خانه / علمی / رکود علمی و توسعه ای دانشگاه آزاد سنندج ،نتیجه حاکم بودن روابط بر ضوابط

رکود علمی و توسعه ای دانشگاه آزاد سنندج ،نتیجه حاکم بودن روابط بر ضوابط

سرویس کردستان- دانشجویان و اساتید دانشگاه آزاد سنندج معتقدند این دانشگاه با رکود علمی و توسعه ایی روبرو بوده و روابط بر ضوابط حاکم است

کردپرس- چند روز قبل مجمع نمایندگان کردستان نشستی  با روسای دانشگاهها، مراکز و مؤسسات آموزش عالی کردستان ترتیب دادند تا در آستانه ی باز شدن دانشگاه ها به بررسی مشکلات دانشگاهیان و دانشجویان بپردازند.
 
هر کدام از حاضرین چه نمایندگان و چه روسا نقطه نظرات خود را بیان کردند و در این میان حمدالله کریمی نماینده مردم بیجار از عدم حضور اساتید دانشگاهی و  دانشجویان در این جلسه گلایه کرد و گفت: هر جا مشکلات دانشگاه مورد بررسی قرار گیرد، دانشجو صادقانه تر و واضح تر  این مشکلات را بیان می کنند.
 
اما از نگاه دانشجویان، دانشگاه آزاد سنندج چه مشکلاتی دارد؟
 
مشکلات تدریس اساتید
 
یک تحصیلکرده رشته مهندسی عمران با انتقاد از نحوه جذب برخی مدرسین حق التدریس به خبرنگار کردپرس می گوید: استفاده از تحصیلکردگان و افراد صاحب نظر براساس شایستگی می تواند در ارتقای سطح علمی و دانشگاه مؤثر باشد و اعتماد عمومی نسبت به این نهادها را افزایش دهد.
 
وی افزود: آنچه مشخص است در دانشگاه آزاد سنندج در برخی موارد رابطه جای ضابطه را گرفته و گاها دیده می شود که برخی مدیران گروه براساس برخی روابط جانبی و فامیلی مدرس مدعو را پذیرش می کنند و این در درجه اول بزرگ‌ترین ضربه را به اعتبار دانشگاه آزاد می زند و در درجه دوم چون ضوابط علمی حاکم نیست دانشجویان گاها با اساتید بی تجربه و کم سواد برخورد می کنند.
 
رکود علمی و توسعه ای بر دانشگاه آزاد سنندج حاکم شده/ جناح بازی حاکم بر دانشگاه
 
عباسی دانشجوی دکتری علوم تربیتی هم معتقد است: دانشگاه آزاد واحد سنندج دچار رکود علمی و توسعه ای شده است و در مقایسه با واحدهایی مثل کرمانشاه، قزوین، همدان و…فقط باید غبطه بخوریم.
 
وی در مورد علت این امر گفت: دانشگاه آزاد سنندج به محل مدیران جناحی و رابطه ای تبدیل شده و کمتر توانسته از افراد صاحبنظر و توانمند علمی و مستقل استفاده نماید.
 
این دانشجوی سنندجی گفت: نمونه آن مدیریت فعلی این دانشگاه است که از نیروهای طیف وابسته به آقای احمدی نژاد و نزدیکان ایشان است که تلاش و نگاه وی حفظ پست مدیریتی به هر قیمتی و کسب رضایت مافوق است بجای تلاش در جهت توسعه و تحول و خدمت رسانی شایسته به قشر دانشجو و دانشگاهی.
 
وی افزود: برای مدیریت دانشگاه کسب رضایت مسئولان و نمایندگان مجلس بر کسب رضایت دانشجو ارجحیت دارد به همین دلیل همواره با اعداد و ارقام مختلف سعی در خوب جلوه دادن خود و کوچک شمردن مشکلات دانشگاه دارند.
 
رکود فرهنگی و روابط عمومی
 
یکی دیگر از مدیران سابق این دانشگاه به کردپرس گفت: انتصابات مدیریتی در دانشگاه گاها براساس روابط با رئیس واحد صورت می گیرد نه شایستگی و تجربه؛ همچنین معاملات با برخی مسئولان و نمایندگان در چند سال گذشته در اعطای پست های مدیریتی دیده می شود که با جایگاه علمی و استقلال دانشگاه سازگار نیست.
 
وی گفت: امروز بخش های فرهنگی، پژوهش و روابط عمومی این دانشگاه دچار رکود کاری هستند، بطوری که کمترین اخبار معطوف به توسعه و جامعه محور دانشگاه در رسانه ها منتشر می شود،جالب اینجاست که روابط عمومی این نهاد در حال نسخه پیچی برای تهیه سند روابط عمومی ها و شورای اطلاع رسانی استان است، با کدام تخصص و توانمندی؟
 
یکی از دانشجویان فعال دانشگاه در مورد مشکلات فرهنگی گفت: بیشتر برنامه های فرهنگی ظاهری و بدون هدف بوده، علیرغم تاکید دستورالعمل های موجود بر رعایت پوشش اسلامی و حجاب در محیط دانشگاه، توجهی به این فریضه اسلامی نمی شود، کافی است سری به ساختمان های این دانشگاه بزنید تا واقعیت را ببینید.
 
زیانده بودن واحد سنندج
 
حمید- ک، نیز با بیان اینکه الان واحد سنندج به یکی از واحدهای زیانده تبدیل شده، گفت: الان باید پرسید برای حل این مشکل در ۲-۳ سال گذشته چه اقدامی شده؟ چند شرکت دانش بنیان و مرکز کارآفرینی در این دانشگاه ایجاد شده؟
 
وی افزود: تداوم این وضعیت برای کارکنان و اساتید این دانشگاه مایه نگرانی است.
 
پذیرش دانشجوی دکتری بدون داشتن شرایط و اساتید کافی
 
علیرضا یکی از دانشجویان دکتری واحد سنندج با اشاره به این موضوع که هزینه تحصیل هر دانشجوی دکتری حدود ۶۰ میلیون تومان است گفت: لذا دانشگاهی که اقدام به پذیرش دانشجو می نماید باید امکانات و بسترهای لازم از جمله: هیئت علمی کافی و متخصص داشته باشد.
 
وی افزود: برای نمونه برای راه اندازی رشته های ارشد باید حداقل ۳ هیئت علمی استادیار و برای دکتری ۵ استادیار داشته باشد، اما متأسفانه واحد سنندج در بسیاری از رشته های کارشناسی ارشد و دکتری مثل حقوق خصوصی و بین الملل اصلاً شرایط لازم را نداشته و کلا یکی دو نفر هیئت علمی دارد و جای تأسف است که برای کسب درآمد، شأن علم را پایین آورده و متأسفانه وزارت علوم و هیئت نظارت و ارزیابی وزارت علوم در استان چشم خود را بر این تخلفات و کمبودها بسته و دفاعی از حقوق دانشجویان و اجرای قانون نمی کند.
 
کد مطلب: ۱۱۳۷۵۳  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۶/۲۰  |  ساعت: ۱۰ : ۴۴

شناسه خبر : 20265

این خبر رو هم ببینید

یک بانو با نگاهی از جنس توانستن/از ویلچرنشینی تا نویسندگی ۳۲ عنوان کتاب

سیده عطیه شیخ‌احمدی، بانوی سنندجی که براثر یک اتفاق از گردن به پایین قطع نخاع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =