خانه / سیاسی / فراخوان وزارت دفاع خودگردانی کُردی جزیره برای دفاع از کوبانی

فراخوان وزارت دفاع خودگردانی کُردی جزیره برای دفاع از کوبانی

وزارت دفاع حکومت خودگردان منطقه ی کردنشین جزیره از شهروندان خواسته که با مراجعه به مراکز فرماندهی «واحدهای دفاع از خلق» سلاح دریافت کرده و به دفاع از کوبانی برخیزند

به نقل از HAWARNEWS از بامداد دیروز منطقه ی کردنشین کوبانی در شمال سوریه از سه سمت جنوب، شرق و غرب تحت حملات شدید گروه داعش قرار گرفته ور در هر سه منطقه، بین مدافعین کُرد سوری موسوم به «واحدهای دفاع از خلق» (YPG) و داعش جنگ در جریان است. قرارگاه مرکزی این گروه مسلح وابسته به پ.ک.ک امروز با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در ۴۸ ساعت گذشته ۶۰ تن از افراد داعش در این درگیری ها کشته شده اند و سلاح و مهمات آنان از جمله ۲ قبضه دوشکا به دست کردها افتاده است.
از دیگر سو وزارت دفاع حکومت خودگردان منطقه ی کردنشین جزیره با صدور بیانیه ای اعلام کرده که شرایط کوبانی نگران کننده است و لازم است هر شهروندی که توان فعالیت نظامی دارد با مراجعه به مراکز فرماندهی «واحدهای دفاع از خلق» سلاح دریافت کرده و به دفاع از کوبانی برخیزد.
گفتنی است در شمال سوریه سه منطقه ی کردنشین به نام های جزیره، کوبانی و عفرین وجود دارند که این مناطق دارای پیوستگی جغرافیایی نیستند و منطقه ی عرب نشین تل ابیض یا گرکی سپی در حوالی رقه، کوبانی را از جزیره جدا کرده و با توجه به این که این منطقه در اختیار داعش است، مدافعین کُرد برای ورود به کوبانی راهی جز این ندارند که از جزیره وارد ترکیه شده و با دور زدن مرز تل ابیض، از استان شانلی اورفا وارد کوبانی شوند. از دیگر سو منطقه ی عرب نشین عزاز نیز بین کوبانی و عفرین قرار گرفته و همین موضوع کار دفاع و اعزام نیرو را در این مناطق دشوارتر می کند.
گفتنی است اغلب کردهای سوریه در منطقه ی جزیره به مرکزیت شهر قامیشلو زندگی می کنند و شهرهای مهم دیگری همچون دیرک و عامودا نیز در جزیره در استان حسکه واقع شده اند و شمار مدافعین کُرد سوری در کوبانی و عفرین بسیار کمتر از جزیره است و نزدیکی کوبانی به رقه که از سوی داعش به عنوان پایتخت امارت اسلامی انتخاب شده، کردهای این دیار را در شرایط سختی قرار داده است.
 
کد مطلب: ۷۰۲۳۶  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۶/۲۸  |  ساعت: ۱۱ : ۵۳ – کرد پرس

شناسه خبر : 17673

این خبر رو هم ببینید

نقدی بر عملکرد و سخنان دستیار رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت

کردپرس- اخیرا فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی نشستی را با معاونین اول و پارلمانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 5 =