فصل شود تا بتوانند روابط اقتصادی خود را گسترش بدهند.
روحانی در پایان تصریح کرد:‌ ایران کشور بسیار مهم با ظرفیت بسیار مهم در منطقه است و مسلما ا ین توافق به نفع همه کشورها نه تنها در زمینه اقتصادی بلکه در زمینه سیاسی، صلح و ثبات امنیت خواهد بود.

شناسه خبر : 17591

این خبر رو هم ببینید

افشاگری فعال اماراتی: مخالفت با عادی سازی روابط در امارات ۱۰ سال حبس و جریمه سنگین دارد

یک فعال اماراتی فاش کرد طرفداران عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی در کشور امارات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + سیزده =