خانه / سیاسی / شرط عربستان برای حضور حجاج ایرانی!

شرط عربستان برای حضور حجاج ایرانی!

وزارت حج عربستان در کمال تعجب اقدام به تعیین برخی شرط و شروط برای پذیرش حجاج ایرانی کرده است!

در حالی که با توجه به حوادث ناگوار و بی سابقه در موسم حج گذشته و پس از آن، انتظار می رود که مسئولان حج کشورمان شرط هایی با هدف تأمین امنیت حجاج در نظر بگیرند، گویا وزارت حج عربستان در کمال تعجب اقدام به تعیین برخی شرط و شروط برای پذیرش حجاج ایرانی کرده است!
سخنگوی وزارت حج عربستان اعلام کرد، وزیر حج این کشور در دیدار با هیاتی از ایران بر ممنوعیت تجمعات و سر دادن شعار و بالابردن صدا هنگام دعا خواندن در حین مراسم حج تاکید کرده است.
به نوشته سایت شبکه الجزیره، «حاتم قاضی» گفت: وزیر حج عربستان پنج شنبه گذشته به اطلاع هیئتی از ایران رسانده که برپایی هر گونه راهپیمایی و تجمعات در اماکن عمومی مربوط به مراسم حج ممنوع است.
وی افزود، در این دیدار وزیر حج عربستان بر ممنوعیت سر دادن شعار و بالا بردن صدا در حین قرائت دعا تاکید کرده است.
شبکه خبری العالم در گزارش خود در این زمینه ادامه داد: وزیر حج عربستان ادعا کرده است که سر دادن شعار، مزاحم دیگر حجاج می شود.
این ادعا در حالی مطرح می شود که حجاج ایرانی در سال های اخیر و در موسم حج، هیچ گونه تجمعی نداشته و شعاری در اماکن عمومی شهرهای مکه و مدینه سر نداده اند و مراسم برائت از مشرکین هم در چادرهای عرفات برگزار می شد.
تنها مراسم برگزار شده در سال های اخیر، دعای کمیل در بین الحرمین مدینه منوره بود که به اذعان مقامات امنیتی شهر مدینه، با نظم و انضباط کامل و فراتر از تصور برگزار شده است.
اما سخنگوی وزارت حج عربستان با اشاره به درخواست وزیر حج این کشور در دیدار با هیئت ایرانی مبنی بر ضرورت شرکت حجاج در برنامه های توجیهی پیش از ورود به عربستان و پایبندی به طرح هایی که برای “حفاظت از حجاج” اجرا می شود، بار دیگر مدعی شد که ریاض از تمامی حجاج خارجی از جمله حجاج ایرانی استقبال می کند.
به نظر می رسد نگرانی از رسیدن پیام معنوی و روحانی مکتب اهل بیت (ع) به حجاج دیگر کشورها در قالب ادعیه و مناجات، یکی از مهم ترین علل کارشکنی سعودی ها در پذیرش حجاج ایرانی است.

کد خبر : ۵۹۵۳ لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13469

این خبر رو هم ببینید

استاندار کردستان: لزوم نوسازی در مدیریت کردستان/مسئولان به سمت عملگرایی بروند

استاندار کردستان با تأکید بر نوسازی در مجموعه مدیریت استان گفت: نباید شایسته گزینی فدای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =