خانه / سیاسی / صالحی: ایران به کلوپ فروشندگان خدمات غنی‌سازی اورانیوم پیوست

صالحی: ایران به کلوپ فروشندگان خدمات غنی‌سازی اورانیوم پیوست

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ایران به کلوپ فروشندگان خدمات غنی‌سازی اورانیوم پیوست گفت: در روزهای آینده خبرهای خوب تبادل سوخت با روس‌ها را اعلام خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری به نقل از صدا و سیما، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی پس از پایان نشست خبری مشترک روسای جمهور ایران و روسیه با بیان اینکه ایران به کلوپ فروشندگان خدمات غنی سازی اورانیوم پیوست، گفت: تعداد کشورهایی که جزو فروشندگان خدمات غنی سازی هستند بسیار اندک است.
وی افزود: حدود ۹ تن اورانیوم غنی سازی شده به روس ها می فروشیم، پول غنی شدن تبدیل و ماده اولیه اش را می گیریم و ما به ازای آن ۱۴۰ تن اورانیوم طبیعی وارد می کنیم که رقم بسیار بالایی است.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: این کار شکرخدا پیش می رود توافقنامه آن هم امضا شد و قدم های لازم را در این زمینه بر می داریم.
صالحی یادآور شد: خبرگزاری روسیه هم اعلام کرد که ولادیمیر پوتین دستورات لازم را در این خصوص داده است. این کار بسیار مهمی است که با روس ها آغاز کردیم و در روزهای آینده هم خبر خوب آن را در خصوص تبادل سوخت اعلام خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه روس‌ها در طول مذاکرات همراهی، همکاری و حمایت خوبی داشتند، گفت: آنها همچنین متعهد شدند برخی اقدامات که در برجام پیش بینی شده با کمک روس ها انجام دهیم که از آن جمله می توان به تولید ایزوتوپ های پایدار اشاره کرد.
رئیس سازمان انرژی اتمی توضیح داد: ایزوتوپ های پایدار بسیار مهم هستند چرا که نیاز به سانتریفیوژهای ویژه ای دارند.
صالحی تاکید کرد: ما همه سانتریفیوژهای ایران را با کمک روس ها به گونه ای ارتقا می دهیم که توانایی تولید ایزوتوپ های پایدار را داشته باشند و کار در این باره ادامه دارد.
وی گفت: کار دیگری که با روس ها در صدد انجام آن هستیم و در نوع خود نیز بسیار مهم است ساخت مجتمع های سوخت نیروگاهی همچون بوشهر است که امیدواریم این را هم درچارچوب برجام انجام دهیم تا ایران بتواند در آینده با لیسانس روسیه، سوخت های بوشهر را تامین کند.شناسهٔ خبر: ۲۹۷۷۱۵۵ – سه‌شنبه ۳ آذر ۱۳۹۴ – ۰۹:۱۲

شناسه خبر : 14905

این خبر رو هم ببینید

علمای اهل سنت کردستان: انقلاب اسلامی احیاگر ارزش‌های دین و نویدبخش تحقق تمدن اسلامی است

علمای اهل سنت کردستان معتقدند؛ انقلاب اسلامی احیاگر ارزش‌های اسلام و نویدبخش تحقق تمدن بزرگ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 8 =