خانه / سیاسی / زبیر آیدار از سران پ ک ک : ترکیه در حل مساله کردها تعلل نکند .

زبیر آیدار از سران پ ک ک : ترکیه در حل مساله کردها تعلل نکند .

« زبیر آیدار» مسئول شاخه اروپای حزب کارگران کردستان ترکیه اخیرا در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه لبنانی السفیر بر لزوم حل مسالمت آمیز بحران سوریه و برقراری نظامی جدید براساس همزیستی مشترک و به رسمیت شناختن متقابل حقوق همه اقوام و ملل تاکید کرد .

« زبیر آیدار»  مسئول شاخه اروپای حزب کارگران کردستان ترکیه  اخیرا در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه لبنانی السفیر دیدگاه ها و نظرات خود را پیرامون تحولات منطقه به ویژه  فضای کلی به وجود آمده در پی عملیات عقب نشینی نیروهای« پ ک ک» از خاک ترکیه بازگو  و  بر لزوم جدی بودن ترکیه و پرهیز از وقت کشی در حل مساله کردها ، حل مسالمت آمیز بحران سوریه و  برقراری نظامی جدید براساس همزیستی مشترک و به رسمیت شناختن متقابل حقوق همه اقوام و ملل تاکید کرد
السفیر: چرا و چگونه روند گفتگوها بین پ.ک.ک و دولت ترکیه پس از سال ها رکود به این شکل دچار تغییر شد ؟
آیدار : اقدام ما برای یافتن راه حل سیاسی برای مسئله کردها اقدامی نیست که  زائیده امروزباشد ، بلکه مربوط به ۲۰ سال  پیش است که ما در آن پیشنهاد های زیادی به دولت ترکیه برای تحقق صلح دادیم و این هشتمین بار  است که ما پیشنهاد یک جانبه آتش بس را ارائه می دهیم. اما چرا این اقدام در این زمان صورت می گیرد  باید بگویم که دولت ترکیه اکنون تعامل با ما را آغاز کرده است  که این مسئله به شرح  و تحلیل نیاز دارد.
روند گفتگوها که” روند اسلو” نامگذاری شد نتایج مطلوبی درپی نداشت چرا که دولت ترکیه جدی عمل نکرد و هیچگونه طرح شفافی که شامل راه حل سیاسی باشد  و حقوق کردها را به رسمیت بشناسد، ارائه نکرد و هدف آن تنها وقت کشی بود.
پس از انتخابات پارلمانی ترکیه در سال ۲۰۱۱ دولت حزب عدالت و توسعه خود را در موقعیتی قدرتمند دید و عملیات نظامی  را برای چیره شدن بر نیروهای پ.ک. ک  براساس  راه حل سریلانکایی ترجیح داد و بدین ترتیب مسئله کردها لاینحل باقی ماند و امکانات زیادی از  دولت ترکیه به هدر رفت و همین امر مانع اجرای دیگر طرح ها در ترکیه شد ، ولی اخیرا  دولت ترکیه با حزب ما تماس گرفت و علاقمندی خود را برای از سرگیری گفتگوها اعلام کرد. ما ازجدی بودن  مواضع دولت در برابر روند صلح آگاه نیستیم ، ولی خودمان کاملا   جدی هستیم.
السفیر:  چرا گفتگوهای کنونی با روند گفتگوهای اسلو متفاوت است؟
آیدار: تفاوت گفتگوهای کنونی با گفتگوهای اسلو این است که رهبر ما عبدالله اوجالان درپیامی اعلام کرده است شانس موفقیت تلاش های کنونی برای تحقق صلح با توجه به تحولات کنونی ترکیه و خارج از این کشور(سوریه) بیشتر است. افزون بر این روند  گفتگوهای اسلو به طور محرمانه انجام شده بود در حالی که گفنگوهای کنونی آشکارا صورت می گیرد. همچنین اوجالان اکنون زمام امور روند گفتگوها را برعهده دارد.
درگفتگوهای اسلو حزب صلح و دمکراسی  که اکنون نقش مهمی را در ترکیه ایفا می کند شرکت نداشت، اما امروز نمایندگان این حزب در مجلس ترکیه با اوجالان دیدار می کنند و پیام هایی به مسئولان پ.ک.ک در قندیل و اروپا ارسال می کنند. همچنین کمسیون ویژه ای برای پیگیری روند سیاسی صلح در مجلس نمایندگان ترکیه تشکیل شده است. کمیته دیگری نیز از سوی دولت به نام “فرزانگان صلح” برای نظارت و ایجاد فضای مثبت برای گفتگوها تشکیل شده است.
گفتگوهایی که اکنون جریان دارد و نتایجی که به دست آمده است، مسئله ای تشویق کننده  و فرصتی واقعی برای برقراری صلح پایدار به شمار می رود، ولی ما همچنان خوشبین نیستیم ،زیرا تضمین کافی برای پیشبرد سالم روند صلح تا تحقق اهداف خواسته شده وجود ندارد.
السفیر: گفتگوها تاکنون به کجا رسیده است؟
آیدار: گفتگوها در سه مرحله صورت می گیرد. در مرحله اول همه تدابیر لازم برای حفظ امنیت روند گفتگوها بدون هیچ گونه مشکلی اتخاذ می شود. اکنون همه عملیات نظامی از جانب دو طرف  متوقف شده است و از ۳ ماه پیش تاکنون هیچ سرباز وجنگجویی کشته نشده است و ما تصمیم گرفتیم از هشتم ماه مه  نیروهای خود را از مناطق درگیری خارج کنیم.
مرحله یا گام دوم این است که اصلاحاتی در قانون اساسی ترکیه ازجمله تدوین قانونی اساسی جدید که هویت  کردها  را به رسمیت بشناسد و قوانین ظالمانه کنونی در آن زدوده شود و همچنین تدوین قانون احزاب و امکان دادن به کردها برای تدریس زبان مادری صورت پذیرد.
همچنین در قانون اساسی ترکیه ضمانت هایی داده شود که کردها بتوانند  امور خود را  اداره کنند و به  نمایندگان همه قومیت ها اجازه فعالیت سیاسی اعطا  شود. ما با دولت ترکیه در باره مراحل اول و دوم به توافق رسیدیم و این مراحل باید طی سال جاری اجرا شوند.
اما مرحله سوم شامل بهبود اوضاع و گسترش روحیه برادری و صلح و زدودن آثار اقدامات گذشته است. دراین مرحله باید به آنچه که در دو مرحله قبلی گفته شد عمل شود و کردها آزادی خود را باز یابند و سلاح به طور کامل از دست همه خارج و  به همه  اجازه فعالیت سیاسی  داده شود.  پشت سر گذاشتن این مرحله به  شتاب در اجرای دو مرحله پیشین بستگی دارد. ما خوشبین هستیم و از روند گفتگوها با وجود  برخی موانع رضایت داریم. اگر همه این مراحل به طور عادی پیش برود صدای اسلحه برای همیشه خاموش خواهد شد وسیاست گفتگو،جای آنرا خواهد گرفت.
السفیر: واکنش کردها به پیام عبدالله اوجالان چگونه بود؟
آیدار:ما متن پیام اوجالان را که شامل سه مرحله ذکر شده است برای افکارعمومی افشا نکرده ایم  ، ولی این پیام در عید نوروز یعنی عید ملی کردها در دیار بکر قرائت شد که شامل  موضوعات مورد توافق  ما با دولت ترکیه است.
السفیر: آیا تناقضاتی در مواضع گروه های کُرد در باره روند گفتگوهای کنونی و اقدامات اجرایی وجود دارد؟
آیدار:ما با همه احزاب و گروههای کرد و در راس آنها احزاب کردستان عراق تماس گرفتیم و آنها را در جریان روند صلح قراردادیم وهیچ حزبی به این روند اعتراض نکرد ،بلکه همه از تلاش برای حل این مسئله و برقراری صلح حمایت کردند.
ما اکنون در صدد تدارک برگزاری چهار کنفرانس در دیاربکر ، آنکارا ، اربیل و اروپا هستیم. در کنفرانسی که قراراست در دیار بکر زیر نظر کنگره جامعه دموکراتیک  برگزار شود احزاب و سازمان ها و شخصیت های مستقل از کردستان ترکیه شرکت خواهند کرد و گفتگوهایی در باره مرحله راه حل سیاسی و صلح صورت خواهد گرفت و توافقاتی در باره تسلیم طرحی از جانب همه نیروهای سیاسی برای حل مسئله کردها انجام خواهد گرفت.
کنفرانس دوم در اروپا برگزار خواهد شد و در آن از شخصیت های کرد و ترک مقیم خارج از کشور و اروپا برای مشارکت در روند گفتگوهای صلح و همچنین امکان بازگشت مهاجران کرد براساس تضمین هایی  از جانب ترکیه دعوت به عمل خواهد آمد.
کنفرانس  سوم که مکمل کنفرانس اروپا خواهد بود در پایتخت ترکیه برگزار خواهد شد.
اما  محور کنفرانس چهارم  که با حضور کردها و نمایندگان قومیت های دیگر مانند اعراب و ترکمان ها و سریانی ها و دیگران در اربیل برگزار خواهد شد،  پیرامون گام های بعدی روند صلح و ضرورت تضمین خواسته های همگان در دولت قانونی  آینده در ترکیه است .
ما می خواهیم  همگان  خود را در روند صلح و حل مسئله کردها سهیم بدانند و این روند آغازگر گفتگو و تفاهم بین ملت های منطقه خاورمیانه باشد.
کمیته هایی که از این کنفرانس ها منشعب خواهند شد توصیه های خود را درباره خواسته های کردها که بخشی از گفتگوها با دولت ترکیه خواهند بود؛ به این کنفرانس ها ارائه خواهند کرد.
السفیر :پ.ک.ک به رویدادهای کنونی در سوریه چگونه می نگرد؟
آیدار:دیدن آن چه که در کشوری دارای تمدنی کهن مانند سوریه می گذرد و ویرانی و خونریزی ها برای ما دردناک است.  سرزمینی که مهد تمدن ها و اندیشه های اولیه بشریت است اکنون در معرض تخریب وآشوب قراردارد و این برای ما درد آور است.
آن چه در سوریه می گذرد تنها یک تراژدی بشری به  تمام معنای کلمه است. در سوریه باید یک کنفرانس فراگیر با حضور همه طرف های ذینفع بدون قید و شرط برگزار شود و راه حلی سیاسی برای این بحران به دست آید. طرف های خارجی ذیربط به این بحران نیز باید به حل این بحران کمک کنند و در راه آن مانع تراشی نکنند. در سوریه جدید باید همه  حقوق و هویت  قومیت ها و ادیان را  طبق قانون اساسی به رسمیت بشناسند. باید یک نظام سیاسی شفاف نیز در سوریه ایجاد شود. موضع ما  در برابر سوریه تغییر نکرده است . ما خواستار راه حل سیاسی هستیم و با خشونت مخالفیم.  موضع ما هنگام پیمان استراتژیک بین آنکارا و دمشق وحسنه بودن روابط ترکیه و دمشق نیز  همین بود. ما با مداخله خارجی در امور منطقه خود مخالف بودیم و همچنان  مخالف باقی خواهیم ماند.
السفیر: برخی می گویند ترکیه از طریق صلح با کردها می خواهد حلقه محاصره رژیم بشاراسد را تنگ تر کند، شما چه پاسخی به این گقته ها می دهید؟
برخی ادعاهای نادرستی مطرح  می کنند و می گویند که دولت ترکیه و کردها در باره همه چیز به توافق رسیده اند و علیه ملت های منطقه چه عرب و چه فارس(اقدام خواهند کرد و اهداف دولت جدید عثمانی را برای سیطره برعرصه سیاسی گسترش خواهند داد.
این گفته ها از واقعیت به دور است. ما به عنوان یک جنبش انقلابی خواستار آزادی براساس اصول انسان دوستانه هستیم ومبارزه ما از اخوت بین ملت ها سرچشمه گرفته است و هرگز به طرحهای استعمار گرانه نخواهیم پیوست . ما همچنین با سلطه برمقدرات و سرنوشت ملت ها مخالفیم.
برخی از رهبران ترکیه به طور جدی از طریق طرح  امپراطوری عثمانی جدید به سلطه و سیطره می اندیشند ، ولی ما تاکید می کنیم که در  این طرح نبوده و نخواهیم بود. سیاست راهبردی ما براساس حل صلح آمیز مسائل و مشکلات استوار است.
نظام قدیم ترکیه که فرانسه و انگلیس آنرا براساس منافع خود پایه گذاری کرده اند، منکر حقوق  و هویت ملت ها و آزادی شده است، باید این رویه  ازبین برود.
ما خواهان برقراری نظامی جدید براساس همزیستی مشترک و به رسمیت شناختن متقابل حقوق کردها؛ ترک ها، عرب ها، ایرانی ها، آذری ها ، ارامنه ، آشوری ها و یهودیان هستیم. مرزهایی که استعماگران بین ما قرارداده اند باید برداشته شوندو مرزهای جدیدی  براساس دمکراسی و برادری  مشابه سیستم موجود در اتحادیه اروپایی  و با الهام از مهد تمدن ها  و ادیان سه گانه  آسمانی ترسیم گردند.
ما وارثان این تمدن ها هستیم. باید براساس اصولی که اجدادمان تعیین کرده اند زندگی کنیم. چرا اروپایی ها می توانند نظامی دمکراتیک و مشارکتی بوجود بیاورند و ما  فرزندان این منطقه ثروتمند و متمدن دراین راه شکست بخوریم. باید الگویی دموکراتیک که بتواند حقوق همه را تضمین کند به وجود بیاوریم.
 السفیر:توافق کردها و ترک ها بویژه با توجه به این که گفته شده است شاید  عقب نشینی نیروهای پ ک ک به سوی عراق یا  سوریه باشد، بربحران سوریه چه تاثیری  خواهد داشت؟
آیدار: برخی  ادعاها  کاملا” نادرست و بی اساس است. اعضای پ.ک.ک به هیچ جهتی و به فرمان هیچ طرفی عقب نشینی نخواهند کرد . ماهمیشه در راهبرد خود روی راه حل سیاسی و گفتگوهای دائمی تاکید می کنیم و از گفتگو و تفاهم بین دو ملت عرب و کرد در سوریه حمایت می کنیم. ما درجهت انجام اقدامی دشمنانه علیه همسایگانمان حرکت نمی کنیم. روابط ما با ملت عرب روابطی تاریخی و محکم است وخواهان همزیستی با آنها درفضایی دموکراتیک و به رسمیت شناختن حقوق یکدیگر هستیم.
ما به دنبال صلح هستیم و هدف ما رسیدن به راه حل های سیاسی برای مشکلات و  جنگ های لاینحل در منطقه است و معقول به نظر نمی رسد که خودمان  مشکل زا شویم.
کردها در سوریه  گروه سوم به شمار می روند. آنها از نظام سوریه حمایت نمی کنند و  حامی مخالفانی نیستند  که خواستار مداخله  نظامی در سوریه اند. کردهای سوریه  دومین قومیت پس از اعراب  را تشکیل می دهند. آنها می خواهند در کشور خود با احترام و آزادی زندگی کنند و هویت آنها به رسمیت شناخته شود. سیاست کردها در سوریه براساس مخالفت با مداخله خارجی مبتنی است. کردها خواهان پایان خونریزی در سوریه و یافتن سریع یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه هستند.
السفیر: نظر شما در باره این راه حل چیست؟
آیدار:ما  خواستار تشکیل یک  نظام کنفدرالی دموکراتیک درمنطقه خاورمیانه هستیم. این نظام باید براساس اخوت و برادری بین ملت ها استوار باشد. ما با توافق ملتی علیه ملتی دیگر مخالفیم. مشکلات منطقه با استحکام پایه های دولت  ترکیه و برتری آن حل نخواهد شد، بلکه این مشکلات براساس نظام های چند حزبی و به رسمیت شناختن هویت همه قومیت ها قابل حل خواهدبود. ما از همه نیروهای دمکراتیک می خواهیم برای اجرای این طرح و پایه ریزی چنین نظامی در کنار ما بایستند و از افکار و اندیشه های اوجالان در خصوص دمکراسی درخاورمیانه و گسترش و صلح و اخوت در سرتاسر این منطقه پیروی کنند.

شناسه خبر : 17727

این خبر رو هم ببینید

پایان سرمایه گذاری سیاسی “اسرائیل” در اقلیم کردستان عراق

“هرگز به ذهن رهبران سیاسی کرد و به ویژه بارزانی ها نمی رسید روزی فرا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 9 =