خانه / فرهنگی / سه کارشناس میراث فرهنگی بانه در درگیری باقاچاقچیان زخمی شدند

سه کارشناس میراث فرهنگی بانه در درگیری باقاچاقچیان زخمی شدند

سنندج- دو نفر از کارشناسان و یک نفر از اعضای انجمن میراث فرهنگی شهرستان بانه در درگیری با حفاران و غارتگران مواریث فرهنگی در شهرستان بانه به شدت زخمی شدند.

شامگاه روز دوشنبه ۱۳ دی ماه طی بازدید کارشناسان اداره میراث فرهنگی شهرستان بانه از محل حفاری غیر مجاز صورت گرفته شده در آثار تاریخی مربوط به روستای شرگه  از توابع این شهرستان، با آثار مربوط به جرم مواجه شدند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان به خبرنگاران گفت: این کارشناسان برحسب وظیفه قانونی خود اقدام به ضبط آثار مربوط به حفاری غیر مجاز کردند و پس از صورتجلسه کردن آنها شرح واقعه و ضبط ابزارآلات غارتگران آثار فرهنگی و تاریخی، در حین بازگشت با کمین غارتگران روبه رو شدند.
سید محسن علوی ادامه داد: پس از درگیری شدید مسلحانه دو نفر از کارشناسان اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری بانه و یک نفر از اعضای انجمن میراث فرهنگی در حین انجام ماموریت به شدت زخمی می شوند و حال دو تن از آنان به دلیل شدت جراحات وارده وخیم است.
وی اضافه کرد: غارتگران پس از زخمی کردن کارشناسان میراث فرهنگی اقدام به واژگونی خودرو آنان کرده و طی همین درگیری هم علاوه بر تخریب ماشین، متاسفانه دو انگشت دست عضو انجمن میراث فرهنگی بانه قطع می شود.
وی اعلام کرد: غارتگران مواریث فرهنگی و تاریخی شناسایی شده و اقدامات اولیه برای دستگیری این افراد در حال انجام است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان افزود: همچنین کارشناسان آسیب دیده هم اکنون در بیمارستان صلاح الدین ایوبی این شهرستان بستری هستند .

شناسهٔ خبر: ۳۸۶۷۳۹۰ – سه‌شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ – ۱۱:۳۵

شناسه خبر : 4039

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 7 =