خانه / سیاسی / سخن واحدی که نخست‌وزیر عراق در تهران شنید؛ لزوم هوشیاری در مقابله با طرح تجزیه عراق

سخن واحدی که نخست‌وزیر عراق در تهران شنید؛ لزوم هوشیاری در مقابله با طرح تجزیه عراق

نخست‌وزیر عراق در سفر تهران با مقامات ارشد ایران در حالی رایزنی کرد که شاه‌بیت سخن طرف ایرانی لزوم توجه و هوشیاری نسبت به طرح‌ تجزیه عراق و مقابله جدی و سریع دولت و ملت عراق با داعش و آمادگی تهران برای کمک در این زمینه بود

به گزارش کردپرس، خبرگزاری فارس در گزارشی در خصوص سفر اخیر نخست وزیر عراق به‌ ایران نوشت: حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز چهارشنبه ۲۷ خرداد ماه برای دومین بار طی یک سال اخیر به تهران آمد تا ضمن دیدار با مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران، به گفت‌وگو و رایزنی در خصوص آخرین وضعیت امنیتی- سیاسی عراق و نیز پیشرفت‌های این کشور در مقابله با تروریسم و افراطی گری بپردازد.
عبادی در این سفر یک روزه با مقامات ارشد کشورمان از جمله مقام معظم رهبری، حسن روحانی رئیس جمهور، علی اکبر هاشمی رفسنجانی دبیر مجمع تشخیص مصلحت، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، سید محمود هاشمی شاهرودی نائب رئیس مجلس خبرگان رهبری و نیز اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور دیدار و گفت‌وگو کرد.
در دیدارهای انجام گرفته بین نخست وزیر عراق با مقامات کشورمان، اظهارات طرف‌های ایرانی به عبادی قابل تأمل و بررسی است که در زیر به بخشی از آنها می‌پردازیم.
مقام معظم رهبری در دیدار عبادی، هوشیاری برای حفظ وحدت سیاسی و ملی عراق را بسیار ضروری دانستند و با اشاره به عزم و همت و شجاعت جوانان عراقی در نبرد با تروریست‌ها تأکید کردند: ظرفیت بزرگ نیروهای داوطلب مردمی، برای آینده و پیشرفت عراق در عرصه‌های مختلف بسیار کارآمد و تاثیرگذار خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی وجود تروریست‌ها در عراق را یک اتفاق گذرا دانستند و خاطرنشان کردند: سرمایه عظیم نیروهای داوطلب مردمی، منبعی قابل اتکاء در عرصه‌های مختلف و فراتر از میدان جنگ است.
ایشان از بین بردن ارکان وحدت ملی و سیاسی عراق را یکی از اهداف دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی کشورهای غربی در عراق برشمردند و تأکید کردند: باید هوشیارانه و با دقت در مقابل این توطئه و تفرقه افکنی ایستاد و نگذاشت وحدت شیعه و سنی و کرد و عرب در عراق خدشه دار شود.
حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان نیز در دیدار با عبادی با اشاره به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های گسترده اقتصادی دو کشور تصریح کرد: روابط اقتصادی تهران – بغداد در همه عرصه‌های مورد علاقه باید بیش از پیش تقویت شود و تسریع در عملیاتی و اجرایی کردن توافقنامه‌ها بین دو کشور ضروری است.
رئیس جمهور همچنین تمرکز تلاش‌ها برای توسعه بنادر بصره، آبادان و خرمشهر را در اولویت همکاری‌ها دانست و گفت: این موضوع به ویژه به نفع ساکنان مناطق جنوبی دو کشور است.
روحانی در ادامه با اشاره به تلاش‌های دولت عراق برای تقویت وحدت و انسجام بین احزاب، اقوام و مذاهب، اظهارداشت: متأسفانه برخی کشورها با هدف رسیدن به منافع کوتاه‌مدت خود به دنبال ایجاد تفرقه و شکاف بین ملت یکپارچه عراق هستند و در چنین فضایی، باید تمام تلاش‌ها برای تقویت انسجام ملی و وحدت ملت عراق بکار گرفته شود تا دشمنان کاملاً مأیوس شوند.
دیدار شمخانی و حیدر العبادی
علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز در دیدار با العبادی گفت: با توجه به توانایی و ظرفیت‌های بالای موجود در عراق می‌توان در زمان کوتاهی با نابودی گروه‌های تروریستی، امنیت را به طور کامل به این کشور بازگرداند.
شمخانی با رد برخی ادعاهای مقامات غربی مبنی بر ضرورت اختصاص زمان پنج تا هفت ساله برای مقابله با داعش، طرح این مسائل را برای تداوم بحران به منظور کسب نیت‌های تجزیه طلبانه دانست و تصریح کرد: با توجه به توانایی‌ها و ظرفیت‌های بالای موجود در عراق می‌توان در زمان کوتاهی با نابودی گروه‌های تروریستی، امنیت را به طور کامل به این کشور بازگرداند.
هاشمی رفسنجانی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در دیدار با بیان اینکه اعتبار عراق به بزرگی و حفظ یکپارچگی آن است، افزود: دشمنان یکپارچگی و وحدت عراق، دشمن مشترک شیعیان، اهل تسنن و کردها هستند.
وی عراق دارای ثبات امنیتی و در مسیر پیشرفت اقتصادی را بهترین گزینه در همسایگی ایران دانست و گفت: مبارزه قاطع با تروریسم و عبور از شرایط سخت امنیتی کنونی در بستر تحکیم وحدت و انسجام داخلی و استفاده از ظرفیت‌های ملی به‌ویژه با تکیه بر نیروهای مردمی امکان‌پذیر است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره سیاست‌های سوء برخی طرف‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به منظور فرو بردن عراق در گرداب داخلی و تجزیه این کشور هشدار داد و گفت: دولت و ملت عراق باید برای مقابله با چالش‌های داخلی راهکارهای مؤثر اتخاذ و از هرگونه اختلاف و نزاع که به تجزیه و پراکندگی ملت عراق منجر شود، پرهیز کنند.
هاشمی رفسنجانی با ابراز نگرانی از رشد تدریجی برخی زمینه‌ها و بسترهای داخلی در جهت تضعیف تمامیت ارضی و حاکمیت ملی عراق، اظهار داشت: این زمزمه‌های شوم می‌تواند زمینه‌ساز تجزیه عراق باشد که بعد از زمان امپراتوری عثمانی، برنامه استکبار است.
نگاهی به این اظهارات نشان می‌دهد که هشدار نسبت به در خطر قرار گرفتن تمامیت ارضی عراق و لزوم در پیش گرفتن سیاستی در مقابله با افکار تجزیه طلبانه و همچنین تلاش برای کاستن از اختلافات داخلی از محورهای سخنان مقامات کشورمان در خصوص اوضاع عراق است.
شرایط کنونی عراق نشان می‌دهد که این کشور هر لحظه می‌تواند آبستن حوادثی باشد که منجر به تجزیه این کشور شود که البته برخی کشورهای منطقه و قدرت‌های بین‌المللی نیز در پس آن قرار دارند. نارضایتی‌ها و توقعات انباشته شده طی یک دهه گذشته می‌تواند زمینه جدایی طلبی در کشور را فراهم کند که البته قدرت گیری گروه تروریستی داعش در بین اهل سنت تندرویی که علقه‌های قبیله‌ای در آنها بیشتر از وطن پرستی است همانند کاتالیزوری می‌تواند این روند را تسریع بخشد.
بر همین مبناست که مقامات کشورمان به موازات هشدار نسبت به خطر تجزیه این کشور و لزوم گفت‌وگو و تعامل بیشتر جریانات و گروه‌های عراقی اعم از شیعه، سنی و کرد، بر مقابله جدی و سریع با این گروه تروریستی تأکید دارند.
و شاید بر همین مبنا بود که نخست وزیر عراق را در این سفر «ابومهندس المهدی» از فرماندهان گروه‌های مقاومت مردمی و سرلشکر «بابکر زیباری» رئیس ستاد مشترک ارتش عراق همراهی می‌کردند تا در زمینه همکاری‌های بیشتر نظامی بین دو کشور نیز گفت‌وگوهای عملیاتی انجام پذیرد.
امروز در عراق طرح تجزیه این کشور به موازات حضور تروریست‌های داعشی پیش می‌رود که با هر دوی این توطئه‌ها باید همزمان در عرصه سیاسی و میدانی عمل کرد.
زمانیکه داعش با تصرف رقه در شمال سوریه و موصل در شمال غرب عراق اعلام کرد که معاهده سایکس-پیکو (موافقت‌نامه سایکس-پیکو توافقی بین انگلیس و فرانسه بود که در سال ۱۹۱۶ در خلال جنگ جهانی اول برای تقسیم امپراتوری عثمانی منعقد شد. این توافق‌نامه به تقسیم سوریه، عراق، لبنان و فلسطین منجر شد) دیگر ارزش حقوقی نداشته و آن را از بین برده است، مشخص بود که هدف این گروه تجزیه کشورهای منطقه است که این طرح در راستای برنامه‌های بلند مدت قدرت‌های جهانی نیز می‌باشد.
بر همین مبنا در کشورهایی که از نظر امنیتی دچار بحران شوند، این طرح قابلیت اجرایی خواهد یافت.
مقامات کشورمان نیز که به خوبی به این موضوع واقف هستند، ضمن اعلام هشدار به نخست وزیر عراق، آمادگی همه جانبه کشورمان را برای مقابله با این توطئه همچون گذشته خاطرنشان کردند

شناسه خبر : 15579

این خبر رو هم ببینید

امیر دریادار ایرانی: امروز هیچ قدرتی توان تجاوز به مرزهای دریایی ایران را ندارد

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز به واسطه اقتداری که در مرزهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =