خانه / اجتماعی / سفرنامه تسنیم به قلب محرومیت کردستان ــ ۵| اوج محرومیت در یک‌کیلومتری سنندج/ مردمانی که از آب شرب و گاز محروم هستند

سفرنامه تسنیم به قلب محرومیت کردستان ــ ۵| اوج محرومیت در یک‌کیلومتری سنندج/ مردمانی که از آب شرب و گاز محروم هستند

مردم شهرک امام رضا(ع) سنندج در یک کیلومتری مرکز استان کردستان از آب شرب و گاز محروم هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  سنندج ، در ادامه سلسه گزارش‌های میدانی، این‌بار مشکلات مردمانی را پیگیری کرده که در اوج محرومیت به سر می‌برند. در همین یک کیلومتری شهر سنندج؛ مرکز استان کردستان مردمانی زندگی کرده که از مهم‌ترین و اساسی‌ترین نیاز اولیه زندگی یعنی آب شرب و گاز بی‌بهره هستند.

با پیگیری و تماس‌های مکرر چندین نفر از ساکنان محل با دفتر خبرگزاری تسنیم مبنی بر درخواست انعکاس مشکلاتشان، راهی شهرک امام رضا(ع) سنندج شدیم. از همان وردی شهرک مردان، زنان، کودکان و جوانان منتظر ما بودند، در همان نگاه اول به شهرک می‌توان اوج بی‌امکاناتی و مشقت زندگی را مشاهده و حس کرد. مردمانی که از دود نفت چراغ و گاز به ستوه آمده و از آب شرب آشامیدنی هم محروم هستند!

آنان از چاه‌هایی که در حیاط‌های خود حفر کرده بودند استفاده می‌کردند، ساکنان محل می‌گفتند آب چاه بسیار آلوده و غیر قابل شرب است و از فقر و بی‌پولی به این مکان پناه آورده‌اند. ساکنان شهرک امام رضا(ع) سنندج می‌گفتند اگر خانه‌هایمان غیرمجاز است باید از همان اوایل احداث ساختمان‌ها، اجازه ساخت و ساز از سوی شهری داده نمی‌شد، بیش از ۲۰ سال است که ۷۰ خانوار در این منطقه زندگی کرده اما از امکانات اولیه محروم هستیم، تا کی باید زن و بچه‌هایمان در این شرایط زندگی کنند، چرا شهرداری در ارائه خدمات شهری کوتاهی می‌کند؟ بألاخره کلید آقای روحانی چه زمانی قفل مشکلاتمان را باز می‌کند؟

علی زندی یکی از اهالی شهرک امام رضا(ع) سنندج در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با ابراز گله‌مندی از بی‌توجهی مسئولان شهری به وضعیت زندگی و نبود امکانات در این شهرک اظهار داشت: ازسال ۶۴ بنیاد شهید با موافقت شهرداری خانه‌هایی برای برخی خانواده شهدا در این محل احداث کرده و حال بعد از ۳۰ سال بدون هیچ امکاناتی و خدماتی در این مکان زندگی می‌کنیم.

وی مدعی شد که هیچ ارگان و سازمانی مسئولیت ارائه خدمات و اداره این شهرک را برعهده نمی‌گیرد؛ بدون آب و گاز در این بیابان مردمانی زندگی می‌کنند که هیچ گاه احساس شهر نشینی را تجربه نکرده‌اند، وقتی ورود فاضلاب به چاه‌های آب منازل خود را به یکی از سازمان‌های خدمات‌رسان اطلاع دادم کارمند مربوطه با تمسخر می‌گوید “مشکلی نیست ویتامین دارد”.

این شهروند اهالی شهرک امام رضا(ع) سنندج با ذکر اینکه اکثر زن و بچه‌های این محله به بیماری های کلیوی و دستگاه گوارش ناشی از بوی نفت و دود دچار شده‌اند، افزود: به جز چند ساختمان که اخیراً دراین شهرک ساخته شده، اکثر این منازل به ۲۰ تا ۳۰ سال پیش برمی‌گردد که این همه سال با هزاران سختی و کمبود، مردم توانسته‌‍اند زندگی کنند.

بیشتر بخوانید:

حسن عامری یکی دیگر از شهروندان شهرک امام رضا(ع) سنندج در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم به بیان مشکلاتشان پرداخت و گفت: با پیگیری‌های مدام از شرکت گاز استان مراحل حفاری لوله‌کشی انجام شده اما به بهانه ساخت غیر مجاز و حریم مانع از ادامه کار و نصب انشعاب گاز شدند.

وی افزود: اگر ساخت و ساز غیر مجازی در این محله صورت گرفته با اجازه خود شهرداری بوده و باید همان روزهای اول شهرداری اجازه هیچ اقدامی را نمی‌داد، تا مردم یک عمر زندگی و سرمایه خود را در اینجا هدر ندهند و الان هم هیچ امکاناتی به ما نمی‌دهند.

عامری با عنوان اینکه کل ساکنان این شهرک  برای هراحداث هر ساختمان حدود ۲۰ میلیون تومان یا بیشتر به شهرداری پول پرداخت کرده‌اند، تصریح کرد: جهاد کشاورزی، اوقاف، شهرداری، راه و شهرسازی، منابع طبیعی و شرکت آب و فاضلاب شهری فقط ما را پاسکاری می‌کنند.

این شهروند ساکن شهرک امام رضا(ع) سنندج عنوان کرد: 70 خانوار و ۲۱۰ نفر جمعیت در این محله بدون هیچ‌گونه آب شرب مناسب و گازی به فراموشی سپرده شده‌اند و حتی روز گذشته بخاری نفتی یکی از منازل همسایه‌ها آتش گرفت و کلی خسارت مالی متحمل شد.

احمدی یکی دیگر از اهالی محله امام رضا(ع) سنندج با بیان اینکه از دود و غبار نفت قطعاً جانمان را از دست خواهیم داد، بیان کرد: ۲۵ سال زندگی در این محله بدن هیچ امکاناتی اعم از یک متر فضای تفریحی، فضای آموزشی، فضای سبز و فضای بهداشتی ظلمی است که در حق ۲۰۰ نفر ایرانی شده در حالی که همیشه این مردم هستند که پای آرمان‌های انقلاب ایستاده و در هر مناسبت حضور فعال و برابر هر گونه سختی و مشکلات مقاومت می‌کنند.

وی با بیان اینکه در گِل و لای و و گرد و خاک این محلات به ستوه آمده‌ایم، گفت: همه زن، بچه و سالمند و جوان بیمار شده‌اند؛ نوه‌ام فلج مادر زاد در خانه با بوی نفت و دود جانش در خطر است.

برای اطلاع از چرایی نبود گاز در شهرک امام رضا(ع) در حضور ساکنان محل با «احمد  فعله‌گری» مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان تماس گرفتیم، وی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم که چرا این مردم تاکنون از نعمت گاز برخوردار نشده‌اند، توضیح داد: اقدامات اولیه حفاری و نصب ۳۰۰متر لوله‌گذاری در این شهرک انجام شده اما دادگستری استان به دلیل غیرمجاز بودن ساختمان‌ها، مانع از ادامه کار شد.

وی افزود: این موضوع هیچ ارتباطی با شرکت گاز استان ندارد و در صورت رفع مشکل و داشتن مجوز، قطعاً در اسرع وقت نسبت به گازرسانی به خانه‌ها اقدام خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم که باید این مردم از چه ارگانی درخواست گاز کنند؟ تصریح کرد: به زور که نمی‌توان کار کرد، جواز و اجازه احداث این ساختمان‌ها را از چه کسی و ارگانی گرفته‌اند، باید همان مسئولان نیز اجازه استفاده از نعمت گاز را به ما و به این مردم دهند، شرگت گاز یک دستگاه خدمات‌رسان است و درصورت مجوز وظیفه خود را انجام خواهد داد.   

به گزارش تسنیم؛ بر اساس مشاهدات عینی خبرنگاران تسنیم تمامی اهالی این شهرک علاوه‌بر محرومیت از گاز و آب شرب، از نبود سطل زباله و هرگونه امکانات شهری نیز گلایه داشتند و با وجود اینکه هفته گذشته و ظهر امروز در مقابل استانداری کردستان تجمع کرده بودند و از مسئولان درخواست رسیدگی به مشکلاتشان را داشتند اما کسی به مطالبات آنان گوش نداد!

خبرنگار تسنیم پیگیری مشکلات مردم شهرک امام رضا(ع) سنندج از سوی مسئولان شهری و استانی را در دستور خود قرار داده و هر گونه اقدام و نتیجه این گزارش را اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

شناسه خبر : 24467

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =