خانه / اجتماعی / عارف قربانی تحلیل گر سیاسی کُرد در گفتگو با کردپرس: کُردها با ایران توافق کنند، آمریکا رفتنی است

عارف قربانی تحلیل گر سیاسی کُرد در گفتگو با کردپرس: کُردها با ایران توافق کنند، آمریکا رفتنی است

عارف قربانی تحلیل گر سیاسی در اقلیم کردستان عراق، ضمن توصیف عملیات نظامی ترکیه‌ در سوریه‌ به اشغالگری و تشریح استراتژی رجب طیب اردوغان برای مستقر کردن گروه‌ های تروریستی در قندیل، بر ضروت تجدیدنظر کُردها در روابط با آمریکا و غرب و لزوم توافق با ایران تاکید کرد. 


کردپرس: عارف قربانی نویسنده و تحلیل گر سیاسی مشهور در عراق و اقلیم کردستان، درباره‌ عملیات ارتش ترکیه‌ موسوم به‌ عملیات چشمه‌ صلح در مناطق شمال و شمال شرق سوریه،‌ به‌ کردپرس، گفت: عملیات ارتش ترکیه‌ در سوریه‌ عملیاتی خصمانه‌ علیه‌ تمامی کُردها است، هیچ دلیل و بهانه‌ ای به‌ انجام دادن این عملیات اردوغان مشروعیت نمی بخشد. مناطقی که‌ هدف عملیات نظامی ترکیه‌ هستند از زمانی که‌ به‌ کنترل نیروهای کُرد درآمده‌ اند باثبات و آرام ترین مناطق‌ در سوریه‌ بوده‌ اند و از سوی دیگر، آرام ترین مناطق‌ در مرزهای ترکیه‌ با سوریه‌ بوده‌ اند و از آغاز اداره‌ این مناطق از سوی کُردها هیچ مشکل امنیتی برای ترکیه‌ ایجاد نشده‌ است.

وی تصریح کرد: متاسفانه‌ عیان شد رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه‌ حضور داعش در این مناطق را بیش از هر وضعیت دیگری و به‌ ویژه‌ اداره‌ منطقه‌ توسط کُردها می پسندد.  دلیل این خصومت نیز فقط کُرد بودن ساکنان و نیروهای مستقر در این مناطق است.

قربانی، درباره‌ اهداف ترکیه‌ از انجام عملیات نظامی در شمال سوریه‌، گفت: هدف اردوغان جایگزین کردن نیروهای جبهه‌ النصره به‌ جای کُردها در مناطق شمال سوریه‌ است، ترکیه‌ قصد دارد این نیرو را که‌ هم اکنون تحت لوای ارتش آزاد و آن چه‌ ارتش ملی سوریه‌ می خواند و با اردوغان همکاری می کنند در این مناطق مستقر و حاکم کند.  جبهه‌ النصره‌ نیرویی همچون داعش است و همپیمانی آن با داعش در آینده‌ بعید به نظر نمی رسد.

این تحلیل گر سیاسی در ادامه‌ به‌ دیگر اهداف رئیس جمهور ترکیه‌ از انجام عملیات چشمه‌ صلح در سوریه‌ گفت: اردوغان به‌ دنبال آزاد کردن داعشی های دربند کُردها در مناطق شمال سوریه‌ است تا ثبات منطقه‌ را برهم زده‌ و آن ها را به‌ عامل تهدیدی در منطقه‌ و علیه‌ اروپا تبدیل نماید.

قربانی در پاسخ به‌ این سوال که‌ چه‌ کسانی در منطقه‌ از عملیات ارتش ترکیه‌ در شمال سوریه‌ نفع می برند و اقلیم کردستان در کجای این معادله‌ ایستاده‌ است، گفت: این عملیات هیچ نفعی برای هیچ کسی در منطقه‌ ندارد، حتی به‌ نفع خود اردوغان نیست.  زیرا این پروژه‌ و عملیات، بازی با آتش است به‌ ویژه‌ برای آنکارا. استراتژی اردوغان مشخص است. هدف وی فقط مناطق کردنشین شمال سوریه‌ نیست،  با اطمینان خاطر می گویم پس از این عملیات و فارغ شدن از اجرای پروژه خود در سوریه‌ همان عملیات را برای شنگال و قندیل و در مجموع اقلیم کردستان هم انجام خواهد داد. براین عقیده‌ ام که‌ اردوغان مدت مدیدی است رهبری گروه‌ های جهادی سنی را در منطقه‌ بر عهده‌ دارد و آن ها را برای اجرای طرح ها و تحقق منافع خود به‌ کار می گیرد. هدف وی بیرون راندن پ.ک.ک از قندیل و جایگزین کردن آن با این گروه‌ های تروریستی است تا از آن جا این گروه ها را علیه‌ همه‌ کشورهایی که‌ منافعشان در چارچوب منافع اردوغان و ترکیه‌ نمی گنجد و با آن سوگیری دارند، به‌ کار گیرد. به‌ ویژه‌ قصد دارد این گروه‌ های تروریستی را علیه‌ همه‌ کُردها در تمامی کشورهای منطقه‌ به‌ کار گیرد.

وی خاطرنشان ساخت: پروژه اردوغان وضعیت و ثبات کل منطقه‌ را بر هم خواهد زد و نتیجه‌ آن ایجاد جنگ قومی میان کُردها و ترک ها در منطقه‌ است. زیرا اردوغان نمی تواند پیش چشم همه‌ کُردها در شهرها و مناطق کرنشین منطقه‌ دست به‌ کشتار و نسل کشی بزند و فکر کند اهدافش محقق خواهد شد، زیرا بدون شک کُردها دست بسته‌ نخواهند بود و نتیجه‌ این موضوع آغاز جنگ قومی میان کردها و ترک ها خواهد بود.

عارف قربانی درباره‌ دیدگاه‌ و موضوع احزاب اقلیم کردستان به‌ ویژه‌ حزب دمکرات (پارتی) در مقابل عملیات نظامی ترکیه‌ در مناطق کردنشین سوریه‌ اظهار کرد: تاکنون همه‌ احزاب اقلیم کردستان عراق در قبال این موضوع موضعی واحد و مشترک داشته‌ اند. همه‌ احزاب و شخصیت های سیاسی اتفاق نظر دارند که‌ آن چه‌ اردوغان انجام می دهد نه‌ حق است و نه‌ مشروع و ضرورت و لزومی به‌ انجام آن نبود و فقط برای دشمنی با کُردها است. همه‌ احزاب کردستانی دارای مواضع شفافی هستند. به‌ طور مشخص در ارتباط با حزب دمکرات که‌ دارای روابط نزدیکی با ترکیه‌ بود و این گونه‌ تحلیل می شد که‌ دارای اختلافاتی با حزب اتحاد دمکراتیک (پ.ی.د) می باشد، بر این عقیده‌ ام که‌ در مقطع کنونی پارتی هم به‌ خوبی این خطر را درک کرده‌ است که‌ پس از مناطق کردنشین شمال سوریه‌ نوبت اقلیم کردستان هم خواهد رسید و این که‌ استراتژی اردوغان فقط کُردها در سوریه و پ.ک.ک‌ نیست، بلکه‌ به‌ دنبال آن است که‌ همه‌ کُردها را هدف قرار دهد.

این تحلیل گر سیاسی درباره‌ نقشی که‌ احزاب اقلیم کردستان در مقطع کنونی می توانند ایفا نمایند، گفت: همه‌ احزاب اقلیم کردستان و در این میان حزب دمکرات و اتحادیه‌ میهنی (یکیتی) و جنبش تغییر (گوران) باید در مقطع کنونی موضع مشترکی اتخاذ کنند و آن چه‌ در توان دارند برای ارتباط گیری با جامعه‌ جهانی و تشریح وضعیت موجود برای کشورهای دیگر انجام دهند.

قربانی بر ضرورت تجدیدنظر کُردها در روابط خارجی خود در منطقه‌ تاکید کرد و گفت: کُردها باید به‌ دقت سیاست های غرب و به‌ ویژه‌ آمریکا را ارزیابی و تحلیل کنند و این موضوع در بلند مدت برای آن ها بسیار سرنوشت ساز و استراتژیک خواهد بود. بر این عقیده‌ ام که‌ کُردها در منطقه‌ باید از این پس تمامی مسائل و مناقشات خود با ایران را حل و فصل کنند و به‌ دنبال راه‌ حلی برای این مهم باشند. کُرد باید دوش به‌ دوش ایران در منطقه‌ به‌ تدوین و تعیین چارچوب سیاست خود بیندیشد، زیرا به‌ خوبی برای همه‌ محرز گردید که‌ آمریکا منافع خود را بر منافع همه‌ ملت های جهان و به‌ ویژه‌ کُردها ارجح می داند. کُردها تجربه‌ های تلخی با آمریکا دارند. اولین بار نیست که‌ آمریکا به‌ آن ها پشت می کند و آن ها را وجه‌ المصالحه‌ قرار می دهد . در سال های ۱۹۷۵ و ۱۶ اکتبر ۲۰۱۷ در عراق و اشغال عفرین در سوریه‌ توسط ترکیه‌، آمریکا به‌ کُردها پشت کرد و این چهارمین بار است که‌ آمریکا کُردها را در چنین وضعیتی قرار می دهد. به‌ همین دلیل ضروری است که‌ کُردها در مواضع خود در ارتباط با سیاست غرب در منطقه‌ تجدیدنظر کنند.

تحلیل گر سیاسی برجسته‌ کُرد در تشریح عقیده‌ اش مبنی بر ضروت نگاه‌ کردها در منطقه‌ به‌ ایران، گفت: اولین بار نیست که‌ این موضع را مطرح می کنم و بارها و در یادداشت های بسیار طی چند سال اخیر بر این امر تاکید کرده‌ ام که‌ در نهایت آمریکا از این منطقه‌ خواهد رفت و این ایران است که‌ برای همیشه‌ در منطقه‌ حضور دارد. این موضوع را تشریح کرده‌ ام که‌ حتی اگر مسائل و مشکلات و اختلافات و گلایه‌ هایی میان کردها و در این میان حاکمیت اقلیم کردستان و ایران وجود دارد با گفتگو و مذاکرات حل و فصل شوند. به‌ دلیل این که‌ ما همسایه‌ همیشگی هستیم و بنا به‌ جبر جغرافیا باید تحت هر شرایطی با هم زندگی کنیم. لازم است همه‌ مسائل را از طریق دیالوگ حل و فصل کنیم تا کشورهای دیگر آن ها را به‌ عنوان کارت بازی به‌ کار نگیرند که در این میان ملت های بدون دولت قربانی شوند.

قربانی تاکید کرد: به‌ نظر من کُردها باید مسائل و مشکلات خود را با کشورهای منطقه‌ و همسایگان همیشگی خود حل و فصل کنند. آمریکا همیشه‌ کُردها و احزاب کُردی را به‌ عنوان ابزار تحقق اهداف خود و کارت سیاسی به‌ کار گرفته‌ است.  پیام اخیر ترامپ کاملا شفاف بود و آن هم اذعان به‌ این واقعیت که‌ کُردها را به‌ عنوان پیاده‌ نظام و عاملی در راستای تحقق اهداف آمریکا در مقابل دریافت پول و سلاح  به‌ کار گرفته‌ است.  این در حالی است که‌ اگر تحلیلی ریزبینانه و منصفانه‌‌ از وضعیت منطقه‌ و تاریخ آن ارائه‌ شود باید به‌ این واقعیت اشاره‌ داشت زمانی که‌ ما کُردها در عراق علیه‌ حکومت بعث صدامی مبارزه‌ می کردیم، آمریکا از  صدام پشتیبانی می کرد و پس از گذشت چهار دهه‌ بود که‌ آمریکا صدام را خطر و تهدید برای ثبات و امنیت منطقه‌ و جهان اعلام کرد و در سقوط آن مشارکت کرد. ما کُردها در جبهه‌ آمریکا علیه‌ صدام حضور نیافتیم بلکه‌ واقعیت این است که‌ این آمریکا بود که‌ در جبهه‌ کُردها و دیگر مخالفان عراقی علیه‌ صدام قرار گرفت و در آینده‌ هم همین مسئله‌ برای ترک ها صدق خواهد کرد و لازم است که‌ کُردها در منطقه‌ ارزیابی و تحلیل واقبینانه‌ ای از سیاست و رویکرد خود داشته‌ باشد.

مصاحبه‌ : حسن صالحی سرویس عراق و اقلیم کردستان خبرگزاری کردپرس

شناسه خبر : 23322

این خبر رو هم ببینید

هیچ موردی از کرونا در کردستان وجود ندارد/ کمبود ماسک نداریم

ایسنا/کردستان مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، ضمن تکذیب خبر مشاهده ویروس کرونا در استان، گفت: خبر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − سه =