خانه / سیاسی / ظریف: برای اولین بار در تاریخ سه مقام ارشد وزارت امورخارجه آمریکا واشنگتن را ترک و پای میز مذاکره نشستند

ظریف: برای اولین بار در تاریخ سه مقام ارشد وزارت امورخارجه آمریکا واشنگتن را ترک و پای میز مذاکره نشستند

محمدجواد ظریف: ساختار برنامه هسته‌ای ایران در هر تفاهمی حفظ می‌شود

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی برنا محمد جواد ظریف رییس هیات مذاکره کننده هسته ای ایران در نخستین سخنرانی پس از مذاکرات وین ۸ در جمع دانشجویان دانشگاه علامه طباطبائی گفت: ساختار برنامه هسته‌ای ایران در هر تفاهمی حفظ می‌شود.
 
وزیر امور خارجه افزود: برنامه‌های ما در اراک و سایر موارد به صورت جدی و با همکاری جامعه بین‌المللی و دسترسی به جدیدترین فناوری‌های روز پیگیری می‌شود. ما امروز ثابت کردیم بدون هیچ کمکی روی پای خود بایستیم.
 
او ادامه داد: مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ یکی از مهمترین مسایل روابط بین الملل پس از جنگ سرد است.امروز می‌توانیم از بهترین دستاوردهای جامعه بین‌آلمللی استفاده کنیم و این یک دستاورد عمده است.
 
وی تصریح کرد: از شرایطی که هیچ کس گمان نمی کرد راه حلی برای موضوع هسته ای ایران وجود داشته عبور کرده و به مرحله ای رسیدیم که همه اذعان دارند تنها راه حل موجود و ممکن، مذاکره است.
 
ظریف تاکید کرد: ما تصورهای طرف مقابل مذاکره را از الگوهای رفتاری ایران تغییر دادیم.
 
وزیر امور خارجه با قدردانی از برگزاری همایش دیپلماسی هسته ای افزود: به نظر بنده این اقدام دانشگاه و انجمن علوم سیاسی برای بررسی یکی از مهم ترین موضوعاتی که امروز نه تنها سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است بلکه منطقه وجهان با آن روبرو است و آن رسیدن به یک تفاهم در حوزه برنامه هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران است.
 
ظریف ادامه داد: این اقدام، بسیار مهم است و طلیعه خوبی از این همکاری سازنده است که امیدوارم در آینده بتواند آثار مهمی برای کشور داشته باشد.
 
رییس تیم مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: همه اذعان داریم که دیپلماسی هسته ای در یکسال ونیم گذشته نه تنها یکی ازموضوعات سیاست خارجی ما بوده بلکه یکی از مهم ترین مسایل روابط بین الملل پس از جنگ سرد است.
 
ظریف توضیح داد: موضوع هسته ای، موضوعی است که در مقاطع مختلف ۶ وزیر امور خارجه کشورهای عمده جهان را به یک شهر آورده تا در برابر نمایندگان مردم بزرگ ایران به مذاکره بنشینند و در بسیاری از این مقاطع سه مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا حضور داشته اند.
 
وی اظهار داشت: شاید برای اولین بار باشد در تاریخ اخیر همزمان سه مقام ارشد وزارت امور خارجه در واشنگتن نیستند. اگر تاریخ روابط خارجی آمریکا را نگاه کنید کمتر سراغ دارید که سه مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا، وزیر، قایم مقام و معاون سیاسی وزیر خارجه آمریکا همزمان در واشنگتن نباشند چه رسد به این که در مذاکره حضور داشته باشند و این نشان دهنده اهمیت نقش جمهوری اسلامی ایران در صحنه بین المللی است و هم اهمیت مذاکرات است.
 
به گزارش گروه سیاسی برنا، ظریف با اشاره به دستاوردهای مذاکرات هسته ای بیان کرد:در حقیقت ما بعد از یک سال و نیم مذاکره از وضعیتی که دنیا فکر می کرد هیچ راه حل سیاسی برای حل و فصل موضوع هسته ای نیست، بسیاری فکر می کردند که هیچ راه حل عزتمندی برای موضوع هسته ای نیست امروز به این نتیجه رسیده اند که راه حل مبتنی بر احترام متقابل، بزرگداشت دستاوردهای مردم بزرگ ایران و شناسایی حقوق این مردم تنها راه حل رسیدن به توافق است.
 
رییس هیات مذاکره کننده هسته ای ایران تصریح کرد: دومین دستاورد این است که دوستانی که نه صرفا از زاویه خبری بلکه از زاویه تهدید دراز مدت به موضوع نگاه می کنند، در این مذاکرات توانستیم تا حد بسیار زیادی، تصور طرف مذاکره کننده، نه واقعیت، واقعیت اینکه ایران همیشه یک واحد تاریخی منسجم بوده و ادامه خواهد داشت اما تصور طرف های مذاکره ما را از الگوی رفتاری جمهوری اسلامی ایران تغییر داد.
 
وی افزود: این برای آینده کشور بسیار ضروری و از نکاتی است که به عنوان یک ناظر یا دانشجوی علوم سیاسی و روابط بین الملل برای بنده همیشه از اهمیت بالایی برخوردار بوده است.
 
ظریف اضافه کرد: مثالی بزنم، تصور غلطی غربی ها داشتند از نحوه مذاکره کردن مقامات ایرانی، صرف نظر از قبل از جمهوری اسلامی یا بعد از جمهوری اسلامی، که به آن وقت کشی، چانه زنی بازاری، فرش فروشی، امتیاز دهی در آخرین لحظات و هرچه که می گویند، این تصور غلط از الگوی رفتاری ما باعث می شد که در هر مذاکره ای ما نتوانیم به اهداف خودمان از آن مذاکره برسیم.
 
وزیر امور خارجه اظهار داشت: کتاب هایی که در آمریکا نوشته می شود، موسسه صلح آمریکایی کتاب هایی را منتشر می کند راجع به روش مذاکره کشورهای مختلف؛ کتابی هم دارند به نام روش مذاکره ایران که یکی از گروگان های سابق آمریکا در ایران به نام آقای «لیمبرتنوشته است.
 
رییس هیات مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: این کتاب ها، تصوراتی را از فرهنگ مذاکراتی ایرانی که خیلی تشبیه می کنند به روش هایی که بازاریان ما در معامله با فرش می کنند، همیشه نمود مذاکره ایرانی می دانند؛ اگر مقاله ای که در مجله «نیو ریپابلیک»، چند روز قبل از مذاکرات پایان دوره قبل، ۲۰ ژوییه گذشته نوشته شد نگاه کرده باشید، عنوان مقاله این بود، تلگراف بی ادبانه ای که می تواند کلید مذاکرات ایران و آمریکا باشد.
 
ظریف افزود: این تلگراف بی ادبانه چه بود؟ متنی بود که سفارت آمریکا در تهران به واشنگتن مخابره کرده بود با عنوان مذاکره با ایرانی ها که در آن انواع گزاره های غلط و تا حد قابل توجهی نژاد پرستانه که مبتنی بر همان بحث اورینتاریسم مرحوم ادوارد سعید است. بر همان دیدگاه به عنوان روش مذاکراتی ایرانی ها مطرح کرده بود.
 
وزیر امور خارجه اضافه کرد: ما توانستیم و اصرار هم بنده داشتم که در این مذاکرات این تصور و ادراک غلط را از نحوه مذاکره ایرانی به هم بزنیم، چون اگر این تصور باقی بماند و می ماند، در همه شئون رفتاری ما با جهان خارج تاثیر می گذاشت. در این یکسال چه کردیم؟
 
وی اظهار داشت: ما نشان دادیم همان گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی در فرمایش روز پنجشنبه فرمودند که ضرورت دارد من یکبار دیگر از حمایت هایی که حضرت ایشان از بنده و تیم مذاکره از ابتدای کار مبذول فرمودند سپاسگزاری کنم، ما از روز اول بحث منطقی کردیم.
 
ظریف تصریح کرد: حرف منطقی زدیم، راجع به موضوع صحبت کردیم، فرار از بحث راجع به موضوعات نکردیم، در مواضع مان منسجم بودیم، حرکت زیگزاگی و نامنسجم دیده نشد، از ابتدا نشان دادیم که می خواهیم به راه حل برسیم و نمی خواهیم وقت کشی کنیم.
 
وزیر امور خارجه اظهار داشت: می دانید که اصرار بر یکسال و ۶ ماه را ما داشتیم، ما گفتیم که مذاکرات باید پایان داشته باشد، ما گفتیم که مذاکرات برای مذاکره بی معناست. نشان دادیم که جمهوری اسلامی یک طرف مذاکره کننده جدی است.
 
او ادامه داد: همه برخوردهای ما مسوولانه و روشنگر بودیم، ابهام زدایی کردیم، با زبان بین المللی صحبت کردیم، با زبانی که برای طرف مقابل قابل فهم باشد، بر مبنای آموزه قرآنی که می فرماید رسولان هم بر زبان امتشان صحبت می کنند، یعنی شما قرار است با زبانی صحبت کنید که طرف مقابل بفهمد، شما با خودتان مذاکره نمی کنید.
 
رییس دستگاه دیپلماسی افزود: با طرفی مذاکره می کنید که می خواهید آن طرف، دیدگاه، نظر، منطق، حقانیت، مظلومیت این ملت بزرگوار و مقاومت این ملت بزرگوار را درک کند و این کار در این مذاکرات به خوبی انجام شد و این همان الگویی است که مقام معظم رهبری فرمودند که هر قرار عادلانه و عاقلانه را قبول می کنیم اما زیر بار حرف زور و زیاده خواهی نخواهیم رفت.
 
وی گفت: این الان برای طرف های مذاکره ما کاملا به عنوان الگوی مذاکراتی دولت تدبیر و امید و الگوی مذاکراتی جمهوری اسلامی ایران جا افتاده و مشخص شده است.
 
ظریف با بیان اینکه بزرگترین افتخار ما حمایت از مردم بزرگ ایران بوده است، بیان کرد: برای بنده و دوستانم در تیم مذاکره کننده واقعا زحمت اصل مذاکرات بر دوش این دوستان عزیز است و من از آن ها تشکر می کنم.
 
او ادامه داد: مردم خوب ما در تمامی لحظات این مذاکرات همراه ما بودند، من یقین دارم حتی منتقدین برای ما دعا کردند و در این شک ندارم. شک ندارم آن هایی که تند ترین انتقادات را از ما داشتند، در لحظات حساس مذاکرات، در شب های قدر ماه مبارک رمضان و در شب های عزیز ماه محرم برای ما دعا کردند؛ این بزرگترین دستاورد تیم مذاکراتی ماست.
 
وزیر امور خارجه تاکید کرد: حمایت مقام معظم رهبری، این که آقا بفرمایند« تیم مذاکراتی ما حقا و انصافا پایداری می کنند، منطقی حرف می زنند و جدی هستند» بزرگترین دستاورد است و من امیدوارم این اجماع ملی که در حول مذاکرات هسته ای فراهم شده است بتواند ما را تا سرمنزل مقصود نه تنها در این حوزه بلکه در همه حوزه های جامعه سیاسی کشور برساند.
 
ظریف با اشاره به حفظ دستاوردها ابراز کرد: دوم این که ما دستاوردهایمان را حفظ کردیم، هیچ عقب گردی تا کنون نداشته ایم، ساختار برنامه هسته ای ایران در هر تفاهمی همه می دانند که حفظ می شود، دیگر این فقط شعار ما نیست، این تفاهم کلی است که ساختار برنامه هسته ای ایران حفظ می شود، حرکت رو به جلوی برنامه هسته ای ایران تا رسیدن به برنامه صنعتی ادامه خواهد داشت، غنی سازی ما ادامه می یابد، برنامه های ما در اراک به صورت جد ی و با اختیار جمهوری اسلامی ایران و انشاء الله با همکاری جامعه بین المللی و با دسترسی به جدیدترین فناوری های روز پیگیری خواهد شد.
 
ظریف اظهار داشت: این مهم است، امروز ما خودمان را ثابت کردیم که می توانیم بدون هیچگونه کمکی روی پای خودمان بایستیم، اما امروز علاوه بر این که روی پای خودمان می ایستیم می توانیم از بهترین دستاوردهای جامعه بین المللی هم استفاده کنیم، می توانیم از فناوری پیشرفته جهانی هم استفاده کنیم و این یک دستاورد عمده است.
 
سرپرست تیم مذاکره کننده هسته ای با بیان مطلب امروز مردم دنیا به ایران احترام می گذارند گفت: همزمان ما برای کشور تولید احترام کردیم، مردم دنیا امروز به ایران احترام می گذارند، به روش ما احترام می گذارند و محاسبات دشمنان ما به هم ریخته است، محاسبات بدخواهان این مردم و این کشور و این نظام به هم ریخته است دیگر تیغشان برش ندارد، دوباره تاکید می کنم، ۸۴ درصد جامعه یهودی آمریکا به آقای نتانیاهو یک «نه» بزرگ گفتند و این نشان می دهد با همه تبلیغات، با همه بازی های سیاسی، چنین روشی (مذاکره ) پاسخ خواهد داد.
 
ظریف تصریح کرد: نکته سوم یا گذاره سومی که من خدمت دوستان مطرح کردم، تولید امنیت، اقتدار، نفوذ و کاهش آسیب پذیری جمهوری اسلامی ایران در اثر این مذاکرات و تغییر فضای بین المللی به نفع جمهوری اسلامی ایران است.
 
وی تاکید کرد: بنده خدمت شما عزیزان ادعا می کنم که بر اثر این مذاکرات، جمهوری اسلامی ایران امن تر شده است و دیگر هیچ کس نمی تواند بر طبل جنگ علیه این مردم بکوبد؛ تمام فضاسازی های خصمانه علیه این مردم فرو ریخته، دنیا فهمیده که می شود با این مردم بر اساس منطق، احترام، گفت و گو، درک متقابل و منافع مشترک به تفاهم رسید.
 
وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه دیگر کسی برای توهین به مردم ایران مبنای منطقی ندارد افزود: برای رسیدن به تفاهم، کسی دیگر نمی تواند بهانه تراشی کند، برای توهین به مردم ایران، کسی مبنای منطقی ندارد و نمی تواند ادعا کند. امروز تصور چنین ادعایی در جامعه بین المللی بی معنا و بی محتواست.
 
وزیر امور خارجه با اشاره به از هم پاشیدن پروژه های امنیتی سازی علیه ایران افزود: فضای امنیتی علیه جمهوری اسلامی ایران پاشیده است، پروژه امنیتی سازی ایران که پروژه ای است که صهونیست ها شاید مقدار هزینه ای که در آن کرده اند از حد حساب خارج است، برای همین است که برخی همسایگان ما متاسفانه و صهیونیست ها این میزان تلاش می کنند که این مذاکرات به نتیجه نرسد چون می دانند چقدر سرمایه گذاری کرده اند و چقدر سرمایه گذاریشان هدر می رود و دیگر نخواهد نتوانست از این پروژه ایران هراسی، اسلام هراسی و شیعه هراسی برای پیشبرد اهداف شومشان استفاده کنند.
 
ظریف اضافه کرد: امروز بر اثر یکسال و نیم مذاکره گذشته و مهم تر از آن بر اثر حمایت و مقاومت مردم بزرگ ایران، معتقدیم توانسته ایم مقاومت مردم ایران را تبدیل به یک کالای قابل عرضه در صحنه جهانی کنیم، کالایی که برای ما امنیت می خرد، کالایی که برای ما نفوذ می خرد، کالایی که برای ما قدرت می خرد، کالایی که از آسیب پذیری مردم، کشور و نظام ما می کاهد. این دستاورد بسیار بزرگی است.
 
وزیر امور خارجه تصریح کرد: احترام ایران افزایش یافته است، امروز با هر ایرانی که در سراسر جهان صحبت کنید، می گویند امروز از ایرانی بودنمان احساس غرور می کنیم، کاری به خط و ربط سیاسی شان ندارد، ایرانی که ممکن بود با طعنه و توهین مواجه باشد، امروز با تکریم، با دید منطقی نگریسته می شود و این تغییر تصورات و به هم ریختن فضاسازی های دشمنان ایران و انقلاب بسیار مهم است.
 
 
ظریف با اشاره به عدم موفقیت سیاست های ضد ایرانی در یکسال گذشته ابراز کرد: اما آثار عملیاتی آن این است که امروز شما می بینید که قدرت منطقه ای ایران افزایش یافته است، در منطقه دیگر نمی توانند علیه منافع ایران وارد شوند.
 
او ادامه داد: تحولاتی که در یکسال گذشته، در کشورهای مختلف منطقه اتفاق افتاد و دیدید که سیاست های جهانی دنباله روی سیاست های ضد ایرانی به آن شکل که برخی تلاش می کردند آن سیاست ها را جهت دهی کنند موفق نشدند، نه در سوریه و نه در عراق.
 
رییس هیات مذاکره کننده هسته ای ادامه داد: دیدید که جبهه داعش و جبهه تکفیری ها علیرغم حمایت هایی که داشتند به عنوان یک تهدید جهانی شناخته شد. این همان جبهه ای بود که تا سال گذشته در سوریه از آن حمایت می کردند، مگر داعش فرقی کرده، مگر در ماهیت داعش تحولی ایجاد شده است؟
 
رییس دستگاه دیپلماسی ایران با تاکید بر ایجاد تحول در نحوه نگرش به جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: تحولی که ایجاد شده است در نحوه نگرش به جمهوری اسلامی ایران، اسلام و شیعه در منطقه و جهان است؛ این تحول است که باعث می شود بازی هایی که امنیت سوز و اطمینان سوز است برای ایران دیگر نتوانند وارد آن شوند و از این بازی ها نتوانند استفاده کنند؛ رنگ و لعاب این سیاست ها از بین رفته است و مشتریانشان را از دست داده اند، ایران هراسی پروژه شکست خورده است.
 
ظریف شکست پروژه ایران هراسی را حقیقی دانست و گفت: فضای رفت و آمد به ایران، گفت وگو با ایران و معامله با ایران بسیار باز شده، بنگاه های اقتصادی برای آمدن به ایران صف کشیده اند، شرکت هایی که سال گذشته در نمایشگاه دوبی شرکت های ایرانی را به غرفه شان راه نمی دادند امروز خواهان صحبت با شرکت های ایرانی هستند.
 
وی افزود: بنگاه های اقتصادی، اندیشمندان، هفته آینده انشاء الله ما سمینار بین المللی جهان علیه خشونت و افراط را در ایران برگزار می کنیم، خواهید دید که چه تعداد از اندیشمندان و سیاستمداران برجسته جهان برای این اجلاس به تهران می آیند.
 
ظریف با بیان اینکه ایران امروز قدرتمندتر، پرنفوذتر و آسیب ناپذیرتر از گذشته است تصریح کرد: فضای صحبت در مورد ایران و با ایران، تغییر اساسی یافته است و این به نظر من در یک کلام، امروز ایران قدرتمندتر، پر نفوذتر و آسیب ناپذیرتر از گذشته است و انشاء الله این روند با مقاومت مردم ایران، با ایستادگی مردم ایران و با منطق و تعامل و گفت و گو و رسیدن به فهم مشترک به شکل تصاعدی افزایش پیدا خواهد کرد.
 
او اضافه کرد: چهارمین گزاره نگاه به آینده است، آینده به سمت بهتر شدن است و هیچ گاه به شرایط گذشته بازنخواهیم گشت، شرایط قابل بازگشت به گذشته نیست. ساختار مفهومی که در دنیا علیه ایران در پروژه ایران هراسی ساخته بودند درهم شکسته است، ساختمان تحریم ها به هم ریخته است و این شرایط قابل تکرار نیست، نمی شود این شرایط را به وضعیت قبل بازگرداند.
 
وزیر امور خارجه تصریح کرد: سیاست مقام معظم رهبری مبتنی بر اقتصاد مقاومتی، ایران را آسیب ناپذیرتر کرده است و از برندگی تحریم ها علیه این مردم هم کاسته است وانشاء الله با پیگیری این سیاست که یکی از اولویت های دولت است، فشار بر طرف های مذاکره برای رسیدن به تفاهم افزایش خواهد یافت.
 
رییس دستگاه دیپلماسی افزود: ضمن این که ما اعتقاد داریم طرف های مذاکره ما به این درک رسیده اند که باید با ایران مذاکره کنند و رفتارشان هم همین را نشان می دهد، مذاکراتی که ۵روز سه مقام عالی وزارت خارجه آمریکا، سه روز وزیر خارجه آلمان، دو بار وزرای خارجه انگلیس و فرانسه در عرض ۲ روز به وین آمدند برای این که به نتیجه برسند، حتما این شرایط شرایطی است که بازگشت به گذشته را غیر ممکن کند.
 
ظریف با بیان اینکه مذاکره یعنی بده بستان و فراز و نشیب دارد ابراز کرد: البته هر مذاکره ای مخصوصا مذاکره ای که طرف مقابل نخواهد امتیازی بدهد، نخواهد از اصولش کوتاه بیاید، البته مذاکره یعنی بده بستان، به معنای یک گفت و گوی یک طرفه نیست، به معنی تحمیل همه نظرات نیست اما روی اصولمان ایستاده ایم و چون روی اصولمان ایستاده ایم، مذاکره فراز و نشیب دارد و طبیعی است.
 
او تشریح کرد: کسی نباید نگران شود که مذاکرات ما فراز و نشیب داشته باشد و کسی هم نباید زیادی خوشحال شود و ننویسند «هیچ»، این ها طبیعی مذاکرات است، کسی که این چیزها را می گوید مذاکره را متوجه نیست؛ بله اگر قرار باشد یا بروید بیانیه بخوانید یا بیانیه طرف مقابل را قبول کنید، مذاکره یک روزه یا به نتیجه می رسد یا نمی رسد.
 
ظریف ادامه داد: اما اگر قرار باشد مذاکره بخواهد به آنچه که محیط تفاهم و درک مشترک و محیط توافق است برسد، فراز و نشیب دارد؛ دشوار است و شما یقین داشته باشید که هیات مذاکره کننده شما در برابر این دشواری انشاءالله می ایستد و با مقاومت و منطق.
 
وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما هیچ چیزی بیش از حقوقمان نمی خواهیم، همه چیز هم معتقدیم که چون سیاست هسته ای جمهوری اسلامی ایران بر اساس فتوای مقام معظم رهبری و بر اساس محاسبات استراتژیک ما ۱۰۰ درصد صلح آمیز بوده، هست و خواهد بود، برای رسیدن به تفاهم نگرانی نداریم.
 
وزیر امور خارجه با بیان مطلب تفاهم برای ما مفید است چون چیزی را از دست نمی دهیم افزود: تفاهم برای ما مفید است و ضرری ندارد، چون چیزی نداریم که در تفاهم از دست بدهیم، ما دنبال سلاح نیستم، درست است که آن ها می گویند ما نگرانی ها را رفع کردیم، دیگر کسی خطر تهدید هسته ای ایران را ندارد، خب بگذارید دلشان را با این خوش کنند ما هیچ گاه خطر هسته ای برای کسی نبوده ایم، ما معتقد نیستیم که سلاح هسته ای برای هیچ کشوری امنیت زا است. سلاح هسته ای تنها امنیت زدا است.
 
او تصریح کرد: بازدارندگی هسته ای مبنای آن دیوانگی است، دیوانگی مبنای بازدارندگی هسته ای است، بحمد الله ما ملتی عاقل ومنطقی هستیم و انشاء الله با یک چشم انداز روشن، با حمایت ودعای مردم، با حمایت مقام معظم رهبری و هدایت ها وحمایت ها ریاست محترم جمهوری و با توکل به خدا که تنها قدر قدرت جهان خداست، با موفقیت این کار را به پایان خواهیم برد.
 
ظریف در پایان خطاب به دانشجویان گفت: دوستان! آمریکا قدر قدرت نیست، هیچ کسی، هیچ کشوری در دنیا قدر قدرت نیست، یک قدر قدرت لایزال داریم و آن خداوند خالق متعال است. با توکل به خدا و استعانت از ارواح طیبه ائمه هداه مهدین و شهدای عزیز و با اتکای به قدرت لایزال مردم ایران انشاء الله حتما با موفقیت این کار را به پایان خواهیم برد.

شناسه خبر : 16977

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + هفده =