خانه / اجتماعی / عبور از امواج بی رحم اژه و مدیترانه…! (در سوگ مرگ ئالان )/دکتر شهباز محسنی

عبور از امواج بی رحم اژه و مدیترانه…! (در سوگ مرگ ئالان )/دکتر شهباز محسنی

در این دو سه روز، تصویر کودک سه ساله و مظلوم سوری، آلان، که در جریان واژگون شدن قایق به همراه مادرش، ریحان و برادرش، غالب غرق شدند سیل اشک را از چشم جهانیان جاری ساخت و وجدان همه از جمله بعضی سیاست ورزان کلان دنیا را تکان داد به طوری که بعضی هایشان را حتی به اظهار نظر واداشت. مگر می شد آلان را دید و گریه نکرد؟!

این روزها مهمان تصاویر و خبرهایی تلخ تر از زهر هستیم. عبور خیل آوارگان خسته و مستأصل و گرسنه و عصبی سوری و لیبیایی از روی بستر امواج خروشان اژه و مدیترانه به امید رسیدن به سرپناهی امن و یافتن لقمه نانی. اما قایقهای کوچکشان یارای مقابله با امواج به اهتزاز آمده اژه و مدیترانه را ندارند که گاه با واژگون شدن آن، این سرنشینان به جان آمده که غالبا هم زن و بچه اند در کام دریا غرق می شوند.
 
در این دو سه روز، تصویر کودک سه ساله و مظلوم سوری، آلان، که در جریان واژگون شدن قایق به همراه مادرش، ریحان و برادرش، غالب غرق شدند سیل اشک را از چشم جهانیان جاری ساخت و وجدان همه از جمله بعضی سیاست ورزان کلان دنیا را تکان داد به طوری که بعضی هایشان را حتی به اظهار نظر واداشت. مگر می شد آلان را دید و گریه نکرد؟!
 
جنگ پنج ساله سوریه بدون هیچ دورنمایی از پایان پذیری آن، از تراژدیهای جانکاهِ  روزگار ماست. صحنه هایی چون صحنه جان باختن آلان مظلوم و پهلو گرفتن پیکر بی رمق و کم وزن آن کوک در کنار ساحل اژه  تنها گوشه ای از رنج بسیار مردم این ناحیه از دنیاست. آه ای کلمات و ای واژه های روسیاه! شما در ابراز احساس اندوه آمیزمان چقدر کوتاهی می کنید! براستی دردناک است و خداوند عجب صبری دارد؟
 
سوریه یکی از بهترین کشورهای عربی و منطقه بود برای زندگی کردن؛ با مردمی فهیم و مهربان و شهرهای باستانی و تاریخی و مناظری زیبا و جذاب. دمشق قدیمی ترین شهر دنیا  که دو قرن پایتخت  امویان بود با آثار باستانی و اسلامی فراوان که لقبش شهر پیامبران است.  حلب آن قدر زیبا بود که در سال ۲۰۰۵ از سوی یونسکو به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی گشت.  حمص  و تدمیر و درعا و… نیز. اما امروزه بسیاری از شهرهایش تبدیل به تلی از خاکستر و ویرانه شده اند و خاک این کشور جولانگاه تاخت و تاز انواع گروه های افراطی از اقصی نقاط دنیا گشته. از سویی بخش عمده  ای از مردمش که گویا بیش از ده میلیون نفرند برای حفظ جان خود مجبور به مهاجرت بویژه به خارج شده اند و اغلب از راههای پر خطر عبور می کنند.
 
افسوس که کشورهای قوی دنیا برای فروش تولیدات کارخانه های سلاح سازی شان با کار بر روی زمینه های چالش زای قومی و مذهبی، و برافروختن آتش جنگهای نیابتی  مردم را به جان هم می اندازند. البته بعد هم پذیرای اندکی از مهاجرانِ جان به سلامت به در برده می شوند تا با گداپروری، کارهای  سطح پایین جامعه خود را به آنها بسپارند وآنگاه سازمانهای مدافع حقوق بشر بر سرشان منت هم بگذارند!
 
امروزه آگاهان هشدار داده اند که این مهاجرتهای فراوان پدیده نگران کننده ای است چرا که سبب تغییر دموگرافی منطقه می شود.
 
   آه ای دیروز!  دیروز بود که جنازه بی رمق آلان و ریحان و غالب که نماد مظلومیت مردم جنگ زده سوریه اند به کوبانی بازگرداندهشدند و با استقبال دیدگان خیس و روحیه متألم و آزرده  مردم به خاک سپرده شدند. اما آنچه می ماند شرمساری است برای بازیگرانی که طراح و هیزم بیار آتش این جنگ اند. عمه آلان در مصاحبه اش با چشم گریان و صدای لرزان می گفت آلان تلفنی ازم خواسته بود وقتی به آن سوی آبها رسیدم و به شما رسیدیم برایم دوچرخه بخر. پدرش عبدالله کردی هم که در هم شکسته بود  می گفت که پسرانم زیباترین پسران دنیا بودند! آه چقدر سخت است مرور کردنِ این کلمات در ذهن و زبانمان!
 
پس از پنج سال دیروز دیوید کامرون در انگلیس، نخست وزیر استرالیا و خانم مرکل صدر اعظم آلمان ابراز تأسف کردند. باز جای شکرش باقی است! اما رییس جمهور عقب افتاده مجارستان  به جای ابراز همدردی و کمک به سیل آوارگان سوری که در کشورش در حال ترانزیت اند توسط پلیس ضد شورش محاصره شان کرد و حتی بعضی هایشان را کتک زدند و اظهار ناراحتی کرد که با این سیل مهاجرت از کشورهای اسلامی به زودی مهاجران، ساکنان اروپا را تبدیل به اقلیت خواهند کرد!
 
بسی جای تأسف و شرم است. مشهور است که بر سر در خانقاه ابوالحسن خرقانی نوشته بودند: هرکه به این خانقاه آید نانش دهید و از دینش مپرسید زیرا آنکه پیش خداوند به جان ارزد البته نزد ابوالحسن به نان ارزد!
 
 مرکل با طعنه گفت که مکه برای آوارگان و پناهجویان نزدیک تر از آلمان است. مکه ای که این روزها پذیرای چند میلیون حاجی برای ادای فریضه حج است. اما سران سیر و عیاش عرب که به دور چاههای نفت حلقه زده اند مگر گوش شنوا دارند؟! عربستان که سخت درگیر مداخله در اوضاع یمن است گمان نمی رود  وقتی برای رسیدن به حال این بینوایان داشته باشد.
 
آری اینچنین است برادر!
 
 
 
کد مطلب: ۹۰۹۵۳  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۶/۱۵  |  ساعت: ۱۰ : ۳۳

شناسه خبر : 7333

این خبر رو هم ببینید

الزامات مدیریت و توسعه روستایی/ یحیی دباغی *

قش روستاییان و روستا به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده توسعه از اهمیت به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 3 =