خانه / سیاسی / علل عقب نشینی نیروهای پیشمرگ از نظر کارشناسان خارجی

علل عقب نشینی نیروهای پیشمرگ از نظر کارشناسان خارجی

درست است که آنها از نظر تاکتیکی سرزمینهایی را از دست داده اند اما این بدان معنا نیست که آنها به طور کلی ابتکار عمل را از دست داده باشند. آنها از حالت تدافعی به تهاجمی تغییر موضع داده اند و با حمایت آمریکا می توانند خیلی چیزها را احیا کنند

برخی کارشناسان در اشاره به علل پیشرویهای داعش در اقلیم کردستان، عدم داشتن تجربه جنگ واقعی در میان نیروهای پیشمرگ و ضعف فرماندهی در این نیروها را ذکر می کنند.
به گزارش کردپرس واژه « پیشمرگ» در رسانه های های خارجی به « کسانی که با مرگ رودر رو می شوند» ترجمه شده است اما به گفته کارشناسان نظامی و سیاسی کمتر کسی گمان می کرد این نیروی نظامی کردهای عراق که به عنوان تنها نیروی منظمی تعبیر می شد که بتواند در مقابل تعهدید داعش مقاومت کند، چند شهر و شهرک مهم را به نیروهای داعش واگذار کند.
این روزها که کارشناسان و بنیادهای فکری مشهور سیاسی عقب نشینی کردها در مقابل حملات داعش را یک شک می دانند به بررسی علل و عوامل تاب نیاوردن نیروهای پیشمرگ در مقابل حمله ستیزه جویان داعش پرداخته اند.
در تازه ترین این تحلیلها بلند علیرضا، مدیر پروژه ترکیه در مرکزمطالعات بین الملل واستراتژیک در واشنگتن به مجله فارن پالسی گفته است نیروهای کرد سالها به عنوان نیروی برتر مبارز و نیرویی که به گارد ریاست جمهوری عراق حمله می کرد و در کنار ایرانیان در جنگ ایران و عراق پیکار می کردند، شناخته شده بود اما آنها برای بیش از یک دهه یک جنگ واقعی را تجربه نکرده ا ند و برای جنگیدن با دشمن رزم آزموده ای مانند داعش خوب آماده نشده بودند. به علاوه نیروهای پیشمرگ ظرفیت نگاهداشتن مرزهای طولانی با این گروه شبه نظامی را نداشتند.
 
وی افزود:« ما به نیروهای پیشمرگ به عنوان پیکارجویان شجاع کوهستان نگاه می کردیم اما ما اکنون شواهدی داریم که از شکست آنها خبر می دهد.»
اما مایکل نایت، پژوهشگر انستیتوی واشنگتن برای خاور نزدیک نظر دیگری دارد. وی می گوید نیروهای پیشمرگ هفته ها و در مرز طولانی با نیروهای دعش درگیر شده بودند و این یک نکته اساسی است.
وی با اشاره به فاصله زیاد میان موصل در نینوا و شهرهای جلولا و سعدیه در استان دیاله و پراکنده شدن نیروهای پیشمرگ در جبهه ای وسیع با داعش می گوید داعش در روزهای اول تا سوم آگوست تهاجمی را در غرب استان نینوا آغاز کرد و نیروهای پیشمرگ را به مقابله واداشت. در همین زمان نیروهای پیشمرگ در مناطق جلولا وسعدیه که دفاع از آنها بسیار مشکل است، با نیروهای داعش در حال درگیری بودند.
این کارشناس مسائل نظامی و امنیتی در عراق یکی دیگر از علل عدم توانایی نیروهای پیشمرگ در مقابل داعش را ضعف رهبری و فرماندهی این نیروها عنوان می کند.
وی می گوید:« مشکل این است که این نیروها درست هدایت نشدند و در موقعیتهای مناسب استقرار نیافتند.
مایکل نایت به عنوان نمونه اشاره می کند:«مناطق سنجار(شنگال) و ربیعه که اکنون در دست داعش است، یک باریکه طولانی در امتداد مرزهای سوریه تا عمق قلمرو داعش در عراق را شامل می شود. پوشش این مناطق طولانی استقرار تعداد زیادی از نیروهای پیشمرگ را می طلبد اما تعداد کمی از نیروهای پیشمرگ در روز اول آگوست( ۹ مرداد) در این مناطق استقرار یافتند.»
وی همچنین دستیابی داعش بر سد موصل را علت عدم فرمان دهی صحیح نیروها و استقرار عدم نیروی کافی در حاشیه سد موصل عنوان کرد.
این پژوهشگر در وبلاگ خود علت عدم استقرار نیروی پیشمرگ برای محافظت از سد موصل را تعداد کم نیروی پیشمرگ نمی داند بلکه تلاش برای کنترل کرکوک را از سوی دو حزب عمده در اقلیم کردستان را علت آن می داند.
وی می نویسد:« عدم حضور نیروی کافی پیشمرگ در اطراف موصل به این دلیل نیست که دولت اقلیم کردستان نیروی کافی در اختیار ندارد بلکه به این خاطر است که نیروهای پیشمرگ بیشتر در اطراف کرکوک تمرکز یافته اند.جایی که دو حزب اتحادیه میهنی و حزب دموکرات برای اعمال نفوذ بیشتر در آن تلاش می کنند.»
این کارشناس نظامی در حوزه عراق با این حال به پیشروی دوباره نیروی پیشمرگ در مناطق از دست رفته خوش بین است وی به فارین پالسی گفته است:« درست است که آنها از نظر تاکتیکی سرزمینهایی را از دست داده اند اما این بدان معنا نیست که آنها به طور کلی ابتکار عمل را از دست داده باشند. آنها از حالت تدافعی به تهاجمی تغییر موضع داده اند و با حمایت آمریکا می توانند خیلی چیزها را احیا کنند.»/

شناسه خبر : 18365

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + هفده =