خانه / سیاسی / رییس جمهوری در نشست خبری: امروز آرامش و انسجام بیشتری در ایران وجود دارد/مذاکرات با پشتیبانی قاطبه مردم انجام می شود

رییس جمهوری در نشست خبری: امروز آرامش و انسجام بیشتری در ایران وجود دارد/مذاکرات با پشتیبانی قاطبه مردم انجام می شود

مذاکرات به کندی پیش می رود و باید با حرکتی سریعتر با توافق نهایی برسیم.پذیرفتن فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران نه تنها به نفع سازمان بلکه به نفع جوامع بشری است

۱۳۹۳ جمعه ۴ مهر ساعت ۲۳:۵۱
حجت الاسلام دکتر حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان که به منظور شرکت در شصت و نهمین اجلاس سازمان ملل در نیویورک به سر می برد، در نشست خبری خود گفت: تحریم علیه ایران کارساز نبوده و ادامه تحریم کارساز نخواهد بود.
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، دکتر روحانی در این نشست خبری با اشاره به بحث تروریسم اظهار کرد: کشورها باید متحد شوند و منافع ایدئولوژکی و تسهیلاتی تروریست ها را قطع کنند و بدانند با بمباران چند نقطه تروریسم از بین نمی رود.از سال ۲۰۰۱ تروریسم همواره گسترش یافته و به ازای کار نمایشی باید به صورت ریشه ای با پدیده تروریسم برخورد شود.
وی در ادامه افزود: خوشبختانه ایران از سال گذشته در بحث هسته ای پیشرفت های بسیاری داشته، و علی رغم مشکلات متعدد در ژنو توانستیم به تفاهم کوتاه مدت دست یابیم، و پس از ۱۲ سال فراز و نشیب نسبت به آینده شجاعانه تصمیم گرفتیم. همه باید بدانند تحریم علیه ایران به هیچ عنوان مسیر درستی نبوده و ادامه تحریم علیه ایران به ضرر دولت ها خواهد بود.
وی اضافه کرد: ایران دست از فعالیت قانونی خود برنخواهد داشت و غنی سازی را ادامه خواهد داد.
 
وی در ادامه با اشاره به بحث تحریم ها علیه ایران اظهار کرد: تحریم علیه ایران باید کاملا برداشته شود و در هر شرایطی بحث تحریم برای ما قابل قبول نیست.فعالیت هسته ای ایران در چارچوب قانون است و ما به فکر مصالحه برد – برد هستیم، مصالحه ای که به نفع طرفین در مذاکرات باشد و این همان معامله برد-برد است.
 
دکتر روحانی خاطرنشان کرد: زمان باقیمانده برای مذاکرات کوتاه است و مذاکرات به کندی پیش می رود و باید با حرکتی سریعتر به توافق نهایی برسیم.پذیرفتن فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران نه تنها به نفع سازمان بلکه به نفع جوامع است، ملت ایران به دنبال اعتماد است و پیشرفت در مذاکرات می تواند زمینه اعتماد هرچه بیشتر ملت ایران را فراهم سازد.
 
رئیس‌جمهوری در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در این باره که در مجلس ایران درخصوص توافقات هسته‌ای انتقادهایی وجود دارد، گفت: خیلی طبیعی است که در یک مسأله مهم مثل مسئله هسته‌ای نظرات کاملا یکسان در سطح کشور نباشد. مذاکرات با پشتوانه قاطبه مردم انجام می شود و همه مسئولان عالی‌رتبه نظام از جمله مقام معظم رهبری با این مذاکره موافق هستند و تنها راه منطقی هم مذاکره خواهد بود.
 
وی گفت: اگر دو طرف به توافق برسند، البته هر کدام درباره موضوعات داخلی خود مسئولیت هایی دارند که باید این مسئولیت را به عهده بگیرند و آن را به اتمام برسانند.
 
رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که موضوع تحریم‌ها در مذاکرات ایران با ۱+۵ چگونه دنبال می شود، گفت: تحریم‌ها غیرانسانی است؛ چه از طرف آمریکا و اروپا و چه قطعنامه‌هایی که از طرف سازمان ملل تصویب شده است. تمامی تحریم‌هایی که علیه جمهوری اسلامی ایران وضع شده است، باید برداشته شود.
 
دکتر روحانی همچنین افزود:‌ در زمینه تحریم با مسئولان و شخصیت‌های مختلف از کشورهای گوناگون چه عضو گروه ۱+۵ و غیر آن صحبت کردیم، همه به اتفاق معتقدند که باید توافق به سرعت صورت گیرد و معضلات دراین زمینه حل شود. جمهوری اسلامی ایران تعدیل‌های ممکن در چارچوب منافع خودش را انجام داد و این طرف مقابل است که اینک نسبت به خواسته‌های خود باید تجدید نظر کند تا به سرعت به توافق برسیم.
 
رئیس‌جمهور در پاسخ به خبرنگار تلویزیون آلمان درباره شرایط حقوق بشر ایران گفت: اگر شما از مردم ایران سوال کنید و اگر به جامعه ایران سفر کنید، می‌بینید که بعد از انتخابات سال گذشته که انتخابات پرشوری بود، امروز در جامعه ما آرامش، وحدت و انسجام بیشتری احساس می‌شود. مسأله حقوق بشر هر کشور، مربوط به آن کشور است و در چارچوب فرهنگ آن کشور باید مورد بازبینی و بررسی قرار گیرد.
 
وی گفت: به عنوان رئیس‌جمهور، یکی از وظایفم اجرای قانون اساسی است و به اصول قانون اساسی و حقوق شهروندی بسیار پایبندم و در انتخابات سال گذشته به آن قول دادم و هم‌اکنون در همان مسیر حرکت می کنم. شرایط را در ایران از لحاظ مسائل اجتماعی، حقوقی و قضایی نسبت به گذشته بسیار مناسب‌تر می دانم و گزارش گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل نمی‌تواند معیاری برای بیان واقعیت‌ها باشد.
 
روحانی اضافه کرد: اگر شما به ایران سفر کنید و از مردم بپرسید، در می‌یابید که شرایط جامعه، دانشگاه‌ها، احزاب و گروه‌ها نسبت به گذشته کاملا متفاوت است.
 
وی گفت: به عنوان رئیس‌جمهور، یکی از وظایفم اجرای قانون اساسی است و به اصول قانون اساسی و حقوق شهروندی بسیار پایبندم و در انتخابات سال گذشته به آن قول دادم و هم‌اکنون در همان مسیر حرکت می کنم. شرایط را در ایران از لحاظ مسائل اجتماعی، حقوقی و قضایی نسبت به گذشته بسیار مناسب‌تر می دانم و گزارش گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل نمی‌تواند معیاری برای بیان واقعیت‌ها باشد.
 
روحانی اضافه کرد: اگر شما به ایران سفر کنید و از مردم بپرسید، در می‌یابید که شرایط جامعه، دانشگاه‌ها، احزاب و گروه‌ها نسبت به گذشته کاملا متفاوت است.
 
رئیس‌جمهور گفت: تروریسم تنها در منطقه خاورمیانه باقی نخواهد ماند و نه تنها امروز پشت دروازه کشورهای اروپایی بلکه در قلب این کشورها در حال تحرک است. قبل از آنکه کشوری به مردم و ارتش عراق کمک کند، ایران در حوادث اخیر در عراق پیشتاز و پیشقدم بود. ایران به دعوت مردم عراق پاسخ داد و به دولت و مردم عراق کمک کرد.
 
وی افزود: اگر آن هماهنگی‌ها و آن کمک‌ها نبود شاید امروز بغداد هم در اختیار تروریست‌ها بود. بنابراین ایران عملا با تروریست مبارزه می‌کند. مبارزه ایران با تروریست و افراط‌گرایی یک مبارزه جامع است؛ به این معنی که از همه نظر مقابل تروریست ایستاده است تا ریشه آن خشکانده شود. این که دیگران دنبال ائتلاف هستند یا نیستند، ما از جزئیات آن مطلع نیستیم اما من به سهم خود درباره این که هدف از بمباران در سوریه چیست، در تردیدم و بر این نکته تأکید می‌کنم که مبارزه با یک گروه تروریست و تقویت دیگر گروه‌ها عملی متناقض است.
 
رئیس‌جمهور گفت: همه تروریست‌ها بدند و تروریست‌ها به خوب و بد تقسیم نمی‌شوند که به یکی کمک تسلیحاتی و مالی شود و دیگر گروه بمباران شود. خواست من که در سخنرانی مجمع عمومی نیز مطرح شد این است که امروز تروریست‌ها با هم متحد شده‌اند و همه خشونت‌طلبان را از سراسر جهان جذب می‌کنند. باید دست به دست هم دهیم. موضوع شوخی نیست. هیچ گاه خاورمیانه مثل امروز در معرض بی‌ثباتی و خشونت نبوده است و تنها در این منطقه نیز باقی نخواهد ماند.
 
روحانی افزود: یادمان باشد بمبی که همه باید از آن بترسیم، بمب خشونت است که هر روز در نقطه ای از جهان در حال انفجار است. باید تصمیم قاطع و جامع بگیریم تا اساس تروریسم، خشونت و افراط‌گرایی از بین برود.
 

شناسه خبر : 17599

این خبر رو هم ببینید

تصمیم مشترک ایران و ترکیه مبارزه مشترک با تروریست ها است

عضو هیات رئیسه کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با روزنامه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − شش =