خانه / فرهنگی / شهرداری سنندج و حاجی فیروز !/ نمایش المانی که در کردستان غریب است

شهرداری سنندج و حاجی فیروز !/ نمایش المانی که در کردستان غریب است

شهرداری سنندج در یک اقدام جالب و به اصطلاح خلاقانه ی خویش، سفره ی هفت سینی را که حاجی فیروز نیز در کنارآن خودنمایی می کند مقابل بلدیه عن قریب به گل نشسته پهن کرده و موجبات شادی و خنده خلایق را فراهم کرده است.

به گزارش کُردتودی،شهرداری سنندج در یک اقدام جالب و به اصطلاح خلاقانه ی خویش، سفره ی هفت سینی را که حاجی فیروز نیز در کنارآن خودنمایی می کند مقابل بلدیه عن قریب به گل نشسته پهن کرده و موجبات شادی و خنده خلایق را فراهم کرده است.
معاونت فرهنگی و مشاوران فرهنگی و……به راستی در کجای تاریخ کهن بوم این سامان عالی جنابان نشانی از حاجی فیروز سراغ دارند که اینک با این اقدام سعی در وارونه نشان دادن آداب و رسوم این دیار دارند.
هر چند، شخصیت و پیشینه«حاجی فیروز»به  یکی از نشاط انگیزترین پیام آوران نوروزی شناخته شده  و حتی شاید قدمتی برابر و حتی بیشتر از فرهنگ و تمدن ایران زمین داشته باشد اما آیین های نوروزی زیاد، از فرهنگ بومی استان کردستان وجود دارد که می تواند پیش قراولی برای نشان دادن فرهنگ و تمدن مردم کُرد از زمان های گذشته داشته باشد.
حضور متداوم یک نماد فرهنگی‌، چون حاجی فیروز و جاری بودن آن‌ در روزگار معاصر شاید اندیشه و تخیلی باشد که از گذشته در ذهن ایرانیان وجود داشته اما مدیریت فرهنگی شهرداری می توانست زیباتر از اینها عمل کند؟ چون…
در فرهنگ کردستان و در روستاها جوانان و یا چوپان با انداختن شال و یا کلاه از سوراخ پشت بام ها و در شهری چون سنندج فردی با نام کوسه با رفتن مقابل درب منازل آمدن عید را شادباش و طلب عیدی می کند، کاری که می توانست به خودی خود یک المان مبتکرانه و زیبا باشد.
حال لازم است بگوییم که شهردار محترم! به جای گذاشتن حاجی فیروز بر درب ورودی شهرداری ، سعی شود از فرهنگ مردم کردستان که ریشه به بلندای تاریخ دارد استفاده شود تا هم نمادی برای زنده کردن رسم و رسومات مردم کُرد باشد و هم مردم نشان لیاقت فرهنگی سال را به معاونت فرهنگی و مشاوران فرهنگی شهرداری سنندج اهدا نمایند!کد خبر : ۱۴۸۲۶لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 4183

این خبر رو هم ببینید

سفارش روایات مبنی برحرمت قتال با مسلمانان، در صحیح بخاری

صحیح بخاری روایتی را نقل می کند که بین محدثین مشهور است. در این روایت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − نه =