خانه / اجتماعی / سالانه ۱۰میلیون اصله نهال و نشاء توت فرنگی در کردستان تولید می شود  

سالانه ۱۰میلیون اصله نهال و نشاء توت فرنگی در کردستان تولید می شود  

رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان به تولید نهال و نشاء توت فرنگی در استان اشاره کرد و گفت: سالانه ۱۰میلیون اصله نهال و نشاء توت فرنگی در ۱۵نهالستان با وسعت ۱۵هکتار در این استان تولید می شود.
 

 مهندس حسن نژاد افزود: هر سال ۹ میلیون نشاء توت فرنگی و یک میلیون نهال در این تعداد نهالستان در استان تولید می شود.
به گفته وی ۹۵ درصد نشاء توت فرنگی کشور از طریق استان کردستان تامین می شود.
وی همچنین نهال های تولیدی در استان کردستان را شامل پایه رویشی سیب، هسته دارها، گردوی پیوندی و انگور ذکر کرد.
وی ارزش اقتصادی نهال های تولیدی استان کردستان را ۳۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال ذکر کرد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در ادامه به تولید محصولات باغی استان اشاره کرد و گفت: امسال ۲۷۰ هزار تن محصولات باغی در این استان تولید شد که در مقایسه با سال گذشته پنج درصد افزایش نشان می دهد.
مهندس حسن نژاد، با اشاره به اینکه  این میزان محصول از سطح ۳۶هزار هکتار باغ در سطح استان بدست آمده است، سطح بارور باغات استان را ۳۰ هزار و ۳۵۴ هکتار و سطح غیربارور را نیز پنج هزار و ۵۶۱ هکتار ذکر کرد.
وی اظهار کرد: همچنین به دلیل سرمازدگی دیرس بهاره در سال جاری حدود ۳۰ هزار تن از محصولات باغی این استان از بین رفت.
وی محصولات تولیدی استان را انگور، سیب، توت فرنگی، هول و شلیل، گردو، گیلاس و آلبالو، زردآلو، بادام، گلابی، به و سایر محصولات ذکر کرد.
وی به تولید ۳۰ هزار تن توت فرنگی در سال جاری در استان اشاره کرد و گفت: در تولید این محصول کردستان رتبه اول کشور را از آن خود کرد.
به گفته وی هم اکنون ۷۰هزار نفر از مردم بهره برداری در باغات استان را بر عهده دارند.
سالانه نزدیک به سه هزار تن محصولات گلخانه ای در کردستان تولید می شود
رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان همچنین به تولید محصولات گلخانه ای در استان اشاره کرد و گفت: هم اکنون ۵۲ واحد گلخانه در سطح ۱۳هکتار در این استان فعال است.
حسن نژاد میزان تولید محصولات گلخانه ای را در استان هر ساله دو هزار و ۷۵۰ تن اعلام کرد و افزود: همچنین هر سال هزار و ۸۵۰ هزار شاخه گل زینتی در واحدهای گلخانه ای استان تولید می شود.
وی ارزش اقتصادی کل محصولات گلخانه ای استان را ۴۴ میلیارد ریال ذکر کرد.
وی در تشریح نوع واحدهای گلخانه ای فعال در استان نیز گفت: از مجموع ۵۲ واحد گلخانه ای، ۲۲ واحد خصوصی در سطح هفت هکتار با تولید هزار و ۲۵۰ تن محصولات گلخانه ای سبزی و صیفی و هزار و ۸۵۰ شاخه گل رز و زینتی فعالیت دارد.
وی اظهار کرد: همچنین ۳۰ واحد دیگر در سه مجتمع در سطح شش هکتار و تولید سالانه هزار و ۵۰۰ تن محصولات سبزی و صیفی شامل خیار و گوجه فرنگی فعال است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان در ادامه سخنان خود مجموع مجتمع های گلخانه ای در دست احداث و فعال استان را هفت مورد در سطح ۴۶ هکتار ذکر کرد و گفت: در این تعداد مجتمع ۱۳۷واحد فعال است و ۱۳۰ نفر نیز در این واحدها مشغول به کار هستند.
مهندس حسن نژاد، تعداد مجتمع های گلخانه ای در حال احداث سازه در استان را دو مجتمع در سطح چهار هکتار ذکر کرد و گفت: در این مجتمع ایجاد ۱۹واحد با اشتغالزایی ۳۸ نفر و تولید هزار تن محصولات گلخانه ای پیش بینی شده است.
وی همچنین تعداد مجتمع های در حال واگذاری را نیز دو مجتمع در سطح ۲۱هکتار اعلام کرد و افزود: در این تعداد مجتمع نیز ۴۲ واحد با اشتغالزایی ۱۳۰نفر و تولید پنج هزار و ۲۵۰ تن محصولات گلخانه ای پیش بینی شده است

شناسه خبر : 9969

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =