خانه / فرهنگی / ضرورت توجه به ادبیات اصیل و فولکلور کردی  

ضرورت توجه به ادبیات اصیل و فولکلور کردی  

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج گفت: با توجه به غنا، سابقه و تاریخ ادبیات و فولکلور کردی توجه بیش از پیش به این حوزه ضروری است.
 

عادل فاطمی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج ظهر امروز در نخستین همایش منطقه ای ادبیات عامه کردی با نگاهی به آثار استاد محی الدین حق شناس که در سالن همایش این دانشگاه برگزار شد با بیان اینکه بانیان اصلی این همایش انجمن های ادبی شهر سنندج هستند، اظهار کرد: این همایش ادبی با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سنندج به عنوان بازوان علمی و اجرایی در ۱۱ اسفند ماه سال جاری برگزار می شود.
وی گفت: نهادهای مردمی بهتر از هر ارگان و سازمانی می توانند همایش های اینچنین را برگزار کنند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه با اشاره به اینکه واحد سنندج با اطمینان به پتانسیل های علمی خود در این عرصه وارد شده است، خاطر نشان کرد: قدیمی ترین گروه آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج گروه ادبیات می باشد که قریب ۱۹ سال است در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو تربیت می کند.
وی افزود: در این سال ها ۵۱۰ عنوان رساله کارشناسی ارشد در گروه ادبیات تدوین و تنظیم شده که از این تعداد ۵۰ پایان نامه در حوزه تلفیق ادبیات و فولکلور کردی با ادبیات فارسی بوده است.
فاطمی با بیان اینکه بخش عمده فعالیت علمی اساتید گروه ادبیات دانشگاه در حوزه ادبیات کردی بوده تصریح کرد: در این مقطع زمانی احساس کردیم می توان با همکاری ارشاد اسلامی شهرستان سنندج در غنا بخشی به این همایش موثر واقع شویم.
وی افزود: با توجه به غنا، سابقه و تاریخ ادبیات و فولکلور کردی توجه بیشتر به این حوزه ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه به مسئولیت پذیری اجتماعی نهادها و سازمان های دولتی اشاره و گفت: دانشگاه علاوه بر رسالت علمی و پرورش نیروی انسانی متخصص، مسئولیتی فراتر دارد که همانا مسئولیت اجتماعی است.
فاطمی خاطر نشان کرد: جز با همکاری نهادهای مدنی و مردمی نظیر انجمن های ادبی و شورای اسلامی شهر عمل به وظیفه خطیر مسئولیت پذیری اجتماعی از سوی ارگان ها و سازمان های دولتی محقق نمی شود.
 

شناسه خبر : 5229

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − هشت =