خانه / اجتماعی / رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان: تدوین سندراهبردی سلامت تاسال۱۴۰۰/‌مرگ مادربارداردرکردستان نداشتیم

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان: تدوین سندراهبردی سلامت تاسال۱۴۰۰/‌مرگ مادربارداردرکردستان نداشتیم

سنندج- رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به روند تدوین سند راهبردی سلامت این استان با حضور صاحب نظران، گفت:سند راهبردی سلامت استان تا سال۱۴۰۰ باید تدوین و تنظیم و ابلاغ شود.


سیامک واحدی امروز دوشنبه در نخستین مجمع سلامت استان که در سالن شهدای دولت استانداری برگزارشد، گفت: می بایست این مجمع را درقالب جشنواره و یا سمینار برگزار می کردیم که برای سال آینده این مسئله اجرایی خواهیم کرد.

وی عنوان کرد: سند راهبردی سلامت استان در چهار جنبه جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی باید تنظیم، ابلاغ و اجرایی شود.

وی ادامه داد: این سند حاوی تحلیل وضعیت سلامت و نظام مرتبط با آن، دورنما و اهداف راهبردی پنج ساله، مداخلات، الزامات ارتقای سلامت و تکالیف مشارکت کنندگان خواهد بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان اضافه کرد: محوریت موضوع مذکور را کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان در دوره ای پنج ساله انجام می دهد.

واحدی اظهارداشت: این اقدامات باید به تایید شورای برنامه ریزی و توسعه استان برسد سپس لازم الااجرا خواهد شد.

وی افزود: جهت گیری های کلی حرکت نظام سلامت در استان تا سال ۱۴۰۰ شامل کاهش مرگ و میر در گروه های مختلف جامعه، کاهش بار ناشی از بیماری های غیرواگیردار و واگیردار و عوامل خطر مرتبط با آنها، بهبود وضعیت تغذیه و امنیت غذایی و غیره است.

وی فعال سازی و بهبود عملکرد کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان، بهبود وضعیت تغذیه و امنیت غذایی استان، کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط با آن، بهبود سلامت اجتماعی و ترویج شیوه زندگی سالم را از جمله راهبردهای اصلی در برنامه جامع سلامت استان ذکر کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه مرگ مادران باردار در ایران ۱۸ در صدهزار است، گفت: به ازای هر صدهزار زایمان،۱۸ مادر باردار جان خود را ازدست می دهد و خوشبختانه در سال جاری تاکنون امار مرگ مادران باردار در استان ما صفر بوده است.

شناسه خبر : 21446

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =