خانه / سیاسی / ظریف در گفتگو با اشپیگل: ایران ممکن است غنی سازی اورانیوم را افزایش دهد

ظریف در گفتگو با اشپیگل: ایران ممکن است غنی سازی اورانیوم را افزایش دهد

وزیر خارجه ایران در گفتگو با اشپیگل تاکید کرد در صورت منفعل بودن اروپا در برابر خروج آمریکا از برجام احتمال افزایش غنی سازی اورانیوم از سوی ایران وجود دارد.


«محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران در گفتگو با مجله آلمانی اشپیگل اظهار داشت: چنانچه اتحادیه اروپا در برخورد با خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران به برخورد منفعلانه خود ادامه دهد، این امکان و احتمال وجود دارد که تهران غنی‌سازی اورانیوم را افزایش دهد.

وی در ادامه این گفتگو افزود:اروپایی‌ها و کشورهای دیگر امضاکننده توافق هسته ای با ایران باید برای جبران تحریم‌های آمریکا دست به کار شوند.

وزیر خارجه ایران همچنین خاطر نشان کرد: چنانچه تعادل میان دادن و گرفتن بر هم بخورد ایران واکنش نشان خواهد داد. این واکنش می تواند اقدامی جز خروج از برجام بوده و ایران دست به افزایش غنی سازی اورانیوم بزند.

وزیر امورخارجه ایران در ادامه این گفتگو در خصوص احتمال مذاکره تهران – واشنگتن تصریح کرد: در حال حاضر دلیلی برای گفتگو با آمریکا نمی بینیم. تنها در صورتی که آمریکا بار دیگر به توافق هسته ای ( برجام) بازگردد می توان درباره گفتگوی دوجانبه تصمیم گیری کرد.

ظریف با اشاره به بی سابقه بودن توافقی مانند توافق هسته ای ایران اظهار داشت: ما برای دستیابی به توافق هسته ای ساعت ها مذاکره در سطح وزرا انجام دادیم، اقدامی که در سوابق ایران و آمریکا بی سابقه بود. قطعا اگر آن زمان نیز ترامپ در قدرت بود همه چیز را نابود می کرد.

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه چه کسی تضمین می دهد که ترامپ بار دیگر به گفتگو و توافق پایبند بماند، افزود: ما دیگر نمی خواهیم وقت خود را برای مذاکره مستقیم هدر دهیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه گفت: توافق هسته‌ای با ایران یک توافق عاشقانه نیست، بلکه توافقی منطقی است. ایران آمادگی دارد که تا زمانی که منافعش تامین شود، آن را اجرا کند. این کاملا پرسشی کاربردی و نه احساسی است. روابط جهانی بر مبنای داد و ستد است. اگر این توافق در پی اقدامات آمریکا و عملکرد خنثی اروپایی‌ها به هم بخورد در این صورت ما هم اقدام می‌کنیم.

ظریف درباره احتمال خروج ایران از توافق هسته ای با غرب خاطر نشان کرد: ایران در چارچوب توافق مانند خارج آن فرصت‌هایی دارد و ما خود را برای چنین وضعیتی آماده کرده‌ایم.اما لزوما نیازی به  پایان دادن (به توافق) نیست.

وی همچنین افزود: بند ۳۶ توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت این امکان را به ما می‌دهد که  (سطح پایبندی) را کاهش دهیم بدون اینکه از توافق خارج شویم.  افزایش غنی‌سازی اورانیوم می‌تواند یکی از این موارد باشد.

وزیر خارجه ایران درباره اعمال تحریم های آمریکا بر شرکت های اروپایی همکاری کننده با ایران اذعان داشت:پرسش این است که آیا اروپا می‌خواهد که شرکت‌های اروپایی از قوانین اروپا پیروی کنند یا از قوانین آمریکا. اصطلاحا آیا اروپا از روی دیکته آمریکا رونویسی می کند. در این باره باید گفت که اتحادیه اروپا قوانین مسدودساز را در اختیار دارد. به این ترتیب می‌تواند شرکت‌هایی را که به دلیل تحریم‌های آمریکا از همکاری با ایران خودداری می‌کنند را مجازات کند.

اروپا همواره به این نکته اشاره داشته که توافق هسته‌ای با ایران در راستای منافع امنیتی‌اش است . بنابراین باید آمادگی آن را داشته باشد که برای امنیتش هزینه بپردازد و به این نکته واقف باشد که کار بیهوده‌ای نیست. اروپایی‌ها باید تصمیم بگیرند که آیا آمادگی دارند حرف‌های خود را عملی کنند.

شناسه خبر : 21902

این خبر رو هم ببینید

پرسش یک استاد دانشگاه از استاندار در مورد حقوق شهروندی در نظام اداری کردستان

استادیار گروه حقوق دانشگاه کردستان در یادداشتی نوشت؛ استاندار کردستان تا حال حاضر چه اقداماتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 14 =