خانه / اجتماعی / فرهنگ کردستان سیاست‌زده شده است/رسالت ارشاد اسلامی فقط تئاتر خیابانی نیست/در صداوسیما تنها «چریکه‌ی شه‌و» نباشد

فرهنگ کردستان سیاست‌زده شده است/رسالت ارشاد اسلامی فقط تئاتر خیابانی نیست/در صداوسیما تنها «چریکه‌ی شه‌و» نباشد

استاد دانشگاه و کارشناس مسائل فرهنگی کردستان گفت: فرهنگ باید متبوع باشد نه تابع، ولی متاسفانه در استان کردستان فرهنگ تابع سیاست و جناح و سیاست‌زده شده است.


مقام معظم رهبری در سفر سال ۸۸، کردستان را سرزمین فرهنگ و هنر، سرزمین فداکاری‌های بزرگ و مجاهدت‌های خاموش، سرزمین صفا و وفاداری نامیدند، سرزمینی که مردم آن در حساس‌ترین سال‌های عمر این نظام با مردانگی و رشادت خود توطئه‌های بزرگی را خنثی کرده‌اند.

ایشان همچنین فرمودند “کردستان در تاریخ انقلاب اسلامی نشان افتخاری را با خود حمل می‌کند که در کمتر استانی نظیر آن را می‌شود دید. مردم کرد در این استان امتحان خوبی را در این رویارویی بزرگ از خود نشان دادند البته آوازه مقاومت مردم کردستان در دوران‌های مختلف به گوش همه ملت ایران رسیده است.
محبت و مهمان‌نوازی کردستان، استقبال مردم کرد از پذیرش اسلام و حق‌طلبی، کردستان خاستگاه عرفان و تصوف اسلامی، تدین و عشق و علاقه مردم کردستان به اهل بیت، ایثارگری و شهادت طلبی مردم این منطقه، وجود مسجد و مناره، همه نشان از فرهنگی بودن این استان دارد.

بسیاری از ادبا و شاعران، مشرق شناسان و محققان و پژوهشگران داخلی و خارجی در آثار شان کردستان را به عنوان خاستگاه و مقر بسیاری از فعالیت‌های ادبی، فرهنگی، علمی و هنری به جهانیان معرفی کرده‌اند.”

بیانات رهبر معظم انقلاب بیانگر وجود شاخص‌های بسیار بالایی فرهنگی است که معظم‌له در توصیف کردستان چنین فرمودند.

حال با این اوصاف، برای آشنایی بیشتر با مقوله فرهنگ و شاخصه‌های استان فرهنگی با عبدالسلام کریمی کارشناس فرهنگی و اجتماعی و مذهبی استان و از چهره‌های دانشگاهی و اثرگذار گفت‌و‌گویی انجام داده‌ایم  که در ادامه می‌خوانید.

 

فارس: فرهنگ چگونه تعریف می‌شود؟

فرهنگ یکی از زیباترین، ماندگارترین و موثرترین مقوله‌های عالم است. دین ما با علم و فرهنگ آغازشده است نه با شمشیر و خشونت به همین خاطر نخستین آیات نازل شده بر قلب پیامبر اکرم«ص» با اقرا و با علم آموزی شروع شده است، پس ما تابعان پیامبر باید با علم، فرهنگ و پژوهش امور خودرا انجام دهیم تا پشیمانی و خسارت پیش نیاید و هرگاه از این مقوله غافل مانده‌ایم جز ضررو زیان چیزی را دریافت نکرده‌ایم.

در همین راستا انقلاب ما نیز انقلابی دینی و فرهنگی با آموزه‌های اسلامی است گرچه در کشور سلایق، مذاهب، اقوام و زبان‌های مختلفی وجود دارد اما همه باید تحت رهبری واحد و پرچمی واحد و با توجه به ریشه‌ها حرکت کنیم و باید این تنوع راز بقاء و عامل پیشرفت ما باشد نه اینکه تبدیل به تقابل و عامل فنا و یا عقب ماندگی شود، پس مذهب، قومیت، جنسیت و زبان جزو شاخه‌ و برگ و اعراض هستند نه ریشه و جوهر چرا که ریشه و جوهر همه ما یکی است.

انقلاب اسلامی و نظام سیاسی ما جمهوری اسلامی نام گرفته است، اسلامی یعنی شامل همه مسلمانان «شیعه و سنی» و ایران شامل همه اقوام ایرانی نه فقط یک قوم خاص است.

برخی مشکلات فرهنگی به عدم اجرای قانون و ناکارآمدی برخی مدیران اجرایی است

فارس: گاها احساس می‌شود که در بحث فرهنگ و عدالت اجتماعی مشکلاتی وجود دارد، آیا ریشه این مشکلات قانون اساسی و دین است؟

بله. مشکلاتی وجود دارد اما مشکل ما قانون و دین نیست بلکه مشکل عدم اجرای قانون و دین، ناکارآمدی برخی مدیران اجرایی و عدم اجرای توصیه‌های رهبری و منبع این معضلات عدم اجرای کامل قانون اساسی و عملیاتی ننمودن تاکیدات مقام معظم رهبری است.

ناکارآمدی برخی مدیران میانی مشکل استان و کشور است که اهداف فرهنگی را آن طوری که باید و شاید پیش‌ نبرده‌اند. اگر کشور را به مثلثی تشبیه کنیم، رهبر در راس آن، مردم در قاعده مثلث و دولتمردان میان این دو قرار دارند، قطعا مشکلات موجود از طرف مردم است و نه از سوی راس هرم، بلکه از جانب دولتمردان باید این مهم را جستجو کرد.

در تمامی عرصه‌های نظام، مردم همواره حماسه سیاسی را خلق کردند لذا ضرورت دارد دولتمردان به پاس قدرشناسی این مردم شریف، دلاور و همیشه در صحنه حماسه‌های اقتصادی را بیافرینند.

مشکل به راس هرم برنمی‌گردد زیرا نظارت‌های کافی و توصیه‌های وافی به کرات و مداوم توسط مقام معظم رهبری صورت گرفته است پس مشکل اصلی به عملکرد برخی مدیران میانی در کشور و به تبع آن در استان کردستان مربوط است.

در استان کردستان، فرهنگ تابع سیاست و جناح شده است

فارس: تعریف شما از فرهنگ و وضعیت فرهنگی کردستان را چگونه توصیف می‌کنید؟

فرهنگ به معنای ذهنیت‌ها و طرز فکرها است، ما باید ذهنیت‌ها را تغییر دهیم تا شاهد تغییر درجامعه باشیم ، مشکلات موجود امروزی ، ریشه آن به فرهنگ و نوع طرز فکر ما برمی‌گردد.

اگر اکنون مشکلات اقتصادی و اجتماعی به وفور درحال گسترش است ابتدا باید به اصلاح فرهنگ پرداخت تا دیگر مقولات به تبع آن اصلاح شوند.

فرهنگ باید متبوع باشد نه تابع، ولی متاسفانه در استان کردستان، فرهنگ تابع سیاست و جناح شده است، باید سیاست تابع فرهنگ باشد اما بالعکس در حال حاضر فرهنگ تابع سیاست شده است.

هنگامی که جناحی عوض می‌شود، فرهنگ تغییر می‌کند چون فرهنگ ما درجا می‌زند و در چهارچوبی خاص قرار ندارد، به تعبیر دیگر، ما در استان کردستان سیاست‌گذاری فرهنگی نداریم به همین خاطر در هر دوره موضع‌گیری‌های فرهنگی ما تغییر می‌کند در حالی که فرهنگ اصیل است و نباید دستخوش تغییرات و موضع‌گیری‌های مختلف شود، این ما هستیم که باید در مسیر آن حرکت ‌کنیم و تابع او باشیم نه فرهنگ تابع نظرات جناحی و سیاسی ما.

رسالت فرهنگ و ارشاد، فقط تئاتر خیابانی نیست/صداو سیما دانشگاهی عظیم است، فقط «چریکه‌ی شه‌‌و» نباشد

فارس: تا چه حدودی دستگاه‌های فرهنگی در معرفی استان کردستان تاثیرگذار بوده‌اند؟ 

دستگاه‌های فرهنگی متعددی در استان وجود دارد، که به صورت مستقیم و غیرمستقیم کار فرهنگی انجام می‌دهند اما متاسفانه خروجی و عملکرد برخی از این دستگاه‌ها صرفا به ذکر عدد و ارقامی است که چنگی به دل نمی‌زند و چالش‌های فرهنگی ما را درمان نمی‌کند، زیرا این چالش‌ها اگر خوب به آن پرداخته شود و برای آن برنامه‌ریزی‌های دقیقی «کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت» صورت گیرد تبدیل به فرصت شده و در نهایت به نقاط قوت مبدل می‌شود.

ما در استان در حال حاضر در بحث فرهنگ و هنر با چالش‌ها و تهدیدهایی روبه‌رو هستیم که وظیفه ذاتی و همه جانبه برخی از دستگاه‌ها فقط ذکر آمار و ارائه کاری مشخص و نمادین نیست به طور مثال وظیفه آموزش و پرورش فقط ذکر آمار قبولی در امتحانات پایان سال و کنکور نیست همچنین رسالت دانشگاه‌ها که تولید علم و فکر صحیح و راهبردی است که بتواند اساتید، کارآفرینان و مدیران توانمند با قدرت تحلیل را به جامعه تزریق کند، صرفا ارائه آمار قبولی ها و ذکر تعداد اردوها نیست.

وظیفه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، باید هدایت، ارشاد و توجیهات شهروندان در مسیر تکاملی دین و اهداف عالی آن باشد نه فقط اجرای تئاتر خیابانی و یا رسالت صداو سیما که دانشگاهی عظیم است و همیشه در خانه‌های ما حضور دارد، فقط «چریکه‌ی شه‌‌و» نیست، بلکه پرداختن به فرهنگ غنی کرد و کردستان و معرفی آن به نسل‌های آینده در راستای ماندگاری و تداوم فرهنگ و آداب و رسوم این مرزبوم باید باشد تا این فرهنگ غنی رفته رفته به دست فراموشی سپرده نشود.

همه کردها به ایرانی‌بودن خود افتخار می‌کنند

فارس: با توجه به اینکه کردستان نماد وحدت ملی است، آیا آنچه که حق این مردم است، تحقق یافته یا نه؟ 

مردم کردستان، اصیل‌ترین قوم ایران و همیشه خود را ایرانی می‌دانند و از این آب‌ و‌ خاک در جبهه‌های سخت در مقابل دشمن و در جبهه‌های نرم در برابر شبیخون فرهنگی دفاع کرده‌اند، از لحاظ مذهبی همیشه محب اهل بیت و عامل به توصیه‌های رهبری در زمینه وحدت ملی و وحدت اسلامی همیشه الگو و سرمشق بوده‌اند.

همه کردها به ایرانی‌بودن خود افتخار می‌کنند، منطقه کردستان نماد وحدت ملی و هم وحدت اسلامی هستند، پس قدر و ارزش این مردم را باید دانست چراکه خدماتی که تاکنون توسط دولتمردان صورت گرفته است در حدو‌اندازه این مردم ارزشمند نیست و آنچه که حق این مردم باشد تاکنون تحقق نیافته است.

شاخصه‌های فرهنگی یکی از مهم‌ترین جاذبه‌ها‌ی استان کردستان است  

فارس: از دیدگاه شما شاخص‌های توسعه فرهنگی چیست؟

کسب رضایت مردم، توجه به خواسته‌ها و نیازهای آنان، به رسمیت شناختن اعتقادات، باورها و آداب و رسوم مردم به این عنوان که زبان، قومیت و جنسیت از نشانه‌ها و الطاف خداوند است نه زمینه‌ای برای اختلاف و مقایسه، نباید کسی برای این موارد مورد تحقیر قرار گیرد با توجه به آیات قران و سوره حجرات که خداوند می‌فرماید یا ایهاالناس….و جعلناکم شعوبا و قبایل لتعارفوا ….. این مردم من شما را به صورت قبایل و شعبه‌های مختلف آفریدم تا اینکه همدیگر را بشناسید …نتیجه می‌گیریم که خداوند ما را کرد، ترک، عرب و فارس خلق کرده است پس ما جعل خداوند هستیم برای اینکه همدیگر را بهتر بشناسیم پس هیچ فضیلت و برتری بین اقوام نیست بلکه ملاک برتری نزد پروردگار، تقوا و انسانیت است.

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌ها‌ی استان کردستان، ویژگی و شاخصه‌های فرهنگی آن است، که نمونه این ویژگی‌ها در سراسر کشور بی‌نظیر است و بیشتر در عوامل فرهنگی مانند زبان، لباس، موسیقی، رقص، جشن‌ها و مراسم خاص و صنایع دستی بارزتر از سایر عوامل فرهنگی نمایان شده‌اند.

این ویژگی‌ها بر خلاف سایر مناطق کشور هنوز در این استان به صورت پویا در زندگی مردم جاری است و با وجود پیشرفت ارتباطات و در نتیجه استحاله فرهنگی و از بین رفتن بسیاری از فرهنگ‌ها، خوشبختانه فرهنگ مردم کردستان به علت ریشه‌های عمیق آن پویاتر از گذشته در بسیاری از موارد بر سایر مناطق همجوار و کشورهای همسایه تاثیرگذار است.

از دیگر مولفه‌های فرهنگی‌بودن، منطق، شعرا، ادیبان، مترجمین، پیشینه مردم استان، بزرگان دینی، مراسم‌های مذهبی قبل از انقلاب تاکنون مانندنماز جمعه و توجه مردم به مصائب اهل بیت، سرزمین دف و نی و عرفان، اصالت و فرهنگ، سرزمین مسجد و مناره، شهر شعرا، سرزمین مجاهدت های خاموش است.

کردستان مردمانی اصیل دارد چراکه با وفاداری به نظام در مسایل سیاسی و فتنه‌های علیه نظام هیچگاه شرکت نکرده‌اند و همواره یارویاور نظام و رهبری بوده و هستند که شهادت ۵۴۰۰ آلاله کرد، گواهی بر این ادعا و مصداق این کلمه است.

مردم کرد همیشه تابع وحدت بوده و عقد اخوت با کسانی که در این سرزمین خدمت می‌کنند، بسته‌اند گرچه برخی از افراد غیربومی‌ نسبت به کردستان کم‌لطفی کردند.

مهمان‌نوازی قوم کرد، زبانزد خاص و عام است، در روند انقلاب اسلامی و تبعیت از امام راحل«ره» سهیم بوده و در مقابل ضدانقلاب همواره ایستاده و از جان خود گذشتند.

مردم کردستان در مراسم‌های مختلف، ایام‌الله‌ها، انتخابات، راهپیمایی‌ها و در جبهه‌های غرب و جنوب همیشه حضور یکپارچه داشته‌اند و از اقشار مختلف شهیدان گلگون کفنی تقدیم نظام کرده‌اند.

خسارت جنگ نرم به مراتب خطرناک‌تر از جنگ سخت است

فارس‌: به عنوان آخرین سوال، رسالت دانشگاه‌ها در تحقق استان فرهنگی کردستان و معرفی آن به دیگر نقاط کشور چیست؟

کار دانشگاه پژوهش و وظیفه‌اش تولید علم و تفکر جدید است نه صرفا تولید فارغ‌التحصیل و مدرک‌گرایی، اگر دیروز نماد جنگ و قدرت ثروت و ابزار نظامی بود و حکومت‌ها با قدرت سخت و ملموس یورش می‌بردند امروز جای خود را به قدرت نرم و ناملموس داده است که فرهنگ و باورهای ما را مورد هدف قرار می‌دهند و دست به شبیخون فرهنگی می‌زنند که زیان و خسارت این به مراتب بسیارخطرناک‌تر از آن است.

هشت سال جنگ تحمیلی به پایان رسید اما در حال حاضر افکار مردم درگیر شده و فرهنگ رفته‌رفته دچار تغییر و تحول شده است در این جنگ نرم عده‌ای به نام اسلام و کشور، پیاده نظام دشمن هستند و در منزل خود به نفع دشمن با شعارهای ملی و دینی کار می‌کنند که در این راستا رسالت دانشگاه و دانشگاهی بیداری مردم است نسبت به آنچه که امروز گرفتار شده‌اند.

فارس: از اینکه وقت خود را در اختیار ما گذاشتید سپاسگزارم.

گفت‌وگو از: فاطمه ملائی

انتهای پیام/۲۳۳۰/۷۷

شناسه خبر : 21944

این خبر رو هم ببینید

امام جمعه موقت سنندج ماموستا سیداحسن حسینی:ضرورت احساس مسئولیت در اجرای فریضه امربه‌معروف و نهی از منکر در جامعه ضرورت دارد

امام جمعه موقت سنندج بر ضرورت احساس مسئولیت احاد مردم در اجرای فریضه امربه‌معروف و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 7 =