خانه / اجتماعی / فعالیت ۹۰ هزار بافنده فرش در کردستان و ایجاد اشتغال برای ۱۰۰ نفر  

فعالیت ۹۰ هزار بافنده فرش در کردستان و ایجاد اشتغال برای ۱۰۰ نفر  

مدیرعامل خانه فرش کردستان از وجود ۹۰ هزار بافنده فرش در کردستان خبر داد و گفت: باید مطابق با جایگاه و شأن این افراد مکان مناسب در نظر گرفته شود.
 

اشرف رستم‌پور اظهار کرد: اعتبارات خوداشتغالی استان کردستان در سال ۹۰ یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده است که در این سال سهم سازمان صنعت، معدن و تجارت تنها ۱۰۰ میلیون تومان در این رابطه بوده است.
وی با گلایه از اینکه سهم این سازمان در سال گذشته تنها ۵۰ میلیون تومان برای ایجاد طرح‌های اشتغالزایی بوده است به نکاتی در خصوص خانه فرش کردستان به عنوان متولی آن پرداخت.
مدیرعامل خانه فرش کردستان با یادآوری تأسیس این مکان بر ضرورت وجود آن تأکید کرد و گفت: برای ایجاد موزه فرش به سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مراجعه کردیم اما نتیجه‌ای حاصل نشد.
رستم‌پور با اشاره به وجود ۹۰ هزار بافنده فرش در کردستان خاطرنشان کرد: باید مطابق با جایگاه و شأن این افراد مکان مناسب در نظر گرفته شود.
رئیس اتحادیه بافندگان فرش تصریح کرد: در صورت حمایت از بافندگان فرش، این صنعت توان اشتغالزایی مناسب دارد و ایجاد اشتغال پایدار مهمترین مؤلفه‌ و ظرفیتی است که در این حرفه‌ وجود دارد.
وی افزود: می‌توانیم به ازای هر ۱۰ میلیون تومان یک شغل پایدار در حوزه صنعت فرش ایجاد کنیم و کمک شایان توجهی به رفع معضل بیکاری داشته باشیم.
مدیرعامل خانه فرش کردستان تصریح کرد: می‌توان به فرد متقاضی ۳ میلیون تومان و به حامی او ۷ میلیون تومان برای اشتغالزایی پرداخت کرد و از هر دوی آنها توقع ایجاد شغل را داشت.
رستم‌پور با بیان اینکه این شرکت یکی از ۱۰ رتبه برتر دنیا را در اختیار دارد گفت: فرش بافته شده در مجتمع قالی‌بافی استان “یک پو” و دارای ظرفیت منحصر به فردی است که قابل تقلید نیست.
وی با بیان اینکه متقاضی این فرش در دنیا فراوان است اظهار کرد: تاکنون برای ۱۰۰ نفر شغل ایجاد کرده‌ایم و در صورت حمایت توان افزایش این آمار را نیز داریم.
۲۰ هزار قالی‌باف بیمه شده در کردستان
همچنین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در این باره با بیان اینکه برای نخستین بار خانه فرش دست‌باف در استان کردستان ایجاد شده است گفت: ۲۰ هزار نفر قالی‌باف در سطح استان بیمه شده‌اند.
پیمان اسراری تصریح کرد: این افراد می‌توانند در کارگاه‌های متمرکز فرش‌بافی‌ها زیر نظر اتحادیه مشغول به کار شوند و از این طریق منبع درآمد مناسبی کسب کنند.
وی در خصوص خانه فرش کردستان آن را در زمره بهترین صادرکنندگان ایران معرفی کرد و افزود: این شرکت با حضوری قدرتمندانه در بازارهای جهانی مطابق سلیقه مشتریان خارجی اقدام به تولید فرش می‌کند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان در پایان ابراز امیدواری کرد با اتخاذ تدابیر لازم امکان اشتغالزایی بیشتر در صنعت فرش فراهم شود و گام بلندی در راستای رفع بیکاری از جامعه برداشته شود.

شناسه خبر : 9955

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 20 =